2. Derece Yanık Tedavisi Evde Nasıl Yapılır – Hangi Krem
0 (0)

Yüzyılın teknolojik gelişimlerine rağmen, günümüzde hala çok sık olarak rastladığımız, 2. derece yanıkların tedavisinde her zaman evde uygulanan ilaçlara biz de özgün bir bakış getirmek istiyoruz. Bu yazımızda cevabı aradığımız soruya odaklanacağız: 2. Derece Yanık Tedavisi Evde Nasıl Yapılır – Hangi Krem?
2. Derece Yanık Tedavisi Evde Nasıl Yapılır – Hangi Krem

1) Evde 2. Derece Yanık Nasıl Tedavi Edilir?

Evde ikinci İsabetli bir şekilde tedavi edilmesi durumunda yanıklar iyileşme olarak nitelendirilebilir. Aşağıdaki basit tıbbi işlemleri izleyerek evde yanıklarınızı tedavi edebilirsiniz:

 • Yara bölgesine soğuk basınç uygulayın. Yara bölgesine, kompreslerle soğuk basınç uygulayarak büyümeyi önleyin. Bu, yanığın kaynamasını engelleyecektir.
 • Bakteriyel enfeksiyonları önlemek için merhem kullanın. Yara bölgesini bir merhem aracılığıyla koruyan jel ve kremler, bakteriyel enfeksiyonların ilerlemesini önleyecektir.
 • Cilt lekeleri ve fırçalanmalarla oluşan kızarıklıkları hafifletin. Yanığın sizi rahatsız etmesini önlemek için, yanık bölgesindeki şişlik ve kızarıklıkları hafifletmek için jeller kullanılabilir.
 • Giyim ve diğer uygulamaları önleyin. Yanık bölgesinde rahat olmak için giyim ve bazı uygulamalar yapmaktan kaçının. Böylece ciltteki yara bölgesinin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaksınız.

Bunun yanı sıra, ev rutininizi normal alışkanlıklarınızdan bazı düzeltmeler yaparak, yanık izlerinin iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Örneğin yüksek kalorili gıdalar ve abur cubur kullanmaktan, gün boyunca vücudunuzu sıkıca saran giysileri giymekten uzak durmaya çalışın. Klavuzları izleyerek uygulayacağınız bu basit adımlar yanıklarınızın iyileşmesini temin edecektir.

1) Evde 2. Derece Yanık Nasıl Tedavi Edilir?

2) Hangi Kremler Kullanılabilir?

Cilt Bakımında Tercih Edilebilecek Kremler

Cilt bakımındaki ürün çeşitliliği oldukça fazladır. Kullanılacak olan ürün her bireyin cilt tipine ve ihtiyaçlarına göre seçilmelidir. Her cilt adanıyla birlikte hayatımızda olan özel bakım ve cilt bakım rutininiz hakkında detaylı bilgi edinerek doğru ürünleri tercih etmek önemlidir.

Biraz daha sıkıntılı olan kuru ciltler için doğal kaynaklı ekstra yağlar, yani bitkisel yağlar, özellikle de zeytinyağı iyi bir seçenek olabilir.

Vücut bakımında ise, müshil konusunda kullanılabilecek olan temizleyiciler, hafif cilt emdiği ve nemlendirici kremler sertten korur ve cildi yumuşatır. Bu rutin kullanımı cilt tonunu dengeler ve güneş damarlarından korur.
Ayrıca, cildin tahriş olmaması için temiz havlular, vücuda uygulanan antiseptik kremler yağışlıya tedavi etmek için ideal ürünler arasındadır.

 • Bitkisel Yağlar
 • Temizleyiciler
 • Hafif Cilt Emdiği ve Nemlendiriciler
 • Antiseptik Kremler

Doğru cilt bakımı ve ürünleri seçimindeki dikkatli yaklaşımla, cildinizin genel sağlığını korumak için güçlü bir bakım rutinini oluşturabilirsiniz. Ancak cilt yöneticinizle konuşmadan önce her cilt bakım ürününün nasıl kullanılacağına dair bilgi edinmek önemlidir.
2) Hangi Kremler Kullanılabilir?

3) Tedavinin Uygulanması Gereken Adımlar

 • Hastaların günlük rutinlerini takip ederek günlük aktivitelerini izlemeleri ve kendilerini fiziksel olarak iyi hissetmelerinin sağlanması.
 • Hastalara inançlarını desteklemek için olabildiğince çok destek ve toplumsal ilişkiler sağlamanın önemi.
 • Hastanın yaşam tarzını değiştirmesi için sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz programlarına aşinası olduğu sürece teşvik etmek.

Depresif bozukluk tedavisi için bir diğer önemli adım, hastalara iletişime geçmeyi, sosyalleşmeyi ve insanlarla iletişim kurmayı arttırmak. Hastaların sürekli olarak arkadaşlarla, ailenin yanında olduğu gruplarda topluluk etkinliklerinde üye olmaları, konuşmaları ve okul, çalışma veya mesleki faaliyetleri gibi dışarıdan faaliyetlerin daha fazla yapmalarını sağlamaları gerekiyor.

4) Yanıkların Tedaviye Katkısı

Yanıklar, cildimizi sağlıklı tutmamıza ve güvenli ortamlarda çalışmamıza yardımcı olan derinin sağlığı üzerinde ağır bir şekilde etki eder. Ancak, çeşitli tedaviler ile bu hasarın giderilebileceğini bilmek, yanıkların tüm toplum için önemli bir katkısının olduğunu göstermektedir:

 • Yara İyileşmesi: Yanıklar tedavi edildiklerinde doğal iyileşme için teşvik edici bir ortam oluştururlar. Bu sayede, ciltte daha hızlı bir yenilenme ve kayıp deri miktarının kısa sürede geri kazanılma olasılığı artırılır.
 • Sıkılaşma: Yanık tedavisinde, cildin sağlıklı bir şekilde iyileşmesi sırasında cildin sıkılaşmasında etkilidir. Bu, yanık bölgesindeki cildin gerileme olasılığını azaltarak oradaki görünümünü iyileştirir.
 • Hareketlilik: Yanıklar tedavi edilmemiş olsa bile, cilt dokusu zedelendiğinde, cilt hareketliliği ve esnekliği kaybedebilir. Yanıkların tedavi edilmesi, cildin hareketliliğinin güçlendirilmesine ve beraberinde hareket kabiliyetinin iyileştirilmesine yardımcı olur.

Yanık tedavisi, ülkelerin girişimlerinden destek ve teşvik edilerek, bağış kampanyaları, konferanslar, seminerler ve tanıtımlar aracılığıyla, artan araştırmalarla pekiştirilerek ve çeşitli sağlık hizmetleri ile devam ettirilerek tamamlanır. Bu sayede, cilt hasarlarının en aza indirilmesi ve böylece insanların cildiyle ilgili sağlık konularına daha iyi katkı verilmesi planlanmıştır.

Konu Özeti

Yanıktan korunmak ya da var olan bir yanığı evde kolayca tedavi etmek herkesin hayalidir. Çalışmalar, bu amaçla kullanılabilecek kremlerin ve tedavi yöntemlerinin daha da artacağına işaret ediyor. 2. Derece Yanık Tedavisi evde nasıl yapılır? Hangi kremler? Biz bu yazımızda tüm bunların yanı sıra, bu amaçlar için nelere dikkat edilmesi gerektiğe de değindik.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir