2.El İşlemci Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
0 (0)

Hepimizin dizüstü bilgisayarlarının veya bilgisayar bileşenlerinin yeni bir tanesiyle değiştirilmesi gerektiğinde, 2.el işlemci alma seçeneğinin kontrol edilmesi zorunludur. 2.el işlemci alırken birçok kullanıcı için önemli bir konudur, çünkü cihazlarınıza güvenli, orijinal ve toksik olmayan donanım eklemek isteyebilirsiniz. 2.el işlemcilerin alınmasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında size yardımcı olacağız: bu makalenin içeriğinde en iyi rehberlerimizi bulacaksınız.
2.El İşlemci Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Güvenilir Bir Fuara Mümkün Olduğu Kadar Gitme

Fuarlara Katılım
Çoğu kişi güvenilir bir fuara katılmayı arzuluyor ve bunu gerçekleştirmenin yollarını aramaya hazırlar. Birçok şeyi değerlendirerek size en iyi fuarı bulmak için elinizden geleni yapın. Öncelikle gidilecek fuarın tarihini belirleyin, belirli bir tarih aralığı içerisinde bu fuarlarda daha güvenli olacağını unutmayın. Önceden plan yapmanıza olanak sağlayacak, böylece güvenli bir fuara katılabilirsiniz.

Bir diğer önemli nokta, arzu ettiğiniz fuarın içeriğidir. Gideceğiniz fuarın neyi kapsadığını bilmelisiniz. Hangi firmaların fuarda olacağı, hangi konuların tartışılacağı ve arzu ettiğiniz ürünlerin ve hizmetlerin olup olmadığı gibi. Yakındaki fuarlara olduğu kadar, ulusal ve uluslararası fuarlara da katılmak üzere bir çok arama motoru bulunmaktadır ve bu fuarlardan bilgi elde edebilirsiniz.

 • Öncelikle gidilecek fuarın tarihini belirleyin, belirli bir tarih aralığı içerisinde bu fuarlarda daha güvenli olacağını unutmayın.
 • Arzu ettiğiniz fuarın içeriğini araştırın, hangi firmaların fuarda olacağına, hangi konuların tartışılacağına ve arzu ettiğiniz ürünlerin ve hizmetlerin olup olmadığına karşılık araştırmak önemlidir.
 • Yakındaki ve ulusal ve uluslararası fuarlara da katılmak üzere bir çok arama motoru bulunmaktadır.

Fuarlara katılmak sadece güvenli olmakla kalmayacak, aynı zamanda ülkenizi veya bölgenizi temsil etmenin de kolay bir yolu olacaktır. Bulunduğunuz alanda yer alan ürünler ve servisleri tanıtabilir ve pazarlayabilirsiniz. Fuarlara katılarak çok şey öğrenebileceksiniz.
1. Güvenilir Bir Fuara Mümkün Olduğu Kadar Gitme

2. Sahip Olunan Cihazın İsteklerine Uygun Bir İşlemci Seçin

Karar vermek için akıllıca bir işlemci seçmek her zaman inanılmaz önemli olandır. Aksi halde cihaz açınca her şey daha kötü olacak. Genellikle, her gelişmiş bilgisayar işlemcisinin özellikleri ve zorlukları vardır. Bu yüzden, sistem gereksinimlerinize uygun bir işlemci seçmek en iyi yoldur. Burada, sahiplenmek istediğiniz cihazın ihtiyaçları karşılamak için hangi işlemciyi seçmek gerektiğine dair akla gelen bazı hususları kısaca özetleyeceğiz:

 • İşlemcinin işlem hızı: İşlemcinin işlem hızı, cihaz için ne kadar hızlı ve verimli olabileceğini göstermektedir. Sahip olunan cihaz için en iyi performansı almak için en hızlı işlemciyi seçmek gerekir
 • İşlemcinin verimliliği: İşlemcinin çekirdek ve thread sayısı, cihazın belleğine erişim hızı gibi işlemcinin verimliliği hakkında önemli bilgileri göstermektedir.

Bir işlemci seçerken, diğer tüm gereksinimleri düşünmek de önemlidir. İşletim sistemi gibi, donanım gibi, ve yeni özellikleri kullanmak mı istiyorsunuz? Cihazınızın kablosuz iletişime ihtiyacı olup olmadığını düşünmelisiniz. Bunların hepsi, istenilen sistemin devreye alınması için gereken özelliklerin tam olarak ne olduğunu belirlemek için harika fikirlerdir. Yukarıda belirtilen kriterleri kontrol ettikten sonra sahip olunan cihaz için daha verimli ve daha iyi bir işlemci seçebilirsiniz.

2. Sahip Olunan Cihazın İsteklerine Uygun Bir İşlemci Seçin

3. Modeli ve Markasını İyice İnceleyin

Bir araç satın almaya karar verdiğinizde, aklınızda kaliteli otomobil markalarını ve modelleri kolayca özel olarak çıkarmanız oldukça önemlidir.

 • En azından almak istediğiniz araç tipi hakkında fikir sahibi olmalısınız. Arabanızın performans, tasarım ve fonksiyonellik bakımından size karşı ne gibi sürprizler seçtiğiniz araç yaşayabilecek.
 • Ayrıca almak istediğiniz araç modelinin sizin hayat tarzınıza uygun olarak da düşünülmesi gerekiyor. Bütçenizi, yolculuk süresini ve seyahat ekiplerinizi sığdırmak zorunda olduğunuzda seçimlerinizi daha sıkıcı hale getirecektir.

Verdiğiniz para karşılığında neyi alacağınızın mesafesinde daha fazla incelemeye zaman ayırarak size yardımcı olacak birçok kaynak vardır. Satın almak istediğiniz araba tarafından çalıştırılan diğer modellerin, araba yorumcularının ve satın alarak ürettiğimiz diğer attıkların sizi daha ilerleyen düzeylerde bilgilendirmesi faydalı olacaktır.

Satın alma sürecinizi kolaylaştırmak için iyi incelemeler yapmak önemli bir adımdır. Model ve markayı dikkatlice incelediğiniz sürece, iyi bir seçim yapmak için güveniniz artacaktır.

4. Satın Almadan Önce İşlemci Test Etmek

Satın almadan önce işlemci test etmenin önemi:

Monitörler, klavyeler, anakartlar ve hard diskler gibi donanımların performansını hemen gözlemleyebilmek mümkün. Ancak, işlemciler de dahil olmak üzere iç donanım parçalarının güncellenmesi, performanslarını test etmek veya doğru çalışıp çalışmadıklarını anlamak biraz zor. İşlemciyi manuel olarak test etmek için, gereken donanımlarla bir çevre kurmanız, ticari kaynakları kullanmanız ve işlemcinin güncel versiyonlarını deneyebilmeniz gerekir.

Satın almadan önce, işlemcinin herhangi bir hasar ya da arıza içerip içermediğini öğrenmek için, öncelikle donanımları kontrol etmelisiniz. Bu anakartların, üzerlerindeki seri numarası gibi bilgileri kontrol etmek için, kurulmuş donanımın kontrolü yapılmalıdır. Donanımın gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek için, belirli işlemci türlerini test edin. Windows Üzerinde, kullanılabilirlik için, Windows Performance Monitor, CPU-Z, Intel Processor Diagnostic Tool ve Coreboot gibi özellikle tasarlanmış araçlar bulunmaktadır:

 • Bir performans monitörü kurun,
 • Bir işlemci türünü test edin,
 • Bir CPU-Z programı çalıştırın,
 • Intel’in işlemci tanılama aracını kullanın,
 • Ve Coreboot’u açın.

Bu araçlar, işlemcinin, daha sonra kullanılmasını planladıklarınız niş kullanım maksadına uygun çalışıp çalışmadığını ölçmek için temel aracınız olacaktır. Test sırasında, işlemcinin, güncellenmiş bir sürüm ile hizmet verip vermediğini de kontrol edin. Testler bitene kadar, işlemciyi halt etmeyip sabırlı ve sakin davranın.

Konu Özeti

2. El İşlemciler her bütçeye uygun olmaları ve ihtiyaca uygun olanın seçilebilmesi açısından tercih edilen bir çözümdür. Yeterli araştırma yapılmalı ve özellikleri incelenmeli; herhangi bir arızadan, kısıtlamadan ya da yüksek enerji tüketiminden kaçınmak amacıyla 2. El İşlemci alımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilmediklerinizi öğrendikten sonra, mümkün olan en kaliteli ürünü almaya odaklanmanız gerektiğini unutmayın. Yeniliklerle dolu bu teknoloji dünyasında uygun fiyatlı 2. El İşlemcilerin waryantısını almaya ve en iyi teklifleri arama keyfiyle yakalayın!

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]
11 Temmuz 2023

postegro apk
0 (0)

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir