41 Ettehiyyatü Duası
0 (0)

Kâinatın kaynağından alınan kudret ile, imanın en kapsamlı hükümlerine uygun olarak yapılan bir ibadethan “41 Ettehiyyatü Duası”, inançlarımızın en önemli unsurlarından biri olarak değerlendirilir. Bu dua, her Müslümanın hayatında özel bir rol oynar, çünkü insanların yüce Mevlâmıza olan özgün bağlılıklarını teyit eder. Bu makalede, ’41 Ettehiyyatü Duası’nın tarihçesi ve önemi hakkında daha yakından inceleyeceğiz.
41 Ettehiyyatü Duası

1. Ettehiyyatü Duasının Eşsiz Anlamları

Ettehiyyatü duası, açık ağızlı muslimlerin ibadetini tamamlamaları için okudukları önemli bir dua olarak dikkate alınır. Kur’an’ın başlamasının ön çalışmaları olarak Ettehiyyatü duasında bulunan her kelime bir anlam olarak çok anlam ifade ediyor.

Ettehiyyetü duasıyla başlamadan önce, niyet ile başlamak gerekir. İbadetin güzelliğini keşfetmek isteyen her muslim’in açılış duası olan ettehiyyatü, aşağıdaki anlamlara sahiptir:

 • Allah’a Saygı: Duanın aynı zamanda Allah’a itaati ifade etmesi, tüm şeriatını ve tuğutunu kabul ediyoruz demektir.
 • Allah’a Yardım İsteği: Asıl amacımız ondan yardım dilemektir.
 • Huzur İçinde Olmak: Bu dua da Huzur İçinde olmak adına Allah’tan bizi koruyan huzurunu talep amaçlıdır.
 • İbadetin hakkını vermek: İbadete başlamadan önce, dua ile Allah’dan ruhen arınmak ve cömert olmak üzere yardım istimarken, ibadeti hakkının verilmesi adına Allah’ın has kulu olduğunu kabule imkan vermektedir.
 • Cevap Aldıkça Hayatı Değiştirmek: Ettehiyyatü duasına cevap alındıkça, gündelik hayatın ibadete dokunmayacak şekilde değiştirilmesi ile hizmetin artması amaçlanır.

Bu süreçte, Sünnetsiz başlamaya dikkat edilmeli ve dua Allah’ın katından yardım isteyen bir konuşmadır. Ettehiyyatü duasının gizli anlamlarından faydalanarak ibadetin tadına varmak hayatımızı önemli ölçüde değiştirecektir.
1. Ettehiyyatü Duasının Eşsiz Anlamları

2. Allâhın Ettehiyyatü Duasına Yazıklar Olsun

Rabbimizin bize lütfettiği bu özel dua, hayatımızın devamlılığı ve içerisindeki huzur anlamını taşımaktadır. Elbette ki dua, zor zamanlarımızda bizi hafifletmeyi ve ümidimizi arttırmayı sağlamaktadır.

Onu her zaman aklımızda bulundurmamız ve her hatırlandığında Allahın lütfundan dolayı şükretmemiz gerekmektedir. Onu sabah kalktığımızda sabah namazı esnasında ile namazlarımızın sonunda okumadıkça namazlarımızın tamamlanmadığını unutmamalıyız. Bizlerin bu dua aracılığıyla berat istme, ateşi söndürme, mağfiret isteninin sağlanacağı inancıyla yüreklerimizi huzura kavuşturacak hazırlıklı olmamız gerekmektedir:

 • Allahın izni ile zorluklardan kurtulacağız.
 • Dua, Allahın yardımının her zaman yanımızda olduğunu hatırlatmalıdır.
 • Allahın izni, sevincimizi, sevdiklerimizi koruma dilediğimizi unutmamalıyız.

2. Allâhın Ettehiyyatü Duasına Yazıklar Olsun

3. Kılavuzumuz Olan 41 Ettehiyyatü Duası

Her gün hayatımızda 41 defa okunan bu ettehiyyatü duası, imkanlar dahilinde inanılacak her konu ve konuşmada bereketli, beklenen ve dilediğimiz gibi olmasını sağlayan önemli bir duadır.

Ettehiyyatü sözcüğü, Kuran-ı Kerimin “Hemen arkanızı Dönün!” ayetinden gelmektedir. Bu duanın anlamı ise Yüce Allah’a selamlama, teslimiyetini kabul etme, O’nu sevenlerin kölesi olma, ahireti çok göz önünde bulundurma ve kulluğa devam etme vb. anlamları çağrıştırmaktadır.

Bu duaların içinde bulunan konulardan bazılarını aşağıda listeleyebiliriz:

 • İman etme
 • Rabbe karşı sorumluluk duyma
 • Saltanatının egemenliğini tanıma
 • Adalet elinde bulundurmaya devam etme
 • Uzun müddet yaşamak ve ölüme razı olma
 • Kendi nefislerinin kontrolünü sağlama
 • Müslümanlara selam etme
 • Güzel davranışlar gösterme, dostluk içinde ve düşmanlık içinde her iki tarafa adil olma

41 Ettehiyyatü duasının her aşamaya katılanlar için kalplerinde onu sevmeyi iletişim ve bereket getirerek inançlarını pekiştirici olduğu fark edilmiştir.

4. Hayatınızı Ettehiyyatü Duasıyla Süsleyin!

Cümlemiz Bırak Rızkı Sana, Hayatımızı İslami Çerçevede Süslemek İçin Ettehiyyatü dua’sını kullanarak başlamalıyız.

Köklü geleneklerimizi koruyan Kuran-ı Kerim’de çok önemli ettehiyyatü duasını her gün hayatımıza sokmak, sunu özümlemek gerekiyor:

 • Sabır: Büyüklerimizi deyim yerindeyse, tüm hayatimizi “Ne Yaparsak Yapalım Oğlum Sabırsızlık Ne İyi Bir Şeydir” şeklinde süsleyerek anlatmalıyız.
 • Merhamet: Merhamet seren gözlerimizi hep insanlara çevirmeliyiz ki, bizi hep o ışıklarının huzuruna çağırsın.
 • Şükretmek: Hayatımıza pozitif bir enerji yaymak için herşeyinin Allah vergisi olduğunu parmaklarımıza kalem olarak yazmalı, vicdanımızdan artık dünyalıkların önemini kalbi gözümüzle görmeliyiz.

Ettehiyyatü dua’sı başıboşluğunu önleyecek güçlü bir silah, gayri umulur kötülüklerden etrafa misk, sevgi ve huzur saçmanın güvencesi olarak şahit olmalıyız. Yapacağımız her işte böyle bir dua umar ve yol olmalı, hayatımızı bu dua ile tazelenmiş olarak yaşamalıyız.

Konu Özeti

Çoğu Müslüman için “41 Ettehiyyat Duası”nın anlamı, kalplerinden çıkan yüce bir sesin açığa çıkması demektir. Bu kutsal dua, ibadetin sürekliliğini korumak için tüm cihanın etrafında alev gibi parlıyor. Dua etmek ile dünyada bir barış ortamı yaratmak, sorumluluklarımızın farkında olmak ve duaların cevabının bize döneceğine inanmak adına çalışalım. لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللهِ.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir