Adet Migreni Nedir
0 (0)

Baş dönmesi, bulantı, ağrı… Siz de Adet Migreni’nden bahsediyoruz ve bunlar hepsi kadınların sıkıntıları arasında. Adet Migreni, pratikte, gözle görülmeyen ancak kadınların ciddi anlamda problemleri olan ağrılı ve sürekli baş ağrısı oluşturan bir durumdur. Bu derlemede, Adet Migreni’nin neden oluştuğu, nasıl tanımlanacağı ve nasıl tedavi edileceği gibi önemli noktalara değinilecektir.
Adet Migreni Nedir

1. Yükselen Adet Migreni Nereden Geliyor?

Adet migraine ısırıkları sık olarak adet döneminde ortaya çıkan yaygın ve zorlayıcı baş ağrılarıdır. Yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir ve çoğu kadın yoğunlaşmada, uyumada, konsantrasyon ve özgüveni azalma gibi semptomlarla birlikte görülebilir.

Neden yaşanıyor? Adet migraine’ın nörolojik ve fizyolojik nedenleri arasında hipotalamik bozukluklar, prostoglandinler, oksitosin ve estrogen kan düzeylerindeki değişiklikler bulunmaktadır. Aşağıdaki faktörler de adet migrenini tetikleyebilir:

 • Adet döngüsündeki hormonal değişiklikler
 • Stres, yorgunluk ve uyku düzeninin bozulması
 • Miktarları ve cinsiyeti önemli olan kafein alımı
 • Zayıf beslenme alışkanlıkları

Adet migreni, genellikle adetin başlangıcından önce belirtiler ortaya çıkarır. Ancak, bazı durumlarda, başlangıcından sonuna kadar ve ya yalnızca menstrüel siklusun başında oluşabilen baş ağrısı, görme bozuklukları , bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi semptomlarla birlikte ortaya çıkabilir.

1. Yükselen Adet Migreni Nereden Geliyor?

2. Adet Migrenine Nasıl Tanı Koyulur?

Migrenin tanısı koymak, doktorların tedavi etme çabasını kolaylaştırmak için öncelikli bir durumdur. Tanı koymak, doğru bir tanı almak ve tedaviyi geliştirmek ve düşürmek için önemlidir. Etkili bir tanı, belirtilerin tarifine dayalı olarak yapılmalıdır.

Migren tanısı, daha sonra yapılan testlerin veya araştırmanın desteğiyle onaylanmalıdır. İşte adet migrenlerine nasıl tanı koyabileceğinizi anlamak için, aşağıda adımları takip edebilirsiniz:

 • Belirtilerden konuşun: Adet migreni olduğuna emin olmak için, vücudundaki küçük şiddetli anormal semptomlarının kaydını tutmanız gerekmektedir. Migren Tedavisinde Uzman bir doktor ile görüşerek bu bilgileri paylaşmanız önerilir.
 • Kan testi yapın: Anormal görüntüler yoksa, kan testi ig; D vitamini ve hormones seviyesi ölçümünü içerir.
 • Gözden geçirme: Göz kırpma hissine veya gevşeme hissine sahip olup olmadığınızı sorgulayarak, adet migreni tanısını doğrulayabilirsiniz.

2. Adet Migrenine Nasıl Tanı Koyulur?

3. Adet Migreninden Kurtulmak İçin Ne Yapılabilir?

1. Hayatınızı Düzenleyin

Migren ataklarıyla sık sık karşılaşıyorsanız, hayatınızı düzenleyerek basit, ancak çok önemli tedbirler almayı da düşünebilirsiniz. Düzenli uyku süresi ile uyku alışkanlıklarınızı düzenleyebilirsiniz. Sabah erken kalkmak da işinize yarayacaktır. Aynı zamanda sigara ve alkolden kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak, aç karnına çalışmamak, sinirli olmamak ve strese karşı nefes alma teknikleri gibi pratik yöntemler uygulayın.

2. Alternatif Tedaviler Deneyin

Migreninizin etkisinden kurtulmak için, akupunktur, aromaterapi ve bitkisel tedaviler gibi alternatif tedavileri de deneyebilirsiniz. Bu tür alternatif tıbbi tedavilerin terapiler arasında düşünülen:

 • Akupunktur
 • Aromaterapi
 • Şifalı bitkiler
 • Osteopati
 • Hipnoterapi
 • Müzik Terapisi ve Relaxasyon

Sizin için en iyi olanı doktorunuzla birlikte determinete edin.

4. Adet Migreni Olası Komplikasyonları

Adet Migreni hafiften başlayıp ağırlaşan sancılar, baş ağrısı, kokulara ve hatta hareketlere karşı olan hassasiyet gibi semptomlarla günlük yaşama büyük etki gösterebiliyor. Bununla birlikte, adet migreni olması durumunda arkasından gelen komplikasyonlar ciddi hayat tarzı değişiklikleri gerektirebiliyor.

Adet migreni için en büyük komplikasyonlar, tansiyon problemleri, görme bozuklukları, ense içi bariyerler, baş dönmesi veya uyku bozukluklarının içine giriyor.

 • Tansiyon Problemleri: Adet migreni belli kadınlarda tansiyon seviyesini arttırabilir veya düşürülebilir.
 • Görme Bozuklukları: Görme güçlüğü, şekil veya renk değişiklikleri ve kör noktalar görülebilir.
 • Ense İçi Bariyer: Kadınların bazılarında işitme güçlüğü ve kulak içi ile ilgili rahatsızlıklar meydana gelebilir.
 • Baş Dönmesi: Bazı durumlarda adet migreni belirtileri arasında baş dönmesinin de olduğu gözlenmektedir.
 • Uyku Bozuklukları: Bilinen bir durum olan uyku problemleri, adet migreni ile birlikte akut seyir ve uykuyla ilgili sorunlara neden olabiliyor.

Doktorların kadınlarımızın adet migreni ile ilgili hususlardan günlük olarak haberdar olmasını önemsediği, bu tip komplikasyonların üzerinden yürüyebilmesi için gereken önlemlerin alınması gerektiği unutulmaması gerekmektedir.

Konu Özeti

Vücutta görülen bu yaygın baş ağrısı türü olan adet migreni, seçilen doğru tedavi metodu ile kontrol altına alınabilecek bir rahatsızlıktır. Şayet baş ağrılarınız sizi rahatsız etmeye devam ediyorsa, en kısa zamanda bir uzmana danışarak bu meseleyi çözmek yerinde olacaktır. Sağlık sorunlarınızı ertelememeniz, her türlü baş ağrısının daha erken fark edilmesi amacıyla çok önemlidir. Özünde relaksasyon ve huzurlu bir yaşam için adım atmayı amaçlayarak, adet migreniyle yaşayanların hayatlarını daha keyifli hale getirmesi artık sizin elinizde.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir