Agorafobi Ne Demek
0 (0)

Çoğumuz tariflenebilir bir hayat tarzının içinde yaşamak isteriz. Ancak bir kötü olaydan ya da travmadan sonra, bazen hayatımızda ciddi bir dengesizlik hissedebiliriz. Bir insanın hayatının diğer çoğu alanından uzaklaşmasından kaynaklanan bir ruhsal bozukluk olarak tanımlanır, Agorafobi ne demektir? İşte bu makale, agorafobi ve tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için sizi bilgilendirecek.
Agorafobi Ne Demek

1. Agorafobi: Tanımlar ve Nedenler

Agorafobi: Agorafobi, korku ve çekingenlik duygusu ile ilgili bir duygulanım bozukluğudur. Bu durum, kişinin çeşitli ortamlarda dışarı çıkma veya kalabalık ortamlara girmekten uzak durma isteği demektir.

Agorafobinin nedenleri, kişide genellikle geniş ve karanlık mekanlardan korku oluşturan travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) ile ilgilidir. Agorafobi, birçok kişide fiziksel rahatsızlık ve saldırı korkusuyla ilişkili olabilir. Bazı durumlarda, kişinin kendini bir şey yanlış yapabileceği korkusu daughter. Ayrıca, bazıları agorafobinin farklı türlerinden ötürü korku ve stresi hissedebilir.

Agorafobi, klinik olarak, şu belirtileri içerir:

 • Karanlık mekanlara gitmekten veya özel ulaşım (otobüs, tren, araba vb.) kullanmaktan kaçınma
 • Alışveriş mağazasına, hastaneye veya diğer kalabalık mekanlara gitmekten kaçınma
 • Küçük mekanlarda duyulmuş korku
 • Fikirlerinizi dışa vurmaktan ya da sorumluluk almaktan kaçınma
 • Artan sıkıntı, panik, korku ve çekingenlik
 • Kendini terk etme, kontrol edemediğiniz veya bitmeyecekmiş gibi görünen korku

1. Agorafobi: Tanımlar ve Nedenler

2. Agorafobinin Belirtileri

Günlük Hayatı Olumsuz Etkileyen Belirtiler
Agorafobinin özellikleri salt bir fiziki tedaviden ibaret değil. Aynı zamanda günlük hayatınızı olumsuz yönde etkileyen spesifik belirtiler açısından olumsuz etkileri de bulunuyor. Bu etkiler arasında:

 • Huzursuzluk veya tedirginliğin hissedilmesi
 • Kendini kontrol edememe hissi
 • Sindirim sisteminde olumsuz etkiler
 • Yaşadığı ortamı değiştirmeden kaçma isteği
 • Gerçeklik kötü tesis edilebilme ihtimali

nekadar belirtiler özellikle de öz güveninizi son derece olumsuz etkileyebilir. Şahsınız hakkında üst düzeyde bir kaygı duyan kişiler bu belirtileri daha fazla hissedebilir.

Fiziksel Belirtiler
Agorafobik belirtiler fiziksel semptomlar açısından da söz konusu olabiliyor. Fpsiyolojik olarak daha fazla huzursuzluk ve kendinizi kötü hissetme gibi durumların dünyayla ilişkinizi olumsuz etkileyeceği gibi fiziksel olarak da potansiyel semptomlar meydana gelebiliyor. Agorafobide fiziksel semptomlar şöyle olabilir:

 • Nefes alma ile ilgili sıkıntılar
 • Kalp çarpıntısı
 • Baş ağrıları
 • Titreme/öksürme/gözyaşı gibi spastik semptomlar
 • Karın ağrısı

Bu belirtiler genellikle geçici olabilir fakat agorafobik kişilerin yaşadığı bir merkez kaostan kaçmak isteğiyle ilişkilendirilmekte.

2. Agorafobinin Belirtileri

3. Agorafobi ile Başa Çıkma Yöntemleri

Kısa ve Öz Uyarı: Eğer Agorafobi olgusu şiddetlerine göre mevcut ise öncelikle ivedi bir şekilde bir psikiyatriste veya bir terapistin yardımını almanız gerekmektedir.

Agorafobiden arınmakla ilgili pek çok yöntem bulunmaktadır. Her kişinin ihtiyacı farklı olmakla birlikte, aşağıdaki yöntemlerin arasından birini seçerek ya da bunlara ek alternatiflerle kendinizi arayarak, zihinsel sağlığınızı korumanın yoluna gidebilirsiniz:

 • Kendinizi Tanıma: Agorafobisi ev hali yaşıyorsanız, en önemli amaç teşhis değerlendirmek, hangi durumlar kaygınızı arttırıyor, hangi stres faktörlerinin etkisi altına girdiğinizi bulmak ve bu nedenlerin ne zaman ortaya çıktığını araştırmaktır.
 • Terapi: Psikiyatriste veya terapist bakan insanların en ünlü tedavileri terapidir. Zihinsel ve ahlaki yardım almak için bu yöntem oldukça etkilidir.
 • Yoga ve Meditasyon: Yoga ve meditasyon, beden ve zihin arasındaki gerilimi önlemek için kullanılan oldukça etkili bir tekniktir.
 • Cinsel Terapi: Figürlerin bedensel ve manevi doyum arzusu gösterdiği için, agorafobisinden arınmak için cinsel terapiden de yararlanılabilir.
 • Büyük Güçlerden Yardım Alma: Bilinç yüksekliği desteği arayan insanlar, büyük güçlerden enerji, motivasyon, arzular ve pozitif ortam üretmek için şifa talebinde bulunabilir.

Bir grup terapisi katılmak da agorafobiden arındırıcı sonuçlar almak için alternatif olarak düşünülebilir. İyi planlanmış bir seansla, bu kişilerden en büyük oranda fayda sağlanabilir. Bir grup terapisi için psikiyatri ve terapi almak, kişiyi özgüvene sahip olmak için motive edebilir ve agorafobiden arınan insanlara çoğu zaman hayatlarındaki çoktan özlemleri geri ödeme yolunda ilerlemelerini sağlar.

4. Agorafobi ve Tedavisindeki Gelişmeler

Agorafobi, insanların herhangi bir yerde panik atak geçirmelerine neden olan korku durumudur. Fobinin tedavisi, semptomların hafiflemesini ve kontrol altına alınmasını sağlayacak bir yol olmalıdır. 

Tedavi süreçleri, çoğunlukla kişinin zihinsel ve fiziksel sağlığının hemen geri kazanılmasını amaçlar. Tercih edilebilecek yollar arasında; 

 • Tıbbi Tedavi: Antidepresanlar, sakinleştiriciler, vücutta üretilen hormonların üretimini arttıran ilaçlar, alerji ilaçları ve katkı maddeleri gibi ilaçlar kullanılır.
 • Psikoterapi: Kişilerin semptomlarını anlamaları için terapist desteği alınır.  Kognitif davranışçı terapi, kişinin düşüncelerini insanın davranışları üzerine etkili bir şekilde değiştirmeye yardımcı olur.

Gelişen teknolojiler, bilişsel davranışçı terapi ile desteklenen yeni yöntemleri ve teknikleri ortaya çıkarmaktadır. Buna sanal gerçeklik ve arama ve baskılama olmak üzere iki tür önleyici uyarılmış semptom terapisi örnek olarak gösterilebilir. Bu teknikler, özellikle agorafobik sahiplerin çoğu kez yaşayamadıkları deneyimleri yaşamalarına ve korkularının kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır.  

Konu Özeti

Günlük yaşamınıza devam etmek üzere, eserleriyle gurur duyacağınız, ziyaret etmekten keyif alacağınız hayatınızın her alanındaki Agorafobi hakkındaki bilgilerle, veda ediyoruz. Gözünüzü dört açın, geniş bir kapsamda eşsiz fırsatlarla dolu bir hayatı keşfedin ve keyfini çıkartın!

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir