akşam namazı nasıl kılını
0 (0)

Ramazan ayının mübarek ortamında en çok yorulan, huşuyla kılmak istediğimiz akşam namazı. Yüce Allah’ın (c.c.) kullarının özellikle bu güzel ortamda dualarına cevap vermesi için, kalbimizi ve gözlerimizi adeta yalvarışa geçiriyoruz. Akşam namazının mahiyeti hakkında merak ediyorsanız, makalemizi okumaya devam edin. Akşam namazı nasıl kılınır, öğrenmek için her şey burada.
akşam namazı nasıl kılını

1. Neden Akşam Namazı Kılmalıyız?

Cenab-ı Hak, insanlar için günün birçok durumunda namaz kılmayı farz kılmıştır. Akşam namazı ya da ikindi namazı, güneş batmadan önce kılınması gereken farzdır. Oruçlu olanlar bu namazı tamamlamadan önce kılmalılar. İnsanlar için bol sevapları olan akşam namazının kılınmasının birçok faydası vardır;

 • Vücut ve zihin dinlendirmesi: Akşam namazı kılarken saf ve temiz olmamız gerektiğinden, dakikalar süren kılınışımız ile meşgul oluruz. Bu da ruhumuza ve beynimize kendimizi kaliteli bir şekilde dinlendirmemizi sağlar.
 • Allah’a yaklaşmak: Akşam namazında dilediğimiz kadar dua edebilir ve Allah’a yaklaşabiliriz. Böylece sürekli dünya şartlarından uzaklaşıp, ahireti akıllara getirebiliriz.

Günün akşam kısmındaki vefat edilenler için ise, hemen akşam namazının kılınması Hadise-i Şeriften istihsar edilerek günün en önemli durumu sayılmaktadır. Esas olarak hepimizin en önemli ibadetlerden olan Akşam Namazının kılınması ile Allah’ın emirlerine uyma gayretimiz arttığı gibi barış ve huzur da sağlayabiliriz. Akşam namazının kılınması, dua etmeyi de içermesine rağmen ibadetlerin en önemlisini oluşturmaktadır.

1. Neden Akşam Namazı Kılmalıyız?

2. Akşam Namazının Şartları

Akşam namazı, Müslümanların günlük ritüeline dahil olan bir ibadettir. Ancak vaaz, namaz veya ibadetlerin özel hükümleri vardır. Akşam namazına devam edebilmek için şunlar gereklidir:

 • Kılınacak namaz akşam namazı olmalıdır. Öğle, ikindi ve yatsı namazları, aynı şekilde günlük olarak yapılmalıdır.
 • Gerekli ahiret inancına sahip olmalıdır. Namaz kılan kişinin ahireti tasavvur etmesi ve bunun gururlu olması gerekir.
 • Kalan vakti mümkün olan en iyi şekilde değerlendirmelidir. Müslümanlar, namaz kılmaktan önce ve sonra kalan vakitlerinde sevabı en yüksek olan ibadetleri tercih etmeli ve çalışmalıdır.
 • Ara namazları da düzenli olarak kılmalıdır. Ara namazların uykuyu, yemeği veya şekeri gibi vazgeçemeyeceğimiz ama hırsızlık, lüzumsuz konuşma ve diğer günah işlemelerden uzak tutmamıza yardımcı olacağını unutmamalıyız.

Akşam namazını düzenli olarak kılmanın birçok faydası vardır. Akşam namazını muhafaza ederek, Müslümanlar bir günü daha güzellik ve sevabın eşiğinde tamamlamış olacaklar.Ayrıca, akşam namazını düzenli olarak kılanlar, Allah’ın hakkı olan namazı takdir etmeleri, sabr etmeleri ve gelecek kuşaklara güzel armağanlar olmaları gibi özel faydaları da elde edeceklerdir.

2. Akşam Namazının Şartları

3. Akşam Namazında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Akşam namazı, günün trafiğini, stresini, meşguliyetlerini arkasında bırakıp, Allah’a karşı sorumluluğumuzu tam anlamıyla hatırlamamıza olanak sağlayan bir vakittir. Akşam namazının insanlar üzerindeki etkisinin yanı sıra, kendimizi günün diğer ibadetleri arasında bir süre için riske atmayalım, Abrahamî ibadeti ciddiyetiyle yerine getirelim diye Allah tarafından verilen önemli farzlarımızın arasındadır. Aşağıdaki hususlar, her akşam namazında göz önünde bulundurulmalıdır:

 • Kusursuz bir niyet ile: Her ibadetin başında niyetin, Allah rızası için olması oldukça önemlidir. Cesaret ve istikamet üzerindeki etkisi olmakla kalmaz, kendimizi ibadet sırasında daha fazla üzerine almamızı sağlayan temel noktadır.
 • İdkâfın ve tedricin gözetilmesi: Konuşmak, anlar süresince cep telefonu vb. kullanmamak, kıyam ve secdeyi lüzumlu olanlar dışında acele etmemek ve sabırla ezandan yararlanmak görevlerimizdir.

Akşam namazını kılarken, söz verdiğimiz sözü tutabilmemiz için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Söz konusu namazda, ruh sağlığımızın en üst seviyede tutulmasını da destekleyen uyarıları göz önünde bulundurup; Allah’a, kendimize ve çevremize karşı sorumluluklarımızı üstlenmeyi unutmamalıyız.

4. Akşam Namazının Manevî Faziletleri

Akşam namazı, çeşitli manevî faziletlerin barındırdığı İslam’ın beş şartından biri. Namaz, insanlar arasındaki ilişkilere katkıda bulunarak insanları Allah’a yaklaştırır. Akşam namazının ona mahrem olunan manevi faziletleri aşağıda gösterilmiştir:

 • Kötü alışkanlıklardan korunma: Akşam namazını kılmak, anda bulunan Allah’ın birliği ile kötü alışkanlıklardan korunma olanağı sağlar.
 • Kendini sadık bir Müslüman olarak tanımlama: Akşam namazı, özellikle hafta sonları okunur. Sürekli olarak kılarak kendini sadık bir mümin olarak tanımlayan bir gerçek müminin davranışı haline gelir.
 • Allah’ın sevgisinin zirvesini yaşamak: Akşam namazını kılmak Allah’ın korumasını ve sevgisini güvence altına alır. Bu sayede Allah ile olan bağının zirvesini yaşamaya başlar.

Akşam namazı kılmak, kendini özgür kılmak anlamına gelir. Namaz kılmanın yanı sıra niyaz ederek beden, ruh ve kalbin derinliklerindeki duaları söyleyerek Allah’a kulluğu ifade etmek mümkündür. Aynı zamanda niyaz, Allah’la olan ilişkisini ve Allah’a olan sevgisini artırır. Her Akşam namazını kılmak, manevi yaşam tarzının fayda sağlayacağını vurgulamaktadır.

Konu Özeti

Akşam namazını anlayıp doğru bir şekilde kılmak hayatımızdaki manevi karanlıktan aydınlığa çıkma kapısı olacaktır. Akşam namazının sizin için ne anlama geldiğini bilmeniz, onu kılarken kalbinizin hissetmesi ve namazınızın ahlaki ve manevi olarak kendinizi toparlayacağınızdan emin olmak önemlidir. Her akşam namazınızı seccadeleriniz, dualarınız ve hayat sorgulamalarınıza şerefle karşılayın. Günün sonunda, göreceksiniz ki, bedeninizi ve ruhunuzu arılık ve güzelliğin hissiyle dolu halde geceleyeceksiniz.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir