Ankara Çankaya Gezilecek Yerler
0 (0)

Çankaya; kültür, tarih ve doğanı sevenler için Ankara’daki kaçış yerlerinin başında gelir. Ana kentimizin merkezinde bulunan Çankaya ilçesi, gezginler için harikalar yaratıyor. Her gün binlerce kişi, özellikle de hafta sonları, Çankaya’ya güzel bir gezi için akın ediyor. Yadırgamalarını yaptıktan sonra, Ankara Çankaya bölgesinin güzelliklerini keşfetmeye başlayabilirsiniz. Şimdi, en iyi gezinizi harekete geçirebilmek için, Çankaya’daki görülmesi gereken yerleri derledik.
Ankara Çankaya Gezilecek Yerler

1. Ankara Çankaya’da Yaşam Sırasında Keşfedilecek Yerler

Ankara Çankaya’ya götüren yolculuğun başlangıcı büyüleyici. Yüksek tepelerin arasından aşağı inerken, gökyüzü gibi şeffaf bir havadayken, Çankaya’nın mimari şöleni başlar. Şehrin güzellikleri her yaştan kişinin sevecenlikle karşılanmasını dile getiriyor.

Gezmeyi sevenler, Çankaya’da keyifli alanlardan birçoğunu keşfedecek. Usta yaşlıların fabrikalarının aksine, Çankaya’nın kıyısında büyüleyici mavi denizi eskiten, geniş yürüme yollu parkları eşsiz bir manzaraya sahiptir. Ayrıca konforlu alışveriş merkezleri ve harmanlanmış sokaklarının yanı sıra dinlenme köşeleri arasında dolaşıp aradığınız güvenli bir atmosferde sakin bir akşam geçirmede de keşfedilecek birçok yer var:

 • Akustik Hafif Kafeler: Mahallelerde sakin ve konforlu mekanlar ile yeni dostluklar keşfetmek çok kolay.
 • Göz Kamaştıran Sanat Galerileri: Popüler sanat galerileri cazip davetler.
 • Tarihi Bir Ev Gezisi: Ankara’nın eski tarihi evlerini karşılaştırarak zevkli bir zaman geçirebilirsiniz.

1. Ankara Çankaya’da Yaşam Sırasında Keşfedilecek Yerler

2. Çankaya’daki Tarihi Gezi Mekanları

Çankaya bölgesi, zengin tarihi gezi noktalarıyla öne çıkan tarihsel öneme sahip bir bölgedir. Burada en çok ziyaret edilen mekanlar arasında;

 • Karatepe-Aslantaş Milli Parkı
 • Hacı Bayram Veli Türbesi
 • Tarihi Anıtkabir
 • Büyük Atatürk Ormanı

Karatepe-Aslantaş Milli Parkı: Çankaya’nın ünlü tarihi gezi noktaları arasında en önemli yerini Karatepe-Aslantaş Milli Parkı kaplamaktadır. Oluşumunun yaklaşık bin yıl önceye kadar geri götürdüğü düşünülmekte ve elbette ziyaretçi sayısının her yıl arttığı bu olağanüstü mekanda, tarihten günümüze kadar süregelen anıtları görmek mümkün. Onun yanı sıra, burada bulunan zengin florası ve faunası da elbette çok sevilmektedir.

Hacı Bayram Veli Türbesi: Ankara’nın kalbinde yer alan bu Türbedeki törenler her yıl çok kalabalık olmaktadır. Dört bin yıllık tarihte gelişmiş medrese ve çeşitli kültürlerin korunduğu bu önemli mekan, nohutlu pilavıyla ünlü bir simge halini de almıştır. Budist ve Şamanist geleneklerinin de burada saklandığı düşünülürse, bu pek düşündürücü bir mekan olarak tanımlanmaktadır.

2. Çankaya'daki Tarihi Gezi Mekanları

3. Çankaya’nın Rüya Gibi Manzaraları

Çankayayı en iyi tarif eden kelimeler; huzur, dinginliğin hakimi ve bir cennetten çıkmış şekilde etrafınızarı afet bir ortam. Çankaya ile dalgalanan düşler ve sürreal bir deneyim yaşanıyor. Gözlerinizi kapatıp zihninizi serbest bırakın ve huzurun nefesini soluverin.

Çankaya’daki manzaranın parıltısının bir cennetten esinlendiğini fark edeceksiniz. Bitki örtüsünden, bahçelere, parklarına, yemyeşil kuş alanlarına ve eşsiz Türk çoğrafisinde yer alan göllere kadar her yerde sembolik ve eşsiz bir güzellik var.

 • Yeşilin keyfini çıkarın: Çankaya’nın tarihsel mirasının ve coğrafyasının kucaklaşıyor olduğu noktası parklar ve yeşilliğiyle birlikte adeta her taraf yeşiliyle örtülmüş durumda. Topraklar admının rahatlamasını sağlarken, oksijen havaya bolca salınıyor. Üstelik bu büyüleyici manzarayı sadece birkaç adım uzağınızda hissedeceksiniz..
 • Binlerce fotoğraf arasından seçin: Çankaya’nın görülemeye değer manzaralarının her birinden farklı baktıklarınız farklı izlenimler kazanacak. Gökyüzündeki sarıya çalan rengi hissedin, gülücüklerinizi çocuklarla paylaşın ve bu cenneti resimleyin.

4. Çankaya’da Keyifli Bir Gün Geçirmek İçin En İyi Seçenekler

Çankaya’ya ziyaret etmek, kaliteli vakit geçirmek ve keyifli bir gün geçirmek için en doğru seçim. Bölgede, hem arkadaşlarınız hem de aile üyelerinizle, hiç hatırlanmayacak kadar keyifli hikayeler yaşayabilirsiniz. Anadolubeyi’ndeki restoranlar, kafeler ve mekanlar birçok seçeneği bir araya getiriyor, böylesine bir özgürlük varken, burada keyifli bir gün geçirmek kolaydır:

 • Kahve ve Çerez İkramı – İçinde yer alan düzinelerce cafeler, çörek sepetleri, dondurmacılar ve akşamları olan restoranlarda keyifli bir ziyafet için iyi bir şans veriyor.
 • Müzik ve Sanat Etkinlikleri – Çoğu mekanda her hafta en sevilen sanatçıların canlı performansları, tiyatrolar ve galerilerin emsalleri var. Çok çeşitli kişisel hobilerin keyfini çıkarabileceğiniz alanlar da müsait.
 • Spor ve Egzersiz – Kendinizi biraz hareket ederek her zaman daha sağlıklı hissedebilirsiniz. Bölgede sınırsız kayak ve yürüyüş parkurları, açık hava sporları sahaları, havuzlar ve binlerce stüdyo ve fitness merkezleri mevcut.
 • Doğal Yürüyüş Yolu – Bölgenin tarihi yürüyüş yolları arasından seçerek çeşitli kültürleri ve mimarileri keşfederek hayal gücünüzü çalıştırabilirsiniz.

Ayrıca, çarşı ve pasajları keşfederek alışveriş arzularınızı karşılayabilir ve Çankaya’da kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Yerel tasarımcılar ve atölyeler, bir kenarınızdan ruhsal enerjinizi yeniden kazanabileceğiniz harika hediyeler sunuyor.

Konu Özeti

Çankaya’da gezilecek yerler Çankaya’ya özgü kültürü, tarihi ve doğayı bir araya getirerek her türlü mükemmel deneyimi size sağlamaktadır. Burada gezinizi deneyimlerle donatıp, etkileyici zamanlar geçirebilirsiniz. Ankara Çankaya’da görebileceklerinizi keşfetmeye başlamak için bekliyoruz!

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]
16 Temmuz 2023

Ibrahim Selim
0 (0)

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir