Arabaya Binerken Okunacak Dua – Diyanet
0 (0)

Güvenli, rahat ve ferah bir şekilde araba kullanmak hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Araçla seyahat etmek herkesin yapabileceği bir şey ama bazı özel dua ve duaları da okumak arabayı kullanırken özel bir koruma olanağı sağlıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından önerilen ve arabaya binerken okunması tavsiye edilen bu özel dualar ile sürüş deneyimi daha rahat ve güvenli hale gelecek.
Arabaya Binerken Okunacak Dua – Diyanet

1. Arabaya Binerken İbadetlerin Önemi

Arabayla seyahat etmek, sonuçlarının aksine, ibadetlerin yerine getirilmesinin gözden kaçırılmaması gereken bir şeydir. Coincedence olsa da, arabayı sürmek, zihinsel ve bedensel dikkat ve kontrol kabiliyeti ile en üst seviyeye çıkmadır. Bu nedenle, arabaya binerken, bu önemli noktaya dikkat çekmek oldukça önemlidir:

  • Kısa ve Sürekli Dua: Güvenli bir yolculuğa çıkmak için, her arabaya binmeden önce kısa dua edilmesi önemlidir. Araba kullanıcısı, sabırla duaya devam etmelidir. Bu arada diğer sürücülerin davranışlarına rağmen sabırla devam etmek de önemlidir.
  • Güvenli Sürüş İçin Doğru Şehirde İbadet: Güvenli bir sürüş ve yolculuk için bir ibadet sunmak gereklidir. Kendi aracını süren kişi, aksi bir durum halinde mümkün olduğunca, odaklanmış ve kontrollü sürüş için İbadet sunmalıdır.

Arabayla seyahat etmek, özellikle kıtalar arası yolculuklarda özellikle önem arz eder. Aynı zamanda, yolculuğun rahat olmasını sağlayan İslami ibadetler, yolculuk süresince de yerine getirilmelidir. İbadetlerin özellikle araba kullanırken büyük önemi vardır, bu nedenle özel olarak yerine getirilmesi gerekmektedir.

1. Arabaya Binerken İbadetlerin Önemi

2. Diyanet tarafından Arabaya Binerken Okunabilecek Bir Dua

Arabaya Binerken Okunabilecek Dua

Bir araba binildiğinde en iyi şey, konforlu, rahat ve güven içinde seyahat etmektir. Özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından önerilen dualar, araba binildiğinde ve seyahat sırasında sürücü ve yolculara rahatlık, güven ve huzur vermektedir.

Özellikle yetişkinler için geçerli olan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından araba binildiğinde okunabilecek dua şöyledir:

  • Rabbi şeriklerinden olmayan bir o kudret eliyle elimizi tut ve bizi, adalet ile hareket etmekte olan salihlerden eyle.
  • Allah’ım tüm dünya yerine dermansız kalmasın.
  • Her şeyi kudret sahibi olan Allah’ın adına başlayan her şeyin güzel başarıya ulaşacağını umuyorum.
  • Hata olmamak üzere, Allah’ın sürekli yardımı ve merhameti altında selamet ve esenlikle şöyle deyin: Allah’ım şükürler olsun bize yaşatmış olduğun bu nimetlere.

Diyanet İşleri Başkanlığının araba binildiğinde önerdiği dua, sürücü ile yolcuların seyahat sırasında başarı, esenlik ve güvenli bir şekilde hedeflerine ulaşmalarını temin etmektedir. Sürücü ve yolcu olarak, yolculuğumuz haricinde bu duaları da sürekli okumalıyız.
2. Diyanet tarafından Arabaya Binerken Okunabilecek Bir Dua

3. Dua ile Yolculuklarda Rahat Bir Hissettirme

Yolculuk sırasında duanın rahatlık ve huzur getireceği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Yalnızca rahat bir hisse sahip olmak, tüm stresi azaltmak ve emin hissetmemizi sağlamak için değil, aynı zamanda manevi seviyemizi olağanüstü dereceye çıkarmamıza da yardımcı olabilir. Neredeyse her Müslüman’in hava ve deniz yolculuğu yaparken sıkça tekrarladığı şu dua, pratik olarak bize ne kadar önemli bir şeyler sunduğunu özetlemektedir:

  • “Rab’bimiz, bizi âlemlerin sahiplerinden, salih kullarından kıl” (Bakara Suresi, 2/128).
  • “Allah’ım, bize her önümüzde ve arkamızda hayır olarak kuvvet ve güç ver” (Tevbe Suresi, 9/41).

Böylece, duayla hava veya deniz taşımacılığı yaparken, neredeyse her durumda hissettiğimiz huzurolu ortam hissi ile sonsuz derecede huzur ve güvenle seyahat edebiliriz. Oluşturduğumuz gelecek hayalleri kendimizden ve yaşamımızdan beklentilerimizden daha yüksek bir seviyeye çıkarabiliriz. Aynı zamanda, manevi sınırlarımızın üstünde bir seyahat yaşayabiliriz, ne kadar zor görünse de, kişisel olarak ne kadar güçlü hissettiğimiz kadar hayırlı şey haline getirebiliriz.

4. Arabaya Binerken Diyanete Göre Yapılması Gerekenler

Namaz yerine uygun şekilde kılınmış, kutsanmış bir araçla binmek kişinin öncelikle Allah’a yaklaşmasının sembolüdür. Araç kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı diyanet esasları vardır.

  • Kur-an okumak: Araç kullanırken olduğu gibi araba binmek için de, öncelikle Kur’an okunması önerilir. Dörtduzundan Hikmeti İlahi’ye kavuşmak isteyen insanlar için bunun son derece yararlı bir çalışma olduğu gözden kaçmamalıdır.
  • Dua etmek: Güvenli gitmek isteniyorsa belirli duâlar okunmalıdır. Tıpkı yolculuk esnasında yapılan gibi oldukça önemli bir şekilde araba kullanırken de tevbeler, istiğfarlar ve Kur-an okuma, Cenab-ı Hakk’a itaat etmeyi amaçlayan dualar kılınmalıdır.

Kendisine yön gösteren, kişinin arabayı mükemmel kullanmasını sağlayan, kötü alışkanlıkların önlenmesine yardımcı olan ve insanı güzel bir durumda götüren diyanet esaslarının önemini asla hafife almamak gerekir.

Konu Özeti

Derdimiz olmayan okuduğumuz duayı hafızamıza kazımak olmalı. İlk adımı atmış olacağız ve bileğimizi inancımıza, sabrımıza ve sevgiye dayanarak yeni mesafeler almaya başlayacağız. Arabaya binmeden önce bu kısa dualardan daha fazlasını derin bir sadakatle okumaya başladığımızda talimatları Rabbimizin bize sunduğu kutsal sözlerle hayatımızı süslemiş olacağız.

Şimdi yürümeye devam ederek oraya varmak için güzel mesafeler almaya hazır mıyız? Arabaya binmek için öncelikle Rabbimizin çok kıymetli sözlerinden duaları okumaya başlayalım. İnşallah bu sözler gücümüzü artıracak ve sevgi ile dolan bu yolculuğa destek sağlayacaktır.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir