Aşure Günü’nde Yapılacak İbadetler Dualar Nelerdir?
0 (0)

Türk kültürü çok eski zamanlardan beri Aşure Günü’nü şeref ve bolluk için kutlamakla özdeşleşmiştir. Aşure Günü’nde kutlamanın önemi büyüktür ancak unutulmamalıdır ki, bu kutlamaların yanı sıra ibadetler ve dualar da önemlidir. Bu yazıda Aşure Günü’nde yapılabilecek ibadetler ve dualar hakkında bilgi verilecektir.
Aşure Günü’nde Yapılacak İbadetler Dualar Nelerdir?

1. Aşure Günü’nde Hem Dua Et Hem İbadet Et

Aşure Günü, özel günler arasında öyle bir gün ki, dualar ve ibadetlerin bir arada harekete geçtiği bir kutlama. Dualar tamamlayıcı olarak ibadeti tamamlayıcı olarak kullanılabilir. Bir araya gelindiğinde Aşure törenini daha zengin bir etki yaratır:

 • Dualar – Dualarımız, dünyanın her yerinden, tüm dünyayı düşünen köklü bir ibadet. Müminler Aşure Günü’nde, çok fazla dua ederek Allah’a yaklaşır ve bizi güzel şeyler için yönlendirir.
 • İbadetler – Dua etmek, aynı zamanda ibadet etmeyi de gerektirir. Müminlerin ibadeti Masum Eyüp ve kendi aralarında uygulanan toplu ibadetlerdir. Aşure Günü’nde yapılan ibadetler, masumların dualarının kabulü için yerel topluluklarla bir araya gelmeyi de kapsar.

Bu özel gün, dua etmek ve ibadet etmek için mükemmel bir fırsat. Aşure Gününde dua ederken, yeni başlangıçlar ve sevgiyi dileyecek olmanın mutluluğu yaşanır. Dualarımızın gerçekleşmesine canlı bir şekilde katılmak ve toplu ibadetlerle beraberlik etmek, ruhumuzun güvenli bir liman olacağınızı garanti eder.
1. Aşure Günü'nde Hem Dua Et Hem İbadet Et

2. Günlük Yaşantınızda Aşure’yi Tatmak

Aşure denince birçok insanın aklına çocukluk anıları geliyor ve bu şerbetli tatlının güzel lezzetinden ikinci bir sefere doyamıyorlar. Aşure günlük yaşantının bir parçası olarak hayatınıza dahil etmek için pişirmenin keyifli, rahat ve kolay bir şekilde yapılabileceğini unutmayın.

 • Malzemeler:Pirince, baldır, şeker, kabak, siyah veya kahve çekirdeği, tarçın, tarhana, kurutulmuş üzüm, kayısı, fındık, badem, kuru üzüm, fındık yağı veya rendelenmiş süzme yoğurt.
 • Talimatlar:Tüm malzemelerin kullanılabilir hazır halden temizlenmiş, iri parçalara kesilmiş ve çamaşır suyu süzülmüş kısmını ayrıca ayıklanmış olduğundan emin olun. Baldır ve pirinci bir tencereye koyup su katılmalı, orta şiddette ateşte kaynatılıp süzümü tamamlanana kadar pişirilmeli. Üzerine tüm malzemeler ilave edilerek karıştırılmalı. Bir kereviz gibi kıvamına gelene kadar kaynatılmalı. Yağ ile süsleyebilirsiniz. Elde edilen karışımı alınca geniş bir tabağa doldurmak üzere servise hazır hale getirilebilir.

Kendi tarifinizi kullanmanızı tavsiye etsek de bazı peynir aşureleri de artık mevcuttur. Bu lezzetli tatlının her zaman mükemmel olduğunu garanti edebiliriz. Her akşam aşure keyfi sürmekti farklı bir yoldan tatlıyı denemek isterseniz, sonbahar aylarının keyfini çıkartarak pişirebileceğiniz aşureleri denemeye başlayın. Aşure yapmayı seviyorsanız dilediğiniz her şeyi içine koyup kendiniz yaratıcı olabilirsiniz. Mutfağa girin ve çocukluk anılarınızı hissetmeye başlayın!
2. Günlük Yaşantınızda Aşure'yi Tatmak

3. Aşure Günü için Dileklerin Dua Olsun

Aşure Günü, Peygamber Hz. Nuh’un dileklerini yerine getirmesi için tüm insanlığa karşı ısrarlı olmasının armağanı olmuştur. Bu özel günün anlamı, arkadaşlık, barış ve bereket tadında güzel günler geçirmemize izin verecek şekilde baskın gelir. Öyleyse, ömür boyu tatlı sıcaklık ve derin birlikteliklerle dolu olsun istediğimiz böyle güzel bir günde üç dileğimize dua edelim:

 • Güven ve Emniyet: Dünyanın her yerinde istikrar ve güvenin egemen olması dileğiyle, buharlaşmadan ömür boyu süren yalnız ve güvenli ortamlarda yaşamak için dua edelim.
 • Yaşam Kalitesi: Dünyadaki herkesin yaşam standartlarını ve aradığı refahı elde edebilmesi için dua edelim.
 • Umuda: Umut ve inançla, pozitif bir yaşam düzeninden, kendilerini kendi kararları doğrultusunda sevgiyle yönlendiren insanlar yetiştirmek için dua edelim.

Bu güzel sebep için, sevgiyle, ışıkla, tüm kem gözlerden ve nefretten uzak bir dünya oluşmasına izin verirken, dünyayı korumamıza yardım edecek umutlu bir geleceğe ulaşmak için cömertçe dua edelim.

4. Her Fasılda Aşure Seslenişiyle Dua Etmek

Ramazan ayı bize birçok yaşanılabilecek anları sunar. Ancak kuşkusuz bu ayın en çok sevilen kesimlerinden biri aşure hazırlama etkinlikleridir.

Her ailenin, her ekibin; kendi kültürel özellikleri, gelenekleri doğrultusunda bu tarifin nasıl hazırlanacağı farklılık gösterebilir. Ancak aşure yapımına yakışır şekilde sunulan tören her ailenin arasında aynı.

 • Muhteşem tatlılar,
 • Şerbet koşulları,
 • Çocukların fısıltıları,
 • Dua seslenişleri ve,
 • Çara göre üstünde çoğalan eklemeler..

En güzeli olan bizlere her fasılda aşure seslenişiyle dua etme imkânı; çoğu zaman duaların kabul edilmesinin sembolü olarak aktarılır. Ayrıca sebze, et gibi ek malzemeler de aşurenin lezzetini artırmak adına eklenebilir. Önemli olan, birlikte etrafındaki ile beraber kutsal günlerin tadını çıkarmaktır.

Konu Özeti

Her anne babanın en önemli görevlerinden biri olan çocuklarının ibadet konusunda eğitiminde, Aşure Günü çok önemli bir gündür. Bu gün ibadet edenlerin duası, daima yüce Allah’ın rahmetinin bereketinin kendilerine inmesini içerir. Dualarınızın kabul olmasını dileriz.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir