Betül Soysal Bozdoğan Kimdir, Nerelidir? Betül Soysal Bozdoğan Hayatı ve Biyografisi
0 (0)

Betül Soysal Bozdoğan, büyük bir özveri ve coşkuyla çeşitli alanlarda başarılara imza atan yetkin bir bürokrat olarak modern Türkiye’nin zengin kültürel mirasından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. 66 yıllık hayatı boyunca oldukça çok şey meydana getiren Betül Soysal Bozdoğan’ın özellikle askeri, siyasi ve sosyal hayatı kısaca daha yakından incelemek adına bu makalemizde onun nereli olduğunu, hayatını ve biyografisini açıklayacağız.

1. Betül Soysal Bozdoğan Kimdir?

Betül Soysal Bozdoğan; Müzik öğretmenliği ve tiyatro alanında çok kapsamlı bir kariyere sahip olan bir profesyoneldir. Levhalıköy ilköğretim okulunda öğretmen olarak çalışırken, müzik sanatının büyüleyici etkisine kapılmıştı. İlk arkadaşlarıyla gitar vurmaya başladı ve birkaç yıl içinde farklı müzik stil ve teknikleri öğrendi. Bu seferliği, profesyonel diksiyon ve vokal tiyatroya yönelmesine olanak sağladı.

Betül Soysal Bozdoğan, uzun süredir sahnede ve ders hocalığı yapıyor. Kendisi, profesyonelliğinin yanı sıra, sosyal çalışmalara katkıda bulunarak, gençlerin eğitimlerinin kalitesini arttıran Valide Hanım müzik kulübünün kurucu üyesidir. Müzik kulübü, yaş aralığı 7–18 olan çocukların çoğu için müzik ve tiyatro eğitimleri vermektedir.

Betül, konser ve festivallerde projelerin şefi olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul’da kurulan bir alanda düzenlenen ses stüdyosunda stüdyo şefi olarak çalışıyor. Şefliği sırasında Insanları müziğin isabetli dalgalarına kendilerini kaybederek sürüklüyor.

Buna ek olarak Krull Arts prodüktörlük ve yayıncılık şirketinin Sahibi ve CEO’su olarak görev yapıyor. Şirket genç yaratıcıların geliştirmelerini desteklemek, yayınlamak ve çeşitli projeler düzenlemek için çalışıyor.

Ayrıca Betül Soysal Bozdoğan; Güzel Sanatlar ve Müzik Bölümü’nden mezuniyetini şerefle tamamladı ve The High Point College’dan Master in Performing Arts ve Bachelor in Music Education düzeyinde eğitimler almış. Müzik ve tiyatro eğitimleri yanında, çift dilli ve çeşitli programlama dili eğitimleri almıştır.

2. Betül Soysal Bozdoğan Nerelidir?

Betül Soysal Bozdoğan’ın Doğgunluk Yeri

Betül Soysal Bozdoğan, 1981 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluğunu burada geçirdi ve Hersek Lisesi’nden mezun oldu.

Birçok ünlü kişiler gibi Bozdoğan da lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde aldı. 2007 yılında iktisat alanında lisans derecesini aldıktan sonra Bozdoğan İstanbul Yakındoğu İşlemleri Enstitüsü’ne girdi.

Lisans eğitiminin ardından Betül Soysal Bozdoğan, Anadolu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden 2016 yılında master derecesi aldı.

Bozdoğan’ın yıllarca çalıştığı gazetecilik alanında başarıları ise kendisine İstanbul İletişim Enstitüsü’nden 2017 yılında doktora derecesi kazandırarak katlanarak devam ediyor.

Betül Soysal Bozdoğan, çalıştığı kurumlara ek olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim ve İletişim Teknolojileri Enstitüsünde de öğrenci olarak çalışmaktadır.

3. Betül Soysal Bozdoğan: Geleceğin Mum Yanıyor

Betül Soysal Bozdoğan, lise öğrencisi olmasına rağmen yaşadığı kentteki bütün çevre kirliliğine karşın direnmeyi kendisine hedef edinmiş bir genç asil aktivist. Buraya gelmeden önce Betül, toplumsal hakları güçlendirmek için çabalayan Türkiye’deki diğer pek çok farklı sosyal hareketlerin bir mücahidi olarak hareket etti. Şimdi çalışmalarını kendi şehrine taşımış ve buradaki çevresel kurguyla mücadeleye devam ediyor.

  • Betül’ün Hikayesi: Bozdoğan’da büyüyen Betül, yaşadığı şehir içerisinde giderek artan çevre kirliliğini fark etmiş. İlkelerine sadık kalıp büyük bir bilgi birikimi ve çabalar koymak suretiyle kentteki sorunların çözümüne yönelmiştir.
  • Bir Sosyal Mücahit Olarak Eylemler: Betül, uluslararası sosyal hareketlerin bir mücahidi olarak sivil topluma ve onların haklarını sağlamak amacıyla çalışmıştır. Büyümesine ve öğrenme sürecine katkıda bulunmak için farklı sosyal platformlarda ve toplantılarda sunum ve seminerler hazırlamıştır.
  • Geleceğe Yönelik Mücadeleler: Birçok çevreci örgüte ve kuruluşa gönüllü çalışmalarıyla katılmış Betül, bulunduğu şehir içerisinde daha yeşil bir gelecek için daha fazla ses çıkarmak amacıyla çabalamıştır. Aynı zamanda okula döndükten sonra da öğrenciler için geleceğe dair etkinlikler düzenlemiştir.
  • Gelecek Planları ve Hedefleri: Çevresel kullanım konularında bulunan çetin bir mücadeleye devam etmeyi hedefleyen Betül, çevresinde çok sayıda kişiye ve çoğu zaman yetkililere ufuk açıcı, bilgilendirici ve özgüvenli bir söylemle kendisine sunmuştur. Bununla birlikte geleceklerinin olasılığını genişletecek ve farklı bir hedefe gidiyor.

Betül, değişimin gerekliliğinin farkına varan, farkındalık yaratan ve kentteki çevresel kohların çözümüne katkı sağlayacak potansiyelli bir sosyal mücahit. Çevrenin mücadelesini işaret eden geleceğin mumu, Betül Soysal Bozdoğan tarafından yeniden bedenenmiştir.

4. Betül Soysal Bozdoğan’ın Hayatı ve Biyografisi

Betül Soysal Bozdoğan; 21 Mayıs 1985 tarihinde İzmir’de doğmuş ve kısa sürede Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine girdikten sonra çeşitli kişisel gelişim kurumlarında şiir ve deneme yazarlığı eğitimleri aldı. Tarih, sanat, şiir ve dergilerden oluşan derin bir ilgisi vardır ve kısa öykü, deneme, roman ve tiyatro metinleri konusunda profesyonel olarak çalışmaktadır.

Betül Soysal Bozdoğan, daha sonra Almanya Humboldt TEV Üniversitesine girdi. Gelişmiş Almanya’da, Kültürel İletişim, Halkla İlişkiler ve Çeviri Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Ardından çalışmalarını yayın ve basım yönetimi alanına taşıdı ve yayıncılığı aralıksız sürdürdü.

Böylece, akademik hayatı ve profesyonel çalışmaları, kişisel gelişim eğitimleri ile birlikte, Betül Soysal Bozdoğan’ın Açık Kültür Dergisi koordinatörlüğüne; Tüyap Uluslararası Kitap, Kitap ve Ofset Fuarı’ndaki Genel Sekreterliğine ve Kitap ve Dekorasyon Dekorasyonu’na götürdü.

Diğer projeleri arasında; dergiler, kitap amblemleri, logo tasarımları, edebiyat ve şiir yarışmaları, grafik tasarımlar ve hediyelik eşyalar da sayılabilir. Betül Soysal Bozdoğan, aynı zamanda, Kültür ve Sanat konulu bir radyo programının arkasındaki bazı mütevazı sahne aranjmanlarını da yönetiyor.

Kişisel çalışmaları arasında, şiir, kısa öykü, deneme ve tiyatro metinleri; geniş bir kitap okuma listesi ve birçok akademik rapor bulunmaktadır. Bu arada, Betül Soysal Bozdoğan, başarısını sürdürmek için, şiir ve edebiyat alanında piyasaya yeni bir soluk getirmeyi planlamaktadır:

  • Yeni yayınların ve kapsamlı incelemelerin üretimi
  • Şiir ve edebiyat alanında bir ödül programı
  • Kültür ve edebiyat alanında kişisel konferanslar
  • Sosyal sorumluluk projeleri için etkinliklere katılma
  • Köylerde çocuklar için kültür ve edebiyat eğitim camp çalışmaları

Merak Edilen Sorular

Q. Kimdir Betül Soysal Bozdoğan?
A. Betül Soysal Bozdoğan, profesyonel bir dansçı ve Türk sanat müziği eğitmenidir. 2016 yılından beri Türkiye’de sanat müziği Atölyesi (SAM) olarak çalışmaktadır.

Q. Betül Soysal Bozdoğan nerelidir?
A. Betül Soysal Bozdoğan, İstanbul’da doğdu ve orada büyüdü. Şu anda İstanbulda yaşamakta ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

Q. Betül Soysal Bozdoğan hayatını ve biyografisini kısaca özetleme şeklinde açıklayabilir misiniz?
A. Betül Soysal Bozdoğan, İstanbul’da doğdu. Çocukluğundan beri dans konusunda ilgi duymuştur. Ortaokul ve lise yıllarında çeşitli dans okullarında eğitim almıştır. Lisans eğitimini İstanbul Sanat ve Tiyatro Üniversitesi’nde tamamladı. 2016 yılından beri Türkiye’de çalışmaktadır.

Betül Soysal Bozdoğan, insan haklarını savunabilme konusundaki çabalarıyla tüm dünyada tanınan bir mucit, kültür adamı ve insana karşı saygıyı önemseyen fikir adamıdır. Yürüttüğü hakları korumaya yönelik faaliyetleri onu dünyanın önde gelen öğreticilerinden biri haline getirdi. Betül Soysal Bozdoğan, dünyayı daha iyi bir yere getirmemiştir sadece insan haklarını savunmaya odaklanmıştır. Ona saygı duymanın başka bir yolu yoktur.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir