Bingöl Solhan Gezilecek Yerler
0 (0)

Bingöl, Geleneksel tarihi ve atmosferi ile kültürel zenginliğini koruyan bir kent. Solhan bölgesi, Bir anne gibi kucaklayan saç ve dağları ile sizleri karşılamak için hazır. Birch, İnebolu ve Solhan arasında bir bağlantı oluşturan anıt yolları, görülemeye fazlasıyla değer. Yürüyüşe çıkın, sakin bir göle geri dönün ve Solhan’ın güzelliklerini keşfedin!
Bingöl Solhan Gezilecek Yerler

1. Bingöl’ün Solhan İlçesi: İnanılmaz Gezilecek Yer Ve Güzellikler

Solhan İlçesi, Hakkari’nin Bingöl’e bağlı bir ilçesi olarak, imkansızın gerçeğe dönüşmesine olanak tanıyan muhteşem tabiat manzarası ve sessiz ortamı ile öne çıkan bir doğa güzelliğidir. Kuş cıvıltılarının arasına karışan insanoğlu ve vahşi yaşam ile eş zamanlı yaşamanın tadını vererek, ziyaretçilerini nefes kesen manzaralar ile şaşırtmaya devam ediyor.

 • Şewni Kalesi: Solhan İlçesi’ndeki en önemli ve göz alıcı gezilecek yerlerden biri olan Şewni Kalesi, çevresi zangır zangır olan tarihi kalenin göz kamaştırıcı manzarasının tadını çıkarmaya değer.
 • Cehennem Vadisi: Güneşin ışınlarının doğadaki etkisi ile canlanan Cehennem Vadisi, insana nefes kesen manzaralar sunmaktan geri kalmıyor.
 • Şirinkayası Yaylası: Mavi gökyüzü ve yeşil ormanların arasından Solhan İlçesine giren manzaraya hayran bırakan o duruşuyla ortaya çıkan Şirinkayası Yaylası ile bu güzelliği kendi gözlerinizle görmek mümkün.

1. Bingöl'ün Solhan İlçesi: İnanılmaz Gezilecek Yer Ve Güzellikler

2. Solhan Gezilecek Yerleri: Manzara ve Kültür Zenginliği

Sivas’ın Solhan ilçesi, neredeyse doğayla bütünleşmiş bir şekilde manzarası ve kültür zenginliği ile sıkça ziyaret edilmektedir. Yemyeşil vadileri, berrak ırmakları, yükselen dağları ve gizemli mağaraları ile ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır.

 • İlçenin simgesi olan Hıdırbey Mağarası: Bu antik yapılanmanın her yıl yoğun ziyaretçisi vardır. Mağarada çok özel kayalıklar arasında kilise, kütüphane, cephanelik, gündeş odası ve destanlar mevcuttur.
 • Kurtuliş Şelalesi: Sıfır derece vadisine inerken şelale olarak gözlenen bu harika manzarayı görmek için güzel bir noktadır.
 • Solhan İskender Pidesi: Solhan’da özelliği olan ve farklı damak tadıyla ziyaretçileri eğlendiren birçok geleneksel çörek çeşidi mevcuttur. İskender pidesi bunlardan birisidir.

Geleneksel kültürde derinlik olan Solhan İlçesi, Osmanlı Mimarisi’nin en etkileyici örneklerinden olan Ulu Camii, Ulu Cami Medresesi ve özgün bir arşitektürü barındıran Çifte minareli çok özel bir cami adı ister. Buralardaki heybetli bir hava ziyaretçilerin ruhlarını ferahlatacaktır.
2. Solhan Gezilecek Yerleri: Manzara ve Kültür Zenginliği

3. Doğayı Doyasıya Yaşamak İçin Solhan

Solhan, farklı zenginlikler getiren nefes kesici manzaralara ev sahipliği yapan bir kasaba. Hayatınızın her anını her mevsim olduğu gibi yaşayabileceğiniz mükemmel bir yer.

 • Doğal güzelliğin etkisinde kaybolmak
 • Yemyeşil bir coşku içerisinde kaybolmak
 • Dağ, vadi ve nehirlerin arasında yürümek

Solhan kasaba’daki keyifli ortam, tüm kamu tesisleri ve lokasyon fikirleriyle herkesin ihtiyacını karşılayacak ciddi bir aile seyahati ile büyük bir festivalde karşılaştı. Festivale taşınan kültür, tatil kasabalarındaki tüm zenginliklere hayran bırakıyor. Geleneksel tatil tecrübelerinin modern konforunu bir araya getirdi ve tatil planlarınızda bir araya gelmenin mümkün olacağı tek yer.

4. Solhan’da Gezilecek Gizli Mekanlar Kaçırmayın!

Solhan, doğal güzellikleri ile harika bir kültürel zenginlik barındıran bir ilçedir. Sahip olduğu muhteşem manzaralarıyla her türlü geziciye çekici gelen ilçe, gizli mekanları ile de adeta cazibe merkezidir. Bu nedenle, Solhan’a gitmeden önce kaçırmamanız gereken gizli mekanların hangi yerlerde olduğunu bilmek önemlidir.

 • Zigana Dağı – İlçedeki en üst seviyede, yüksekliği 1100 metre olan müthiş bir tırmanış noktasıdır. Dağdan aşağı inerken, Solhan’ın kuşbakışı manzarasını, eşsiz bitki örtüsünü ve zamansız görüntülerini yakalamak mümkündür.
 • Antik Çeşme – Anadolu’nun kaçamak mekanı olan bu çeşmeye bu ismi kazandıran kutsal yerin püriten hali ile eşsiz güzellik katmaktadır. Etrafı ağaçlarla doludur ve güzelce hazırlanmış bir tekneyle çeşmeyi keşfetmek geyik ke-eğlenceni olarak karşılamaları olacaktır.

Solhan’da gezmeye çıkmadan önce, bu gizli mekanların adlarını bilmek faydalı olacaktır. Birini bir arkadaşınızla keşfetmek, diğerinden ise kendinizin alışverişi yaparak çok daha özel birkaç anlar yaşayabileceğiniz anlamına gelir. Yalnız seyahat edenler için, güvenlik nedenleri göz önünde bulundurularak ve tüm güvenlik tekniklerini takip ederek bir macera yakalamak, her zaman tavsiye edilir.

Konu Özeti

Güneydoğu’nun muhteşem doğal kıyısından şehir merkezine kadar eşsiz Bingöl Solhan bölgesinde gezilecek güzel yerleri keşfetmek artık çok kolay. Bingöl Solhan Gezilecek Yerler, kaynaklara kültürel kökleriyle bağlanmanıza ve yeni maceralara atılmanıza izin verecek. Doğayla iç içe, kendinizi arayarak keyifli bir maceraya tanık olmak için Bingöl Solhan sizi bekliyor.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir