Canonical URL Nedir? Nasıl Uygulanır?
0 (0)

Kanoniği URL özellikle web siteleri için önemli bir SEO çalışmasıdır. Tek bir web sayfasının web arama motorları tarafından nasıl kodlandığı ve yönlendirildiği önemlidir. Kanonik URL, site sahiplerine özgün URL’leri ekleyerek çalışmalarını nasıl geliştirebileceklerini gösterir. Öyleyse, bugün tartışacağımız konu “Canonical URL Nedir? Nasıl Uygulanır?” olacaktır.
Canonical URL Nedir? Nasıl Uygulanır?

1. Neden Canonical URL?

Bir web sitesindeki bir sayfanın birden çok adresi varsa arama motoru çekim sıralamasını etkileyebiliyor. Canonical URL, içerikte çakışma olabilecek farklı URL’lerin oluşturulmasını engelleyerek arama motoru optimizasyonunu kolaylaştırır. Bu nedenle Canonical URL arama motoru optimizasyonu için oldukça önemlidir.

Canonical URL seçme süreci çok zor değildir. Öncelikle, URL’in tüm izin verilebilir biçimlerini dikkatlice gözden geçirmeniz gerekir. Bazı URL’ler gereksiz değişiklikler içerdiği için arama motoru tarafından göz ardı edilebilir. Ardından, sitenizdeki en uygun URL’i seçebilirsiniz; Google tarafından desteklenen canonical belirteçleri kullanarak sayfayı gösterilen URL ile eşleştirebilirsiniz.

 • En uygun URL’i seçin – En uygun URL’i arama motorunun optimize edilmesi için seçmelisiniz.
 • Google destekli canonical belirteçler kullanın – Sayfayı gösterilen URL ile eşleştirmek için bu özelliği kullanabilirsiniz.
 • Karmaşık URL’ler – Karmaşık URL’leri arama motoru tarafından göz ardı edilebilir.

1. Neden Canonical URL?

2. Canonical URL Nedir?

Canoincal URL, bir web sayfasının bir ya da birden fazla URL’inin arama motoru için nihai ve temel bağlantı noktası olarak sunulmasına olanak veren web sahası tarzı bir arama terimidir. Bir web sayfasının tüm aynı olması gereken URL’lerinin olmasına neden olur ve bu URL’ler arasında arama motoru ile yönlendirme yapılır.

Canonical URL, web sitenizin birden çok URL’sine izin verir, ancak arama motorlarına ve ziyaretçilere tek bir URL ile yönlendirilir. Mesela, bir ürünün ayrıca sayfalarının olması gibi, seo için kullanılan bu URL, ziyaretçileri tek bir URL adresinden ulaşılabilir sayfaya yönlendirir. Canonical URL sayesinde, çoğaltan URL’ler arama motorları tarafından doğrusu olan bir URL tarafından tespit edilip, konuyla ilgili güncel arama sonuçlarının SEO açısından arttırılması sağlanmış olur.

Canonical URL, aşağıdaki avantajları sağlar:

 • Daha iyi arama sıralaması sağlar: Birden çok URL olmasına rağmen arama motorları tek bir URL tarafından indexlemektedir. Bu yüzden arama motorları iyileştirilmiş arama sonuçları elde etmek için Canonical URL’leri kullanmak önemlidir.
 • Web sitesi ziyaretçileri tek bir URL adresinde toplar: Bir web sitesi üzerindeki tüm URL’lerin bir bağlantınoktası olması sayesinde ziyaretçiler birden çok URL üzerinden girmelerine gerek kalmadan tek bir adresten ulaşılabilir sayfaya erişebilirler.
 • Domain Authority’i arttırır: Tek bir URL adresiyle özgün içeriklerin arama motorları tarafından kabul edilmesiyle, web sitenizin Domain Authority’i de arttırılmış olur.

2. Canonical URL Nedir?

3. Canonical URL Nasıl Uygulanır?

Bu makaleyi okuyarak, üç farklı yöntem ile canonical URL nasıl uygulanacağını öğreneceksiniz:

 • Kanuna Odaklı URL Çalışması
 • Sitenize Kanonik URL Ekleme
 • Sayfa İçi Yazım İpuçları

Kanuna Odaklı URL Çalışması: Dijital marketing profesyonellerinin genellikle başvurduğu ilk yöntemlerden biri, bir arama motorunun kullanımı ile url üretmektir. Bu tür url’ler mevcut aramanın yalnızca bir parçasını temsil eder. Motora özel olarak optimize edilmiş url’ler, kullanıcıların arama sonuçlarını analiz ederken makul değerler elde etmesine yardımcı olur. Bu aynı zamanda arama operatörlerinin etiket çoğaltımından kaynaklanan hataları en aza indirmeyi de sağlar.

Sitenize Kanonik URL Ekleme: Html kaynağınızın içindeki etiketinde yer alan link etiketleri ile canonical url eklemeyi düşünebilirsiniz. Bu etiketler arama motorlarına URL’nin kanonik olarak kabul edilecek biçimini belirten bir referans ifadesi veren sunumu sağlar. Bu referans ifadesi, ziyaretçilere bir içeriğin türetilmiş olan birden çok kopyası arasında sıralamanızı kolaylaştırır.

4. Canonical URL İçin Sonuçlar

Canonical URL kullanımı, arama motorlarının Web sitesi-içindeki web sayfalarının güvenilirliğini doğrulamada önemlidir. Standart URL’ler aranılan bir kelimeye karşı oluşturulmuş sayfalar arasındaki tek farklılukları raporlamak için arama motorlarına sınıflandırma bilgisi sağlar. Bu, arama motoru kullanıcılarının bir arama sonucunda alınan tüm sonuçların birincil URL’lerden olduğundan emin olmasını sağlar.

Arama motoru optimize edicisine göre Canonical URL kullanımının iki yüksek seviyeli sonucu mevcuttur:

 • Teknolojiden kaynaklanan tehditler, kötü robotlar, dolandırıcılar veya PCI kurallarını çiğneyen linkler tarafından oluşturulan çoğul raporlanan URL lerin ortadan kaldırılmasını sağlar.
 • Arama motoru performansını arttırarak, çevrimiçi satış, trafik ve dönüştürme iyileştirmesine olanak tanır.

Araştırmalara göre, akıllı bir şekilde uygulanacak bir Canonical URL stratejisi arama motoru aramalarındaki web sitenizdeki pozisyonu olumlu yönde etkileyebilir. Web sitenizi daha çekici ve güvenilir hale getirmenizi sağlayarak arama motoru optimize edicilerinin çalışmalarının performansını arttırır. Bir optimize edici olarak, Canonical URL lerin sizin web siteniz için kullanılmasında yardımcı olabiliriz.

Konu Özeti

Kısaca, Canonical URL, çoğu zaman aynı sayfanın farklı URL kullanımına karşı sıkça karşılaşılabilecek bir durum olabilir. Canonical URL ile ilgili bazı önemli noktaları öğrendik. Bu konunun SEO açısından web sitenizin performansını ciddi ölçüde arttırabileceğini unutmayın. Umarız bu yazı size canonical URL tasarımlarınızda yardımcı olmuştur!

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir