ÇKYS Nedir? ÇKYS Zimmet Sorgulama Nasıl Yapılır?
0 (0)

Günümüzün hayatında çok önemli yeri olan ÇKYS, herkesin merak ettiği ve bilmesi gereken bir konu. Gün geçtikçe artan çalışan sayısı ve çalışanların kullanmış olduğu materyaller, çoğu zaman yöneticinin denetiminden kaçabiliyor. Bu nedenle kurumlar için ÇKYS zimmet sorgulama yöntemi son derece önemli. Bizde sizleri bu konu hakkında bilgilendirecek ve ÇKYS Nedir? ÇKYS Zimmet Sorgulama Nasıl Yapılır? başlıklı bu yazımızda sizleri bu konuda aydınlatmaya çalışacağız.

1. ÇKYS: Neler Yapılabilir?

Çevre ve Kültür Yasası (ÇKYS) ile kültür ve çevre koruma alanlarına odaklanmak için birçok farklı yapılacak şeyler vardır. İlk adım herkesin göz önünde duran en önemli kaynakları korumak olmalıdır. ÇKYS bu anlamda İstanbul’da yaşananları ortadan kaldırmaya çalışmaktadır.

 • Doğal ve tarihi alanların korunmasını sağlamak; bu kaynaklardan faydalanılmadan, herhangi bir çevresel zarar vermeden korunmalarını sağlamak;
 • Var olan ve güvenli çevresel uygulamaların sürekli geliştirilmesi;
 • Çevre ve kültür kaynaklarının durdurulması için yasal ve dürüst önlemlerin kullanılması;
 • Gelişmiş teknoloji ve ileri çevresel uygulamaların kullanılması;
 • Çevrenin korunması amaçlı çalışmaların desteklenmesi.

Bu yasanın asıl amacı vatandaşlara yardımcı olmak ve onları çevre ve kültür kaynaklarından yararlanma konusunda bilinçlendirmek olmalıdır. Ayrıca koruma alanları yakınındaki vatandaşların kendi çevrelerini nasıl daha sürdürülebilir bir hale getirecekleri hakkında bilgi edinmeleri için ipuçları sağlamak da önemlidir.

2. ÇKYS Zimmet Sorgulama Hakkında Her Şey

ÇKYS Zimmet Sorgulama, yönetmeliğin çerçevesinde yetki belgesi almış çalışan veya kişilerin zimmet listelerini dogrudan sorgulama hakkını verir.Söz konusu belgenin 2 ayrı çeşidi mevcuttur:

 • Yetki Belgesi
 • Kamu Personelinin Zimmet Listesi

Her ikisini de ÇKYS’in Kayıt Merkezlerinden alabilirsiniz. Bu belgeler tarafınıza sürecin tamamlandığında verilir.

Zimmet Sorgulama haklarının kullanılabilmesi için üzerinizde zimmet listesi gibi belgelerin olması gerekmez. ÇKYS tarafından verilen yetki belgesiyle yetkililere herhangi bir zimmet listesi sorgulama hakkınız vardır. Ancak, bu bilgilere ulaşamazsanız, zimmet listesi başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Bu listeleri ÇKYS’nin kayıt dairelerinden tale biniz veya ÇKYS’in resmi internet sitesinden temin edebilirsiniz.

3. ÇKYS Zimmet Sorgulamasının Avantajları

İşletmelerin, maliyetli ve sürekli olarak kontrol edilmesi gerektiği anlaşılır. ÇKYS zimmet sorgulama, işletme maliyetlerinin senkronize edilmesi gerektiği zor durumlarda oldukça yararlı olabilir. Kullanılan bütçelerin kullanıldığı veya niyetlerin takip edildiği büyük bir hesap sürecinin neredeyse yasallık denetimini sağlamasını sağlamasına yardımcı olur. Aşağıda ÇKYS zimmet sorgulamasının birkaç avantajı listelenmiştir:

 • Sistemi yakalamaya yardımcı oluyor: İşletmelerin varlıklarının ve kaynaklarının takip edilmesi ve doğru kaynakların kayıt altına alınması için ÇKYS zimmet sorgulamaları kullanılabilir.
 • Gizli bir denetim sağlamaya yardımcı olur: Zimmet sorgulamaları, bütçelerin ve diğer fonların işletmede nasıl kullanılacağıyla ilgili olarak dengesizliği önlemeye yardımcı olur.
 • İşletme profili sistematik bir biçimde denetlenir: Zimmet sorgulaması işletmenin muhasebe sisteminde şeffaf ve doğru raporlar oluşturmak için sağlanan güvenilir yöntemlerdir.
 • Kontrol denetimlerine yardımcı olur: İşletmelerin çeklerinin, faturalarının ve diğer kaynakların herhangi bir rötuşa uğramadan zimmetlenebildiğinden emin olmak için kontrol edilmesine yardımcı olur.

İşletmelerin, ne kadar maliyetlerinin olduğuna ve nerde kullanıldığına dair daha net bir şekilde bütçelerine hakim olmaları anlamına gelir. ÇKYS zimmet sorgulama işletmenin maliyetlerinin nasıl dağıldığını açıkça göstererek varlıklarının gelecekteki kontrolü için bir ön arama sürecini başlatır. Ayrıca, ÇKYS zimmet sorgulamaları işletme maliyetlerinin mevcut standartlara ve verimlilik ve kullanım alanlarına uygun bir şekilde kullanıldığından emin olmak üzere hesap ve denetim sürecini özelleştirir.

4. ÇKYS Zimmet Sorgulaması Nasıl Yapılır?

ÇKYS zimmet sorgulaması, teknolojinin size sunduğu akıllı araçlarla kolayca gerçekleştirilebilmektedir. Aşağıdaki basit adımları izleyerek zimmet sorgulamanızı yapabilirsiniz:

 • İlk olarak, ÇKYS’ye kayıtlı bir kullanıcı olarak ÇKYS veritabanına giriş yapın.
 • Sorgulamanın detaylarını belirleyin. İstenilen kriterler, ihale yeri, ürün veya hizmet türü, ihale tarihi aralığı gibi.
 • ‘Ara’ düğmesini tıklayarak sorgu sonuçlarını görüntüleyin.
 • Bu sonuçlar arasından istediğiniz dokümanları arşivleyin, düzenleyin veya raporlayın.

Kullanımı çok kolay ve güvenlidir. Zimmet sorgulama aracınız hızlı ve doğru sonuçlar sunar. Zimmetleri sorgulamanın daha kolay, hızlı ve daha doğru olması için ÇKYS aracını kullanın!

Konu Özeti

Görevlendirilen çalışanların, çalıştıkları kurumlar tarafından kullanmaları zorunlu olan ÇKYS’yi, siz de daha önce merak ettiniz mi? Şimdi ise, ÇKYS’yi detaylı olarak öğrendiniz ve ÇKYS zimmet sorgulamasının nasıl yapılacağını öğrenerek hareket etmeye başlayabildiniz! Böylece yetki belgesinin, zimmet sorgulamasının ve bunlarınların işleyişinin de dahil olduğu ÇKYS’nin yakınından da geçebilirsiniz.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir