Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan’a gözdağı
0 (0)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iletimi tarihi seviyesinin bir sonraki adımını atmış olmanın moral farkıyla, sosyal medyada Yunanistan’a gözdağı verdi. Son günlerde artan gerginlikleri gözönünde bulunduran Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm dostlarının sesi olarak uluslararası sürecin iyileşmesine çalışıyor. Yukarıdaki gelişmeyle beraber, artık mevcudiyet çıkmazının üzerinden nasıl geçileceğini görmek için tüm dikkatler Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkiye döndü.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a gözdağı

1. Erdoğan’ın “Gözdağı” Mesajının Ses Getirdiği Yunanistan

Yunanistan-Türkiye İlişkileri

Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerilim Eisenhower öncesine dayanıyor. Bu tarihten beri herhangi bir zaman diliminde ilişkiler iyileşmeye başladıysa İstanbul’un ardından çabucak bozuldu. Arada yer alan protokoller direkt olarak karşılıklı inatçılıklarla tamamlanmadı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın bölgedeki diğer liderlerin tepkisine maruz kalan “gozdağı” mesajının yayılması, bu regülasyonların artık tek taraflı olarak bırakılmasıyla, sonuçlanmadı. Yeni, Yunanistan ile Türkiye arasındaki sıcak gerilimler, ulusal havzaların mevcudiyetinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Türkiye, merkezi Anayasa Mahkemesi gibi iki ülke arasındaki sıkıntıları giderecek mekanizmaları tesis etmek için çalışmaya başladı.

Yunanistan tarafı, bu mesajı, kendi üstünlüklerini tahkim etmeyi kolaylaştıracak güçlü bir karşı mesaj olarak görmüştü. Bu nezaket etmeyen yaklaşım son tahlilde her iki tarafın da tercih etmediği ikili gerilimin çatışmasını tetikledi.
1.  Erdoğan'ın

2. Karşılıklı Gözdağı Dozu Yükseliyor

Küresel ısınmanın etkisiyle, rakip ülkelerin güvenlik ilişkileri sert bir havaya bürünüyor. Cılız barış zerreleri daha ileri bir gerilim ortamına ilerliyor, tüm ihtimaller hesaba katılıyor. Rakip devletler arasındaki basın ve siyaset üstündeki tartışmalı meseleler petrol fiyatlarında düzensizlikler yaratabilecek kadar hassas hale geldi. Karşılıklı gözdağı dozu artarken, diplomatik atmosferin bozulmuş olduğu ortaya çıkıyor.

Küçük çatışmalar, uluslararası savaşların silahlanmalarını kolaylaştırmak üzere tasarlanmış askeri antlaşmaların sayısının giderek artmasıyla sürekli yükseliyor. Amaç sadece bir kabileyi zayıflatmak amaçlı değil, karşılıklı gözdağının sadece bir savaşı göze alacak kadar ilerletilebilmesidir. Bu çatışma ortamında, iki ülkenin arasındaki çatışmalar her gün biraz daha kötüye gittiğinden, karşılıklı gözdağı dozu etkinin artmasıyla tamamen örtüşüyor.

  • Küresel ısınmanın etkileri, ülkeler arası gerilim ve çatışma ortamının artmasına neden oldu.
  • Rakip devletler arasındaki basın ve siyaset üstündeki tartışmalı meseleler, hassas hale geldi.
  • Küçük çatışmaların sayısının artması, silahlanmaları kolaylaştırmak üzere askeri antlaşmaların tasarlanma amacına ulaştırıldı.
  • Karşılıklı gözdağı dozu, etkin bir şekilde yükseldi.

2. Karşılıklı Gözdağı Dozu Yükseliyor

3. Türkiye ve Yunanistan’ın Gerilimi Nasıl Şekillenecek?

Yunanistan ve Türkiye arasındaki gerginliğin durumunun şekillenmesi, çevre ülkelerin de müdahil olmasıyla mümkün olacak. Türkiye ve Yunanistan arasındaki anlaşmazlıkların çözümü için etkili çözümler geliştirmek, karşılıklı olarak birlikte çalışma zorunluluğu vardır. İki taraf arasında ticari ve jeopolitik olarak karşılıklı tehditlerin olması, gerginliğin artmasına neden oldu.

Ancak, çevre ülkeler iki tarafa müdahale etmeleri halinde, durumun değişebileceğini unutmamak gerekir. Bölgede barışa kavuşurken, ticari, enerjiye dayalı ve güvenlik alanlarında anlaşmalara varılması da bu müdahaleden beklenebilir.

  • Çevre ülkeler arasında işbirliği
  • Güvenlik ve ticari anlaşmaların yapılması
  • Karşılıklı tehditlerin azaltılması

4. Ne Halin Kalacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Son Mesajın Etkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son mesajının etkisi, ülkenin
şekillenmesine ve dolayısıyla da gelecek haftanın sonuçlarına çok şeyler ifade ediyor.

Özellikle milliyetçi hareketin son günlerde artan talebi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajıyla bir araya geldi. Şimdiden çok konuşulan
mesaj hem umut veriyor hem de ümitleri söndürüyor. Özellikle konuşulan konuların başında ekonomi ve sosyal güvenlik geliyor.

  • Ekonomi: Abartılı fiyat ve kur artışlarının kontrol edilmesi adına gündeme gelen risk tüketimiyle ilgili önlemler hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çoğulcu reçeteler sunmayı hedeflediği vurgulanıyor.
  • Sosyal Güvenlik: Ekonomik olmayan yaptırımların artan talebin yanı sıra sosyal güvenlik başta olmak üzere toplumsal sorunların çözümü için bir çözüm olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajının öne çıkması bekleniyor.

Gerçekten, gündemi şekillendirecek son mesaj, ülkenin geleceği için karar verenlerin aklında
neyin ne olduğunu belirleyecek. Gelecek hafta ne olacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.

Konu Özeti

Tartışmalara sebep olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan üzerine açıkladığı gözdağına, halklar arası anlaşma için artık hiç zaman kalmadığını söylemek mümkün. Bunu bölge halklarının, çatışmaların bitmesi umuduyla aradan böyle bir geçmişin ortaya çıkmasına izin vererek artık mümkün kılan ve çok istenen eski barışın tekrar elde edilmesi gerektiği.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları bu şuursuzluktan çıkmanın bir yolunu açmaya çalışıyor. Halklar arası ilişkilerin yeniden inşa edilmesi, bölge halkları için akıl ve barış kalplerinin kazanması, bölgenin durumuna karşı, küresel stratejilerin değişmesi için yeni bir başlangıç yapabilir.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir