Doktorlar Bugün Grevde Mi?  10 Temmuz 2023
0 (0)

Bugün Doktorlar mı Grevde? 10 Temmuz 2023: Türkiye’nin sağlık sektörü için gergin bir gün. Sağlık çalışanlarının başka bir haftaya başlaması için kendi çıkarlarını savunmak için yürütilen bir harekete, doktorlar, bugün saat 10:00’da grev başlatmak için toplanmış gibi görünüyor. Ne kadar sürecek? Hem hastalara hem de sağlık çalışanlarına ne tür etkileri olacak? İşte bugün greve katılan doktorların hakkında tüm detaylar…
Doktorlar Bugün Grevde Mi?  10 Temmuz 2023

1. 10 Temmuz 2023’te Doktorlar Sözde Grev Mi?

10 Temmuz 2023 tarihinde, doktorların gerçekten bir grev eylemi gerçekleştireceği günümüzde konuşlanmaya başladı. Doktorların girişimleriyle ilgili pek çok şey merak ediliyor. İşte bu sorundan kısaca bahsetmek istiyoruz.

Öncelikle, bu vaziyetten ne anlam çıkarılabilir? İngiltere’deki doktorlar çoğu zaman 48 saatten daha uzun mesailer yapıyor ve sabit düşük ücretler alıyor. Grev, doktorların bu haklarının korunduğu bir ortamda işlerinin olduğundan emin olmak istediği anlamına gelir.

 • Malesef, İngiliz doktorlarının maaşları, diğer ülkelere göre çok düşük, bu nedenle, hak ettiklerini almaları için destek vermek çok önemlidir.
 • Sonuç olarak, resmi grev milimi doktorların mağduriyetini durdurmak için aleyhinde hareket etmeden, mümkün olan en iyi sonuçları elde etmeye çalışacaklar.
 • Eğer mevcut durum değişmezse, doktorlar 10 Temmuz 2023’te bir greve girebilirler. Girişimleri, ekonomik teşvikler sunulsun veya sunulsun, doktorların haklarının korunabilmesi için oluşturulacak olan şartların çok önemlidir.
  1. 10 Temmuz 2023'te Doktorlar Sözde Grev Mi?

  2. Grev Olan ve Olmayan Doktorların Durumu

  Dünya çapında olduğu gibi ülkemizde de işçi haklarının güvencesiz olması, özellikle doktorların haklarının sürekli olarak sorgulanması söz konusudur. Bu nedenle, grev yetkisi olan ve olmayan doktorların durumu arasındaki asıl farkın ne olduğu sohbet edilen bir konudur. Buradan başlayalım.

  Grev yetkisi olan doktorlar, doktorların yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle toplu hareket etme hakkına sahip olan örgütlü doktorlardır. Hükümetten ya da kamudan talep etmelerine izin verilir. Görüşmelerin olumlu sonuçlanmaması halinde, kanunen desteklenen olası grev çağrıları yapmalarına da izin verilir. Grev eylemine izin verilmesi, her doktorun ekonomik yaşam hakkının ve işverenlerin haklarının korunmasını da güvence altına alıyor.

  Grev yetkisi olmayan doktorlar halk sağlığı hizmetleri vermek amacıyla harcanan özel yatırımları karşılayan, örgütsüz doktorlardır. Bu tür doktorlara, kanunen grev yetkisi tanınmamaktadır. Bu nedenle, çalışanlar ve işverenler tarafından hak talebi oluşturulamaz. Grev eylemleri karşısında, işveren, hazır veya maddi tazminatlar vermek yerine dağıtılan haksız kazançların tahsilinden, kesintilerden veya işe almakya kadar işe alma menfi cezalardan sorumlu olacaktır.

  • Grev Yetkisi Olan Doktorlar
   • Toplu hareket etme hakkına sahiplerdir.
   • Güvence altına alınan ekonomik yaşam hakları vardır.
   • Grev yetkisi kanunen teyid edilmiştir.
  • Grev Yetkisi Olmayan Doktorlar
   • Örgütsüz doktorlara grev yetkisi tanınmamaktadır.
   • Hak talebi oluşturulamaz.
   • Dağıtılan haksız kazançların tahsilinden sorumludur.

  2. Grev Olan ve Olmayan Doktorların Durumu

  3. Greve Nasıl Katılınabileceği

  Grevinize, halk arasında destek bulup yaygın hale getirmek için çeşitli yollar mevcut. En etkili olanları aşağıdaki gibidir:

  • Kitleler vasıtasıyla çağrı yapmak: Kitleleri harekete geçirmek, grev için dikkat çekmek ve destek bulmak için veya kitleleri greve çağırmak için e-posta, sosyal medya veya barışçıl etkinlikleri düzenlenmesini teşvik etmek için harika bir yöntem.
  • Anahtar kişilere ulaşmak: Greviniz bilinirliğini yaymak için destekleyici sunumlar ve mülakatlar yapmak anahtar kişilere veya sivil topluma ulaşımda en etkili yoldur.
  • Medya ile ulaşma: Basın bültenleri oluşturarak ve kanalları kullanarak geniş duyurmada etkili olabilecek bir seçenektir. Genel kamuoyu ile ulaşmak ve haberleri yaymak için bir gazeteci bulmak veya bir medya platformu oluşturmak da mümkündür.

  Öte yandan, greve destek almak için haberleri twitter gibi sosyal ağlar üzerinden ve diğer etkinlikler vasıtasıyla dağıtmak da çok cesaret gerektirir. Bir sınıf arkadaşınızın davet edilmesi ve arkadaşlarının çok uluslu şirketlerin onaylı destekçileri oluşturması; ve destekçi göndermeyi sürmek için çok geniş bir arkadaş çevresi oluşturmak da etkili bir strateji olarak kabul edilebilir. Destekçiler arasına kamu ve sivil toplum örgütlerinden gelenleri dahil etmek de, mücadeleyi legitimite kazanmakta yardımcı olacaktır.

  4. Grev Yerine Alternatif Çözümler

  İşten ayrılma, çoğu işveren ve çalışan arasında gergin bir durum haline gelebilir. Hangi tarafın haklı olduğu konusunda bir karar vermek zor olabilir, ancak genellikle her iki taraf da kaybeder. Bu nedenle, çatışmaların çözüme kavuşturulması için diğer önlemler düşünülmelidir.

  Bir işçi ile işverenin arasındaki sorunların çözümünde bir takım alternatif çözümler mümkündür. Bunlar arasında şu durumlar öne çıkar:

  • Uzlaşma: İki taraf arasındaki müzakereler ile her iki tarafın da hakları üzerinde bir uzlaşma sağlanabilir.
  • İşten çıkarma: İki tarafın duygularını dikkate almaksızın her bir tarafın haklarının gözetilmesine odaklanarak haksız olan bir tarafın işten çıkarılması mümkündür.
  • Kaynaştırma: İki taraf arasında iletişimin yeniden sağlanması adına durumun bir üst kademeden incelenmesi ve ayrıntılı olarak raporunun hazırlanması, haklı olan tarafın kazanmasına yardımcı olabilir.

  Her durum için, her iki tarafın da kazanç sağlamasına olanak sağlayacak çözümler aranmalıdır. Ancak, bunu yaparken de her iki tarafın haklarının düzgün bir şekilde korunmasına dikkat edilmelidir.

  Konu Özeti

  İşte temmuz 2023’te, doktorlar bugün ne yapıyor? Grev mi? Sizin cevabınız hayır! Doktorlar, sağlık alanında yaptıkları özel çalışmalarla, insanların sağlık hizmetlerinden faydalanmalarını sağlamanın bir yolu olarak vazgeçilmez bir hizmet haline geliyor. Böylesine önemli bir iş için tüm hastaları için desteklerini sürekli olarak teyit ediyor ve güç bir ruhu ile tüm çabalarının karşılığını almaya devam ediyorlar.

  Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
  [Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir