Dudak Üstü Kararması Nasıl Geçer – Bıyık Lekesinden Kurtulanlar
0 (0)

Şu ana kadar hiç dudak üstünde kırmızı bir leke görmüş müydünüz? Bu küçük lekeler, bıyık alanına cilalı bir şekilde yerleşmekte ve bazı insanlarda çok ürkütücü görünmektedir. Dudak üstü Kararması olarak bilinen bu durumu nasıl geçireceğinizi merak ediyorsanız, endişelenmeyin; Çünkü, bu yazımızda, bu durumdan kurtulma yollarını ayrıntılı bir şekilde ele alacağız.

1. Dudak Üstü Kararmasından Kurtulmanın Yolları

Dudak üstü kararması nedeniyle gündelik işlerinizi yaparken sıkıntı yaşamadan yaşamak mümkün! İşinizin ve düzenli günlük rutininizin üzerinde sizi çöken dudak üstü kararmasından kurtulabilir ve daha parlak bir sonbahar hayatına sahip olmanın yolunu bulabilirsiniz.

Başlamak için alınacak ilk adım ekstra beslenmeye alışmak. Yoga, meditasyon gibi durumda endişe, stres ve gerginliği azaltan aktiviteler ve düzenli temizlik rutinlerini takip etmek. Sağlıklı beslenmenin endişeleri azaltarak cildinizi daha parlaklaştıracağından emin olun.

 • Güneşten korunmak: Göz ve dirsek çukurları, yanaklar ve burnun çevresi de dahil olmak üzere çoğunlukla dudak üstünde kolayca oluşan koyu lekelerin en büyük sebebi güneş ışınlarıdır. Bunu önlemek için, kapatıcı bir faktör olan SPF kullanın.
 • Limon: Limonun cildinizi koyu lekelerden arındırmak için özellikle iyi çalıştığı bildirilmiştir. Dudak üstüne doğrudan ince bir limon suyu tabakası sürün ve bekletin. Nefes almayı unutmayın.

2. Bıyık Lekesinin Sebepleri

Kökenleri bazen genetik faktörlere dayanan bıyık lekesi, yüzünüze gölge düşüren ve sizi utandıran siyah lekelerin meydana gelmesidir. Bıyık lekesi, genellikle herhangi bir hastalığa işaretsiz olup, etkenleri aşağıdaki gibi olabilir:

 • Kökeni genetik olan cilt lekesi, anne ve babadan alınan genetik materyal nedeniyle ortaya çıkar
 • Güneş lekeleri, cilt lekesinin en yaygın formudur. Güneş ışınlarının cildinizi ziyaret etmesi ve sürekli olarak cildinize yoğun ışınlar alması, leke inşasını etkilemektedir.
 • Pollüsyon ile mücadele etmeye çalışırken, atmosferdeki toz ve alerjenlerin, cildiniz üzerindeki etkileri, lekelerin oluşumunu tetikler.
 • Hormonal değişiklikler de evrensel faktördür ve cildinize siyah çizgiler oluşturabilir.

Hummasının önlenmesi ve tedavisi için sizin yapmanız gerekenler de vardır; bunların arasında, hastalıkların erkenden tanısı, cildinizi güneşten korumak, aşırı stresi en aza indirmek ve inatçı cilt lekesini tedavi etmek vb. yer almaktadır.

3. Dudak Üstü Kararmasının Önlenmesi

Dudaklarınız sağlıklı tutmak daha genç kalmak için büyük fayda sağlayan bir şeydir. Fakat genel olarak dudak kırmızısını veya rujunu sürmek, nemlendirici veya koruyucu özelliklerden yoksun olan ürünler kullanıldığında dudakların üstünde kararma olmasına sebep olur. Böylelikle dudaklar cildinizdeki etkisini çabucak kaybeder. Bu duruma şu aşağıdaki yöntemlerle engel olmak mümkün olabilir:

 • Dudaklara etkili olan nemlendiricilerin kullanılmasının sağlanması
 • Gün içinde yüzünüzün nemlendirildiğinden emin olunması
 • Doğal dudak koruyucularının kullanılması

Birkaç basit strateji ile dudaklarınızın üstündeki kararmayı önleyebilirsiniz. Sağlıklı dudaklara sahip olmak çok önemlidir çünkü bu, güzelliğin önemli bir parçasıdır. Her zaman, dudaklarınızın hava koşullarına veya güneşe maruz kalma specialarında nemlendiricinizi taşıyın. Dudak kırmızılarınınızın veya rujunuzun inci tozu veya petrolatum içeren doğal bir dudak koruyucuları bileşeninden oluştuğundan emin olun. Dudaklarınız sağlıklı ve güzel görüntüsünü korumak için bu yöntemleri uygulamayı ihmal etmeyin.

4. Bıyık Lekesini Kesin Çözümleri

Yüz ilgili kirlerin olmaması için aynı zamanda bıyığınızı kesmelisiniz. Lekesi olmayan girişken bıyık tasarımınıza sahip olmak istiyorsanız, bu makalemizde doğru dikkatli önlemleri alarak bıyığınızı ne kadar iyi bir şekilde kesmek için size yardımcı olacağız. Elinizin altında bulunan aşağıdaki malzemeler ve ipuçları, size bıyık lekesini aşmanıza yardımcı olacaktır.

 • Mükemmel bıyıklarınız için enfes kesme makinesi veya tıraş makinesi
 • Güzelce düzeltilmiş bıyık traş fırçaları
 • Herhangi bir kir bırakmayacak şekilde bir kesme makası veya kürdan

Bir enfes kesme makinesiyle, bıyığınızı kesme sürecini kolay ve özellikle tarif edilemez kılar. Ancak yeni bıyık düzeninizi ne kadar düzgün tutmak istiyorsanız, pil ile çalışan bir traş makinesi veya şık bir makasa yakın bakmak isteyebilirsiniz. Pil ile çalışan traş makinelerinin elinizde daha kolay ve kontrollü bir görünüm olmasını sağlayacağını unutmayın. Bir bıyık kesme makasını kullanarak iyi sonuçlar almak için, kürklemeyi iyi bir şekilde öğrenmelisiniz. Eğer kürklemeyi başaramadıysanız, her ikisini birlikte kullanabilirsiniz. Son olarak, özellikle tarif edilemez bıyık tasarımlarınız, bıyık traş fırçalarını kullanarak bıyığınızı düzenlik korumak için harika bir tarzdan müşterek olacaktır.

Konu Özeti

Dudak Üstü Kararmasının önlenmesi ve tedavisi tamamen kişiye özel durumlara bağlıdır, ancak bu makaleyi okuduktan sonra ile, umarız ki dudak üstü kararması olana aralarında tatmin edici bir tedavi olur. Bıyık lekesinden kurtulmanın karışık bir süreç olduğunu biliyoruz, ancak güzel bakım kararmadan korunmak için ilk adımdır.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]
7 Temmuz 2023

kitapsepeti
0 (0)

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir