Evlat Ile Ilgili Sözler
0 (0)

Dünya içerisinde çocukların korunması ve hedeflerine ulaşması konularında var olan onca çalışmanın yanı sıra, evlat ile ilgili sözler aynı ilgiyi yanında taşımaktadır. Evlat olmak hakkında söylenecek sözler, günümüz toplumunda bizi onları nasıl koruduğumuz ve onların yaşamındaki önem konularının altında yatan en temel etkendir. Evlat olmak hakkında söylenecek sözler bizim hayatımızda hangi özlemlerin bulunduğu ve başarmak istediğimiz hedeflerimizin ne olduğu konusunda bize yol gösterebilecektir. Bu yazıda evlatlar ile ilgili sözlerin ne anlama geldiği ve bunların bize neler kattığını görecek ve değerlendireceğiz.
Evlat Ile Ilgili Sözler

1. Evladi Seven Annelerin Sözleri

Annelerimiz her zaman çocuklarının renkli hayatlarının en parlak ümitleri için çaba sarf ederler. Evladi yedi anneler de bizim bu ümitlerimizi destekleyen inanılmaz dersler veriyor.

Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Bir anne altın kuralını hayatında uygulamaya çalışmalı ve onu çocuğuna öğretmelidir: “Sana ne yaptıysam, sen de öyle yap”
 • Evladi seven bir anne, çocuğuna olduğu kadar sevmediği insanları da sevecek düzeydeki şefkata sahip olmalıdır.
 • Çocuklarını ödüllendirmek iyilikler yapmayı teşvik etmek için annelere meydan okuyor.
 • Bir anne, çocuklarının düştüğü hoş olmayan durumları anlatarak, ona onların üstesinden nasıl geleceğini öğretmelidir.

Annelerimiz evladi sevenler arasında her zaman saygı duyularak ellerinden geleni yapmaya çalışırlar ne yapılsa da çocuklarımız için çaba gösteriyorlar.

1. Evladi Seven Annelerin Sözleri

2. Evladi Yetiştiren Ailelerin Fıkraları

Ahmet ve Selvi’nin Fıkrası

Ahmet, ateist bir aileden gelen bir evladı yetiştirme deneyimi yaşamıştı. O evladın ismi Selviyi. Ahmet, arkadaşlarının evlatlarını iyi şekilde yetiştirdiklerini gören en iriyiydi. Ama ne yazık ki Ahmet yeterince dini bir ortam sağlayamıyordu:

 • Her öğünde, Selvi bunun neden çok özel olduğunu anlayamıyordu.
 • Bu evladi yakındaki camide namaz kılmaya zorluyordu, ama o bunu anlamıyordu.
 • Ahmet’in dua etmek gibi örnekleri de Selvi’ye öğretemiyordu.

Ahmet’in içinde bulunduğu durumdan oldukça rahatsızdı, ancak bunun ne kadar zor olduğunu anlamaya başladı. Ama bu durumdan nasıl kurtulacağını tam olarak bilmiyordu.

Hilal ve Berzan’ın Fıkrası

Hilal ve Berzan çok sevdiği çocuğunu evladı olarak yetiştirmekteydi. Onun milli takım karşılaşmalarına katılmasına izin vermekteydi ama aynı zamanda dini inancını öğretmek için de çabalamaktaydı.

 • Berzan her gün çocuğuyla namaz ibadetinin ne kadar önemli olduğunu konuşuyordu.
 • Şehir merkezindeki caminin faydalarını, öğrenci dostu uşaklarını ve dini faaliyetlerini anlatıyordu.
 • Hilal çocuğuyla birlikte Kuran ve diğer dini metinleri okumaya gidiyorlardı.

Halen çalışıyor ve çocuğunun dini inancını öğrenmesine olanak tanıyorlar. Hilal ve Berzan’ın yaptığı her şey, çocuğuna mükemmel bir evladı yetiştirme deneyimi sunmak içindir.
2. Evladi Yetiştiren Ailelerin Fıkraları

3. Evlat Ağlayan Yüreklere Çözüm Olur

Son zamanlarda eşler arasındaki anlaşmazlıkların artması ve her gün daha fazla boşanma vakalarının ortaya çıkması, evlatların iki ayrı yuvalarda yaşamaya başlaması anlamına geliyor. Bu durum çocukların kalbine çöküyor ve mutsuzlukla, kaygıyla, kederle büyüyor. Çözümün evlat ağlayan yüreklere ne biçim anlatılabilir?

Bir el, çocuğa dikkatli hiçbir şeyi kolayca öğretmeyecektir. Bunun yerine sevgiyle yaklaşmalısınız. Zamanla, çocuğunuza iyi davranın ve onu arzu ettiği konumda olabilmesine izin verin. Çocukların kendi evlerinde iletişim kurması ve aralarındaki kan kardeşliği sürdürmesi önemlidir. Aynı zamanda, çocuğun onaylanma ve anlaşılma ihtiyacından da emin olmak için sürekli destek sağlamalısınız.

 • En önemlisi olanı, iki taraflı olarak sevgi verin. Sevgiyle kucaklaşmalarını, onu severim şeklinde gerçek sözlerle harmanlamalısınız.
 • Nefes alın, çocuğunuzun problemleri çözmek için mümkün olan her şeyi yapmak isteyebilirsiniz ama sakin olmalısınız.
 • Yeni bir başlangıç yaratmaktan çekinmeyin, onun stresinden kurtulmasını sağlayan ve tekrar umudunu kazanmasını sağlayan bazı etkinlikler organize etmelisiniz.
 • Onu kontrol altında tutmayın, iyi davranışlarını ödüllendirmenin yanı sıra, kötü davranışlara öğretici olmak için sert adımlar atmamalısınız.

4. Evlatin Neşeli Yüzünden Yüreğe Işık Olur

Hayatın anlamı sevdiklerinle süsleyen, evlatin neşeli yüzü, yüreğe her daim ışık tutuyor. Öncelikle neşe insana enerji, özgüven, umut ve güven veriyor. Yaşamın her anında pozitif bir bakış açısı ile karşılamak her şeye rağmen umut ve hoşgörüyle devam etmek yürekleri aydınlatıyor.

Evlatin neşeli yüzünden çok şey öğreniyoruz.

 • Başaramayacağını düşünülen şeyleri bile başarabiliyoruz: Zor görünen durumların üstesinden gelmeyi öğreniyoruz. Yaratıcı fikirlerin doğmasının önünü açıyoruz.
 • Güveniyoruz: İçimize yatanan huzur, yeryüzüne kelimelerin kifayetsiz kaldığı doğruluğu ile sevgiyle içimizi dolduruyor.
 • Kabul görmeyi öğreniyoruz: Evlatin neşeli yüzünden özümüzü kabul etmeyi öğreniyoruz. Doğru olduğu gibi hissetmemize izin veriyoruz.

Konu Özeti

Evlat için söylenecek o kadar çok söz varki. Her evlat kendi özel sözleri için farklı bir manalar taşıyor. Günümüzün anne babaları, çocuklarına kendilerini sevgilerini en güzel şekilde ifade etmeyi arzuluyorlar. Evlatlarının özüne dokunmak için, “Evlat ile ilgili sözler” bu zamana ve zamana kadar kendini kanıtlama gücüne yetti.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir