Gaslighting nedir?
0 (0)

Çoğumuzun onlarca çeşit duygusal oyunlar ve skandallar duyduğu çağımızda, “Gaslighting” ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri, ne olduğunu anlayabilmek için ne kadar önemli. Bu makalede, “Gaslighting nedir”i araştırıyoruz ve nasıl tanınacağını göz önüne alıyoruz. Ne olduğunu anladıktan sonra, nasıl izole edileceğine bakacağız -yaraları iyileştirmedeki temel adım olan bu durumla baş edebilmek için özel becerilerin gerekebileceğinin farkındayız.
Gaslighting nedir?

1. Gaslighting Nedir?

Gaslighting, güvensizlik ya da şüphelenme duygularının yaratılması amacıyla bir kişinin diğer kişinin aklını karıştırmak için kurguladığı tuzak olarak tanımlanıyor. Bu tuzak, insanın güvensizlik hisleri ile manipüle edilmesini sağlar.

Gaslighting için iki temel yol vardır:kaynak gizleme ve yalan söyleme.

 • Kaynak gizlemeyi kullanarak, bir kişinin diğerine karşı gerçeklerden uzak, kasıtlı ya da etkili bir şekilde hareket edebilmesini sağlayarak kendi tarafını korumaya çalışabilir.
 • Bir başkasının gerçekleri maskeleyen yalan söylemek, kişiyi o kişinin arzuladığı gibi görünebilecek şeyleri yanlış bilmesine neden olabilir.

Bir kişi gaslighting aracılığıyla manipüle ediyorsa, o kişinin duyguları ve hareketleri anlık olarak değişebilir. En sık yaşanan duygular arasında, güvensizlik, öfke, utanç ve çaresizlik bulunur.
1. Gaslighting Nedir?

2. Ne Zaman Kullanılır?

Kısaca, saatlik çalışmayı profesyonel kalite ile maliyetleri minimize ederek çok işleri bir arada yürütebilmek için kullanılır. Ayrıca, gelişmekte olan ve sürekli hareket halinde olan ortamlarda yetenekleri kullanmak için mükemmeldir. Özellikle aśağıda sıralanış olan konular için:

 • İşleri hızla bitirme
 • Günlük bazda dar zaman aralıklarında çalışma
 • Ekstra projeler ve kısa hafta sonu projeleri için
 • Görev compeltion sürelerini ölçmek için

Saatlik çalışmalar ülkeden ülkeye değişebilir. Bazı ülkelerde haftalık çalışma saatleri ve çeşitli diğer hükümler mevcut mu, çalışma izinlerinin kullanılıp kullanılmadığı gibi yasalara bağlıdır. Ayrıca, saatlik olmayan çalışmalar veya projeler için, günde çalışılması gereken maksimum saatler belirlenmiş olabilir, bu da saatlik çalışmanın ne zaman kullanılabileceğini sınırlayabilir.

2. Ne Zaman Kullanılır?

3. Gaslighting’in Tehlikeleri

Psikolojik Manipülasyon: Gaslighting, psikolojik olarak diğerine zarar veren, zorlayan ve manipüle eden bir tür davranıştır. Bu tür bir yaklaşım kişinin sosyal ve psikolojik güvenliğini tehlikeye atar. Maddeler halinde söylemek gerekirse gaslighting:

 • Depresyon ve anksiyete gibi kişisel psikolojik sağlık problemlerini artırabilir
 • Kişinin kendine karşı olan güvenini azaltabilir
 • Kişinin çevresiyle arasındaki ilişkileri ve içinde bulunduğu ortamını bozabilir

Gaslightingin farkında olunması, kişinin fiziksel ve psikolojik sağlığını koruması, davranışın farkına varması ve uygulayan kişinin değişmesini sağlaması gerekiyor. Karşı tarafın bazı konuşmalara ve davranışlara karşı sürekli savunmasız kalması, kendisini yetersiz veya akılsız hissetme, bunlarından sorumlu oluşu, kendisinde bir yanlışlık olduğunu düşünme, karşı tarafın kendisinin yalan söylediğine inanma, ve kendisini hikaye merkezli ilişkilerde ya da arabuluculuk pozisyonunda hissetme gibi davranışlar gaslightingin artık önüne geçilmesi gereken bir gerçekprobleme dönüşebilir.

4. Gaslighting’den Nasıl Kurtulur?

Mental olarak şiddetlerden en kötüsü gaslighting’tir. Bu davranış normalde en yakın arkadaşlarınız veya sevgiliniz tarafından geliştirilen sizi alt etme türünün bir versiyonudur. Gaslight’taki amaç o kadar karmaşık ve tehlikeli olabilir ki, kaçınmak çoğu zaman en iyi stratejidir. Ancak her zaman kaçınma imkanı olamayabiliyor. İşte bazı uygulanabilir çözümler:

 • Duruma direnç gösterin. Eğer bu durumu lafa değiştirerek dışlamaya çalışıyorsanız, benzersiz bir şekilde kendinizi ifade etmelisiniz. Sizin fikriniz ve kendi görüşünüz önemlidir.
 • Konuşmaktan asla kaçınmayın. Bu davranışların farkında olmak ve onu dile getirmek çok önemlidir. Konuşmak ve bunu başkaları ile paylaşmak dikkat çekmek için iyi bir yoldur ve karşı tarafın kendisine sizin neye maruz kaldığınızın farkında olduğunu anlamasına yardımcı olabilir.
 • Kimseyi kendi vesvesenize kurban etmeyin. Eğer dışlanmamış olsaydınız, bu durum sizin tarafınızdan düzeltilemezdi. Bu durumu fırsatçılarla başa çıkıp problemleri ortaya çıkarmayarak değerlendirmek en iyisidir.

Kötü bir durumun hakkını vermek ve bu durumla mücadele etmek zor olabilir. Fakat bu süreci deneyimleyenlere yardım etmek, onların hayatını kolaylaştıracak ve bunlardan kurtulmalarına yardımcı olacak kendimizi güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Konu Özeti

Zihninizin arkasında oynanan oyunu fark edebilmek her zaman önemlidir. Yakalarsanız, ailenizden, arkadaşlarınızdan veya potansiyel çevrelerden nefret duyabileceğinize dikkat edin. Üzenle sakin, çalışın, karşınızdakinin oyunlarından uzak durun… ve gaslighting nedir öğrenmek senin elinde!

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir