Gaziantep Karkamış Gezilecek Yerler
0 (0)

Gaziantep sahip olduğu binlerce yıllık tarihi ve zengin kültürel mirasının yanı sıra, bugün kentte bulunan paha biçilmez doğal güzellikleri ile de önemli bir turistik merkez haline gelmiştir. Karkamış’ta; tarihi eserler, güzel şelaleler, güzel kıyılar, doğal yürüyüş parkurları, evler ve meydanlar ile sizi büyüleyecek çok sayıda güzel yer var. Gaziantep Karkamış Gezilecek Yerler için siz de ne bekliyorsunuz? Şimdi sizi Karkamış’da karşılayan güzellikleri keşfe çıkmaya davet ediyoruz.
Gaziantep Karkamış Gezilecek Yerler

1. Gaziantep’te Karkamış’ta Görülmesi Gereken Mekanlar

Kordon Boyu, Gaziantep’te bulunan merkezi bir yerdir. Burada yaşayanların zevklerini, hobi ve favori aktivitelerini bulabileceğiniz bir yere dönüşmüştür. Kordon Boyu’nda karşılaşacağınız şeyler arasında;

 • Güzel bir nehir manzarası
 • Konaklar, meydanlar ve tarihi yapılar
 • Ahşap tabela ve tuğla evler
 • Modern alışveriş merkezleri

mevcuttur. Kordon Boyu’nun nefes kesen manzarası, tarihi eserleri ve alışveriş mekanları sayesinde, Gaziantep’te eğlence ve konforlu bir geziye çıkmak isteyenlere ulaşmak zor olmayacaktır. Bu yüzden burası, başka bir Seyirciye ulaşmak istenen yerlerden biri.

Haci Bayram Camii, Gaziantep’teki eski bir ayin yeridir. Bin yıllık ekinin özenle korunduğu bu camii, turistlere İslam medeniyetinin eski uygarlıklarının güzelliğini keşfetmek için ideal bir seçenek sunmaktadır. Caminin kubbesi, minaresi, kenar şeridi ve ahşap kapıları arasında gezebilirsiniz. Binlerce ziyaretçi dünyanın her yerinden Haci Bayram Camii’ni ziyaret etmeye geliyor. Ziyaretiniz sırasında, minberin önündeki avludaki dairesel havuzun mavi ışıklarından keyif alabilirsiniz.

1. Gaziantep'te Karkamış'ta Görülmesi Gereken Mekanlar

2. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Eşsiz Bir tatil: Karkamış

Karkamış’ı Tanı

Karkamış, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir kasaba. Yakınlarındaki göl ve volkanik kayaçlarıyla çevreleyen kısa mesafeli bir park kasabaya büyüleyiciliğini veriyor. Tarihi Atatürk Köprüsünden geçerek, Karkamış’ın Krallık Çağı, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden eserleriyle göz kamaştıran bir tarihi zenginliği sunuyor.

Karkamış’ın Keyfini Çıkarın

Halepçe Nehri’nde yüzme, çevredeki göllerden balıkçılık ve vapur gezileri, karabasanlar ve volkanik kayaçlar arasından yürüyüşleriyle geçirebileceğiniz keyifli bir tatil sizi bekliyor. Ayrıca Harput’un eski sokaklarından bir tarihi gezide bulunabilirsiniz ve daha da ilginci, Uzun Çarşı’da el sanatları, halı ve kilim üretimlerini inceleyebilirsiniz:

 • Tarihi Atatürk Krallığı ve Köprüsü’nü ziyaret etme
 • Halepçe Nehri ile yüzme
 • Gölde balıkçılık ve vapur gezileri
 • Karabasanlar ve volkanik kayaçlardaki yürüyüşler
 • Harput’un eski sokaklarında tarihi gezi
 • Uzun Çarşı’da el sanatları, halı ve kilim üretimleri üzerine inceleme

2. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Eşsiz Bir tatil: Karkamış

3. Güneydoğu Anadolu’nun Zengin Kültürünü Karkamış’ta Keşfet

Karkamış, Güneydoğu Anadolu bölgesinin eski şehri; antik çağa dayanan zengin bir kültürün geçmişi. Bu gün, tarihi yerleri, antik arkeolojik kalıntıları ve arkeolojik sit alanları ziyaretçileri karşılayacak kadar iyi korunmuş. Dünya üzerinde eşsiz bir antik kültür mirasına sahip, Karkamış sizi özgün ve güçlü Türk ozan ve tarihleriyle tanıştırıyor.

Localde kurulmuş bir gösteri merkezi, konaklama işlemleri ve kayıtlar, başlıca güzellikleri, müze ve arkeoloji aktiviteleri arasında sizi arama zevki bekliyor. Tarihi yerlerin güzelliğini yaşamak için bir fırsat! Karkamış Badıllı Han Höyüğü, Hebatlı Kale İskelesi ve Ulu Önder Atatürk’ün doğum mekanı Zile’nin küçük tapınağı arasından seçim yapma imkanı ve eserlerinin yerel ozanlarla deyim yerindeyse yaşatılmasını keşfedin. Ayrıca, kültür mirasının tanıtımının ve korunmasının ilginç bir şekilde parmakla gösterildiği zengin bir antik sitesi, Kaç Köyü arkeolojik alanı da Karkamış’ta ziyaretçilerini bekliyor.

 • Karkamış Badıllı Han Höyüğü
 • Hebatlı Kale İskelesi
 • Ulu Önder Atatürk’ün doğum mekanı Zile’nin küçük tapınağı
 • Kaç Köyü arkeolojik alanı

4. Karkamış’ta Gezmek için Neler Yapılabilir?

Karkamış, her gezgine bambaşka bir manzara sunacak kadar çekici bir beldedir. Gezerken nerelere gidilip nereye gideceğinizi merakla soran ve kendinizi şaşırmış kalmak isteyen herkes için ideal bir konuma sahiptir. Karkamış’ta gezmek ve neredeyse her cinsten doğal güzellikleri keşfedebilecek, eğlenceli etkinliklerin tadını çıkaracak ve şartlanmayacak kadar esnek olacak bir gün geçirme fırsatı sunmaktadır.

Karkamış’ta gezip-neyip yapan herkesin ne kadar eğlenceli vakit geçirebileceğini öğrenmek için, hava koşullarına da bağlı olarak farklı etkinlikler deneyebilirsiniz. Buna göre;

 • Kumsallara veya denize gidip güneşlenmek: Karkamış kumsallarının bazıları tüm dünyadan gelen misafirlere oldukça dost canlısı ve unutulmaz bir manzara sunmaktadır. Aynı zamanda kumsallardan denize gidip yüzeysel yüzme ve şnorkeling yapmak da mümkündür.
 • Doğal Güzellikleri Keşfetmek: Karkamış, temiz havası ve zengin bitki örtüsü ile büyüleyicidir. Doğa yürüyüşü, dev ağaçlar ve yamaçlar arasında geçen yollarda bisiklet veya tempolu yüzmeye çıkmaya değer.
 • Som Klüpleri ve Tatil Köyleri: Karkamış’ta birçok tatil köyü ve som klüpleri vardır; bunların arasında yüzme havuzu havuzları, değişik temalı tesisler, barlar ve evinizi şekillendirmek için her türlü çeşitli aktiviteler vardır.

Konu Özeti

Gaziantep Karkamış’ta birçok değerli ve özel yerler var. Görsel ve kültürel zenginlik kokan bu gezintiyi gezerken bizi önceki yüzyıllara götüren, deniz kenarında her gün bir farklı güneşin altında bizi karşılayan ve çevresiyle bütünleşmiş bu tarihi mekânlara çok yakın kalmayı saklıyor. Karkamış, her şeye dair bir özgürlük hissi, keyif ve macerası dahil her zaman kendi özünü muhafaza ediyor. Sevgili misafirleri, bütün bu kültürel zenginlikleri siz de keşfedin. Deneyimlere açık olan Karkamış sizi bekliyor!

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir