Gelirin Kaç Katı Kredi Çekilebilir – Asgari Ücretliye ne kadar kredi Çıkar
0 (0)

Tüm asgari ücretli çalışanlar, bankalardan kredi çekmek için gerekli olduğunu düşündükleri gelir yeterliliğine sahip olmaları gerektiğini biliyorlar. Kredi çekmek isteyen asgari ücretli çalışanların göz önünde bulundurması gereken başlıca hususlar vardır. İşte, bu özelliklere vurgu yapmak amacıyla; gelirin kaç katı kredi çekilebilir, asgari ücretliye ne kadar kredi çıkar ve pozitif kredi puanı nedir gibi soruları yanıtlamak için bu içeriği hazırladık.
Gelirin Kaç Katı Kredi Çekilebilir – Asgari Ücretliye ne kadar kredi Çıkar

1. Asgari Ücretli İçin Kredi Çekmek: Ne Kadar?

En az ücretli olanlar için kredi çekmek, bankalar için riskli bir durumdur. Ancak, bankalar da bu kesimin kredi taleplerini cevaplamaya çalışıp onlara kredi kullanımının avantajlarını sunmaya çalışmaktadır:

 • En az ücretli olanlar için daha uygun faiz oranlarını sunmak
 • Kredi notu olmadan da kredi çekmek için olanak tanımak
 • İlave kredi çekme limiti vermek
 • Kredi şartlarına ve koşullarına mümkün olduğunca esnek olmak

Bir en az ücretli olarak kredi çekmek için, öncelikle ihtiyaçlarına göre doğru krediyi seçmek gerekir. Unutulmamalıdır ki, öncelikle üretilmiş bir borcun, ödenmesi gerekir. İkinci olarak, iyi bir kredi oranının karşılaştırılması gerekir. Bankalar arasında arama yaparak taraflar arasında en iyi teklifleri bulmak mümkündür. Bir en az ücretli olarak, muhtemelen sizin için en avantajlı olanı kullanabilirsiniz.

1. Asgari Ücretli İçin Kredi Çekmek: Ne Kadar?

2. Gelirin Kaç Katına Kadar Kredi Çekilebilir?

Kredi kullanmak, karşılanmayacak ani harcamalar, hatta ev alma ya da yatırım yapma gibi hisse senedi alma gibi durumlar için güvenilir bir kaynak olarak kullanılabilir. Fakat, kredi çekmek durumunda olan kişinin kredinin ne kadarını çekebileceğinden habersiz olması çok sık gözlemlediğimiz bir durumdur.

Gelirin katı kadar kredi çekmek için en iyi yol, vadesiz kredi hesaplamasını yapmaktır. Bunu herkes kolayca yapabilir, çünkü birçok finansal kurum ve kuruluşların internet sitelerinde, ya da bir bankacılık kuruluşunda kullanılan bir aracı kurum vasıtasıyla kredi hesaplama aracı mevcuttur. Kişinin gerçekten ne kadar borç yükü çekebileceğini öğrenmesi için, vadesiz kredi hesaplamasının sonuçlarını incelemesi gerekmektedir. Genel olarak, bir kişinin geliri güvenilir kaynaklardan gelmektedirse, gelirin yaklaşık 4-5 katına kadar kredi çekmesi mümkün olmaktadır. Ancak, her zaman olduğu gibi bu her duruma geçerli değildir ve bazı durumlarda kişinin ne kadar borca yakalanacağı finansal kurumdan bağımsızdır.

 • Gelirin yaklaşık 4-5 katına kadar kredi çekilebilmektedir
 • Vadesiz kredi hesaplamasını yapmak kredinin kaç katına kadar çekilebileceğini öğrenmeyi sağlar.
 • Gelirin ne kadar borca yakalanacağı; finansal kurumdan bağımsızdır.

2. Gelirin Kaç Katına Kadar Kredi Çekilebilir?

3. Birikim Olmadan Kredi Çekmek Gelecek Riski İçeriyor Mu?

Kredilerin yaşamsal öneminden bahsediyorsak, ülkemizin birçok noktasında kredi çekmek herkes için olmazsa olmaz olarak kabul görüyor. Nerdeyse herkes bir şekilde paralı konutlar, arabalar, eğitim, yaşam tarzları gibi birçok konuda kredi çekmeyi başarıyor. Ancak bu durum hem bireylere hem de topluluklar için her zaman iyi bir şey olmuyor.

Birikim sahibi olmayan kişiler, kişisel ihtiyaçları için kredi çekmek zorundadırlar. Böyle durumlarda yeni bir ödeme planlamasına girmek zorunda kalırlar, anda sorumlu tutulurken, gelecek dönemde ödemelerin tamamlanmasını sağlamak için fazladan çaba harcanması gerekir. Bu durum, yeni kredi çekmek için gelecek riskleri de beraberinde getirebilir. Finansal krizin ve zamların her geçen gün arttığı bir dönemde bu ödemelerin sağlanamaması, gelecek için riskler oluşturmaktadır.

 • Kişinin gelecek dönemlerde alabileceği kredi miktarının azalması
 • Kişinin kişisel nakit akışının olumsuz etkilenmesi
 • Faiz oranlarının artması
 • Kişisel kredi skorunun çok düşmesi

Böylelikle kredi çekmek gelecek riskleri de getirecektir. Kişinin gelecek dönemlerdeki kredi taleplerinin reddedilmesi veya çok yüksek faiz ödemesi gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir. Diğer taraftan, kredi çekmek bir kişinin bilinçli bir şekilde seçtiği bir yoldur ve zamanında ödemelerin yapılması tüm riskleri minimize etmek için gereklidir.

4. Asgari Ücretle Kredi Çekmekte Limitler Neler?

Asgari ücretle kredi çekmek imkânı size birçok fayda sağlayacaktır. Ancak dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Çünkü asgari ücretli kredi çekme limitleri ile korunmuş olur. Bu limitleri aşmamak, kredinin size yarar sağlamasını güvence altına alır. Asgari ücretle kredi çekmekte limitler;

 • Kredi çekilecek olan bankaya veya aracı kuruluşa göre farklılık gösterebilir.
 • Kredi hesabınızdan geçmiş kayıtlarınızın güvenilir olmasına da bağlıdır. Geçmiş kayıtlarınız iyi ise kredi çekme limiti yüksek olur.
 • Maalesef asgari ücretli kredi limiti düşüktür.

Kredi alırken, asgari ücrete göre kredi limitinizin düşük olacağını unutmayın. Fakat eğer geçmiş kayıtlarınızın iyi ve ödemelerinizi zamanında yapıyorsanız, limit daha yüksek olacaktır. Kredi limitiniz yüksek ise, banka ve aracı kuruluşta kredi çekeceğiniz için standart kredi limitine yakın çekim imkânına da sahip olursunuz.

Konu Özeti

Gelirin kaç katı kredi çekilebildiği ve asgari ücretliye ne kadar kredi çıkarılabileceği ile ilgili tüm soruların cevabı; öncelikle kişinin durumuna göre değişmektedir. Kişinin gelirinin ne kadar olduğu dikkate alınarak, kredi miktarı belirlenmektedir. Bu konuda, ekonomik durumunuza uygun bir seçiminizi yapmanız ve tüm avantajlarını değerlendirmeniz çok önemlidir. Kredi ödemelerinizi düzenli yapmanın getireceği avantajların yanısıra, size uygun olmayan kredi ürünlerinden de uzak durmalısınız. Kredi çekme düşüncesi nedeniyle, öncelikle en uygun krediyi seçin ve sonrasında süreci yöneterek, hep kazanın.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir