Gümüşhane Kelkit Gezilecek Yerler
0 (0)

Gümüşhane, gezginlerin tüm dünyadan izler sunan çarpıcı hazinesidir. Ülkenin su gibi berrak nehirleri, pırıl pırıl dağları, tarihi eserleri, yeşilin her ton ‘una sahip vadileri ve saatlerce süren kalabalık pazarları… Her biri farklı kişiler tarafından ilgi çeken birçok gezi noktasına ev sahipliği yapmaktadır. Bu yazı, şehirdeki tarihi ve kültürel mekanları keşfetmek için size gezilecek en iyi yerleri aktaracaktır; Kelkit gölü ile Kelkit vadisindeki önemli tarihi mekanlardan başlayarak.
Gümüşhane Kelkit Gezilecek Yerler

1. Gümüşhane’nin Keşfedilmesi Gereken Sırları: Kelkit

Kelkit, Gümüşhane’de keşfedilmeyi bekleyen her serüvenden daha fazlasını sunuyor. Üzüm bağları sunan köyleri, ulaşımı kolay deniz kenarındaki yerleşimleri, seyre değer doğal güzellikleri, etnik kültürleri ile Gümüşhane’de her şeyi bulabilecek bir ziyaretçiye benziyor. Bunların yanında, insanı rahat edecek şirin mekanlarında vakit geçirmek doyasıya; Kelkit ayrıca, Harşena Yaylası, Türkeli Gozeller ve Gümüşhane Milli Parkı ile dolu kırlarda yürüyüşler ve eşsiz manzaralarla renklenen sürüşler için de harika deneyimler sunuyor.

 • Kelkit Kalesi: Ata yurdumuzdan bir bitişik kalenin tabanına kadar keşfetmek için inanılmaz bir deneyim olan Kelkit Kalesi’ni kaçırmamalısınız.
 • Kelkit Vadisi: Derin bir dağ vadisinin arkalarından ormanlarla kaplı güzellikler için harika bir yürüyüş mekanı olan Kelkit Vadisi’ne de yakından bakmalısınız.
 • Gümüşhane Sırları Köyü: Gümüşhane ile ilgili ne kadar sırrın saklandığını öğrenmek için, şehirdeki bu tarihi köy için gidin.
 • Doğu Anadolu Kültür Yuvası: Bölgedeki etnik kültürleri anlamak için, Doğu Anadolu Kültürü Yuvası’na gittiğiniz zaman keşfedilecek ne kadar çok şey var!

Kelkit’in tüm gizemleri keşfedilmesi gereken tek bir yer değil. Aradan çıkan dokusu, çoğu turistin fark etmeyeceği tarihi güzellikleri, her yerde vakit geçirmenin keyfini çıkarmak için ideal bahçeleri, tuhaf köyleri ve derin vadileriyle Kelkit, Gümüşhane’yi anlamak için farklı bir bakış açısı veriyor. Gümüşhane’nin keşfedilmesi gereken sırları ile Kelkit’i kaçırmayın!
1. Gümüşhane'nin Keşfedilmesi Gereken Sırları: Kelkit

1. Kelkit’te Gezin: Yüzyılların İzleri

Turkiye’nin yüzyıllar önce Doğu Karadeniz bölgesinde konumlanmış olan ilk yerleşim alanı olan Kelkit, tarih kokan eşsiz bir keşif macerasına davetiye çıkarıyor. Sanat ve kültür dokusu ile 25. yüzyıla kadar üretim, öğrenim ve ekonomik faaliyet anlamında hayat bulan Kelkit, bu tur geleneklerini hala sürdürmekte.

 • Akrebin kalıntılarını sohbet eden muhteşem mekanlar
 • Esintiler Taş Han
 • Halilurrahman Sırrı Camii’nin ambiyansı
 • Kemah Türbesi ve Yavuz Selim Parkı

Kelkit, tarih tutkunları için kusursuz bir rota sunuyor. Harikulade manzaralara ve görüntülere sahip olan Kelkit, 17. yüzyıldan bu yana çok sayıda mimari özellik içeriyor. Yüzyılların izlerini taşıyan tarihi yapılar, çok kültürlülük ve beşeri değerlere sahip zengin bir mirasa ev sahipliği yapıyor. Kelkit’te gezmekten büyük keyif ve hazzın tadını çıkarabileceğinizi garanti edebiliriz.
1. Kelkit'te Gezin: Yüzyılların İzleri

1. Kelkit: Denizden Dağlara

Tarihi ve coğrafi zenginliği ile Kelkit beklenmedik çeşitliliği sağlıyor. Doğal harikaları ile karşımıza çıkıyor:

 • Deniz: Yeşil Karadeniz’in temiz sularında denize girin. Canlı deniz hayvanlarını gözlemleyin, dalış, yüzme ve kayak gibi doğa sporlarıyla arzu ettiğiniz kadar keyif alın.
 • Dağlar: Tasalağız Dağları’ndan onurunuza göre farklı zorluklara sahip zirveler seçin. Zirvede doğanın muhteşem manzarasını keşfedin ve arzu ettiğiniz kadar keyif alın.

Köysel yaşamın rahatlığını yaşayarak doğal ortama adapte olabilirsiniz. Güneşin zarafeti ile bodur cennetler keşfetmek için çağrılıyorsunuz; ormanların arasından içinde çıplak yürüyüş yapmak, çeşmelerin ışıltılarını seyretmek, köy kahvelerinde oturup etrafınızdaki muhteşem manzarayı izlemek, yaylaların huzurunu yaşamak…

1. Kelkit Gezisi: Gümüşhane’nin Eşsiz Zenginliği

Gümüşhane, çok eski bir tarihe ve sakin bir yaşama biçimine sahip olan eşsiz bir şehir. Kelkit Nehri, Gümüşhane’yi şehirden şehire ve engebeli dağları arasından nehre bulanan bir geziye dönüştürüyor. Helikopter turlarından, nehre kayan sandallara kadar çoğu şeyi gezinize dahil edebilirsiniz.

Kelkit Vadisi, tuğladan yapılmış tarihi evlerin arasından açılan dingin bir gezi olarak ideal bir ağırlık alıyor. Buranın bitmeyen çizgisindeki asıl sürprizler, her gün gökyüzüne göz kırpan tuğla minareleri. Vadi, binlerce yıllık kültürün geleneklerini de koruyor. Küçük köyler, geleneksel halı tezgahları ve öyle bir ortam oluşturuyor ki, vadiye merhaba diyen herkesin burayı keşfetmek zorunda kalacağına söz veriyorsunuz.

 • Kelkit Gezisi: Nehirde turlara katılabilirsiniz.
 • Tarihi Evler: Tuğladan yapılmış tarihi evleri keşfedin.
 • Minareler: Binlerce yıldır gökyüzüne göz kırpan tuğla minareleri.
 • Kültür: Geleneksel halı tezgahlarıyla Gümüşhane kültürünü keşfedin.

Konu Özeti

Gümüşhane Kelkit’te bol bol gezme, keşfetme ve macera yaşamak için hazırsanız Gümüşhane’nin keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda bölgesi sizi bekliyor olacak. Dünyanın keşfedilmeden kalan harikalarından kendinize bir armağan ve unutulmaz bir macera almak için Gümüşhane Kelkit’te arzularınızın peşinden gidin.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir