Hakkari’de Gezilecek Tarihi Yerler
0 (0)

Hakkari, Türkiye’nin doğu bölgelerinde yer alan zengin bir doğaya sahip olan bir yerdir. Hem yerliler hem de turistler burayı her zaman ziyaret etmek için çok meraklı olmuşlardır, çünkü buradaki tarihi yerler çok fazla kişiyi ilgi çekiyor. Bugün Hakkari’de gezilecek tarihi yerlerden bahsedelim. Tüm gizemli kaleleri, antik kale surlarını ve anıtlarıyla Hakkari, tarihi parçalarına sahip bir yerdir. Eski tarihi eserler gelenekleri, kültürü ve doğa harikası manzarasıyla Hakkari kültürel turizm açısından da çok önemlidir. Bir tarihi gezi yapmak için ideal olan Hakkari’ye hoş geldiniz!
Hakkari’de Gezilecek Tarihi Yerler

1. Şaşırtıcı Hakkari’de Gezilecek Tarihi Yerler

Uzun Bir Tarih Önüne Kadar Gittin

Hakkari çok eski bir il olarak kabul edilir ve milattan önce 11. yüzyıla kadar yani MÖ 11. yüzyıla kadar günümüze ulaşan tarihi anıtları barındırır. Bu nedenle Hakkari, arkeolojik kazıların ve gezilerin ideal yeridir. Burada bulabilecekleriniz arasında;

 • Mardin Ünlü Ergan Kapısı: Antik Urartu kenti Ergani’nin mükemmel kapısıdır.
 • Hakkari’te Güney Köprüleri: Milat’tan önce ortaya çıkmış ve hala Güney Köprüsü olarak anılan bu peri masallarına yol açan güzel köprüler, Hakkari’deki başlıca gezilecek yerler arasındadır.
 • Hamidiye Tepeleri: Bireysel ve aileler için harika bir gezi yeri olmasının yanı sıra, Hamidiye Tepeleri çok sayıda antik kentin işaretini taşımaktadır.
 • Şirnak Kalesi: Meydana gelen bu kale, ilk kez Mezopotamya’ya kadar giden Eski Asur yolunun bir sonraki parçası olmuştur.

Tarihi Yolların Geçtiği Bir Yerdeyiz

Tarihi bir sürü dünya kültürünü takip eden, dünyanın en eski ören yerlerinden biri olarak kabul edilen Hakkari de bulunan diğer önemli tarihi kültürel alanlar arasında;

 • Göbekli Tepe: En eski meydan okuma alanı olarak kabul edilen, Öküzlerin ve manda antik kültürlerinin mükemmel kalıntıları mevcuttur.
 • İskenderun Kalesi: Tarih boyunca çok kez onarılmış ve yerini değiştirmiş olan İskenderun Kalesi, nefes kesici güzellikte.
 • Malabadi Köprüsü: Anadolu ve Mezopotamya arasında ilk kez kurulmuş olan Malabadi Köprüsü, yakın tarihte de dikkat çekici şekilde onarılmıştır.
 • Akkale Köprüsü: Akkale Köprüsü aynı zamanda şirin manzarasıyla da unutulmaz bir gezi yeridir.

1. Şaşırtıcı Hakkari'de Gezilecek Tarihi Yerler

2. Gizlenmiş Güzellikleri Keşfetmek

çoğu kez, bir bireyin dünyadaki yaşayış tarzını değiştirme gücüne sahip olmasıdır. Gizlenmiş güzelliklerin peşine düşmek maceraya doğru bir yolculuktur. Özgürlük ve hissetme sizi bekler. Sizi bir türlü keşfedilmeyen dünyaya davet eden zorlukları karşı koymak için:

 • Gözlemlemek: Güzelliği keşfetmek için çevrenizdeki her şeyi dikkatlice izlemek ve hayal etmek çok önemlidir.
 • Merak etmek: Keşfetmek istediğiniz güzelliğe ilgi duymak ve cesaret göstermek, onu daha da yakından keşfetme şansınızı arttıracaktır.
 • Yaratmak: Güzelliği oluşturmak ve yeni yollar bulmak başarının anahtarıdır. Mümkünse koyu ve sarkık renkleri aydınlatmak ve seçimler yapmak, beklenmedik güzelliği ortaya çıkarmak için harika bir yoldur.

Bir araya geldiğiniz güzellikler, sizi dünyanın merak edilmedik yerlerine götürebilir. Yeni alışkanlıklar ve endişeler ortaya çıkarabilir. Bu, her şeye rağmen, sizi heyecanlandırmak için çok büyük bir fırsattır. Gizlenmiş güzellikler en azından hakkında hayal ettiğiniz kadar değerlidir; o nedenle keşfetmek, gelişmiş duyguları özgür bırakmak ve yeni yeni keşfetme fırsatına sahip olmak anlamına gelmektedir.

2. Gizlenmiş Güzellikleri Keşfetmek

3. Kültürel Mirasları Ziyaret Et

Türkiye; dünyaca ünlü kültür, tarih ve sanat mirasına sahip mükemmel bir konumda yer alıyor. Bu rüya gibi ülkenin güzellikleri, muhteşem gezilecek yerleri içeren güzel turistik rotaları seyahat etmeyi değerli kılar.

Kültürel miraslar konusunda Türkiye size pek çok seçenek sunuyor. Hagia Sophia, Göbeklitepe, Pamukkale Travertenleri ve Zindan Kapısı’nın hayranlık uyandıran güzelliği kendiniz görmek için kaçırılmayacak bir fırsat. Ayrıca, Çanakkale ve Troia Savaşlarının önemli tarihsel anıtlarını da yakından tanımak mümkün.

 • Hagia Sophia:
  Büyüleyici kültür mirası olan Hagia Sophia, mimari eserlerin en seçkin örneklerinden biri olarak gösteriliyor.
 • Göbeklitepe:
  Göbeklitepe, ünlü tarihsel anıtlar arasında yer alıyor. İkametgah olarak kullanıldığı tahmin edilen, tarihin ilk İslam merkezi olan Göbeklitepe’yi ziyaret etmek bir deneyimdir.
 • Pamukkale Travertenleri:
  Unutulmaz güzellikteki Pamukkale Travertenleri, havuzlardan kaynaklanan fosilleşmiş travertenlerin farklı ışıklardan yansıdığı, el değmemiş bir manzara görüyoruz.
 • Troia Savaşları:
  Tarihin en önemli savaşlarından biri olan Troia Savaşları’nın, topraklarını ziyaret etmek eşsiz bir deneyim olacaktır.

4. Şehri Tanıyın, Hakkari’nin Sırları Öğrenin

Hakkari, Doğu Anadolu’nun eşsiz doğal güzellikleri ile göz kamaştırıyor. Buradan aşağıya doğru okyanus seviyesine inen vahşi kaya taşlarıyla bembeyaz kumlarıyla, doğanın nimetleriyle bezenmiş manzarasına hayran kalıyor insan!

Hakkari’yi ziyaret edenlerin dikkatini çekiyor serinleterek Beyaz Su, cıvıl cıvıl gökgürültüsüyle doğan Kurtunlu Şelalesi ve Aygır Vadisi’nin cazibesi. İnanılmaz doğa manzarası sunan Buzul Gölü, Acısu (Sari) Gölü ve Cilo Bahçesinden sızan sunularda burda yaşamak isteyebilirsiniz.

Gidenlerin canını çeken Hakkari’nin sırlarını öğrenin:

 • Haruni Church: İlk Hıristiyanlara ait olan bu eski kilise kıyısındaki güzelliğiyle adından söz ettiriyor!
 • Şimşaku Kalesi: Şimşakun Kalesi’nin minicik kapısından içeri girdiğinizde zaman makinesinin içinde olduğunu hissedebilirsiniz!
 • Merkez Kültür ve Sanat Evi: José Saramago’nun Portekiz’e özgü atmosferiyle Hakkari’de yaşıyor!
 • Pülümür Yaylası: Tarihi ve kültürüyle Hakkari’yi keşfetmeye hazır mısınız?

Konu Özeti

Hakkari, tarihsel ve arkeolojik olarak zengin bir bölge. Gezilmesi gereken tarihi yerler görülmeden ayakta kalabilecek bir kültür ve tarihin müzisyenlerine sahip. Kaç zamandır arkeolojik anıtların, tarihi mekanların, ünlü şarabının ve tarihi yapıtların keyfini çıkarmak için beklediğinizi düşündünüz mü? Hakkari gezinizi bir adım öteye taşıyıp keşfe çıkın, tarih arzunuza hayran kalacağınıza eminiz.

Harika bir yolculuk dileriz!

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir