Hamilelikte Nasıl Beslenmeli – 6 Haftalık Gebelikte Beslenme Listesi
0 (0)

Hamilelik her kadın için çok özel bir dönemdir. Bekleyen anne adayının, gelişen bebeğini sağlıklı bir şekilde büyütebilmesi için, vücudunda birtakım değişiklikler olmaktadır. Bunun en önemli özelliklerinden biri de besin alımındaki artışla beslenmesi şeklinde artış gösteren hamilelik dönemi. Size nasıl besleneceğiniz konusunda yardımcı olmak için, burada hamilelikte nasıl beslenmeli ve 6 haftalık gebelikte beslenme listesini birlikte inceleyelim.
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli – 6 Haftalık Gebelikte Beslenme Listesi

1. Hamilelikte Beslenme Rehberi: 6 Haftalık Gebelikte Beslenme Listesi

6 Haftalık Gebelikte Beslenme Listesi:

Geceleri açlıktan korkmak yerine tüm gün süren sağlıklı bir yeme programı izleyin.

 • Rafine edilmiş karbonhidratlar içeren gıdaları modifiye edin.
 • Taze meyveler, sebzeler, tam tahıllı gıdalar, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve anti-oksidan içeriği yüksek besinler tüketin.
 • Aşırı salata ve hamur işleri olmadan sebze, hafif yağlı balık, organik kırmızı et tüketin.
 • Probiyotik kaynaklı yoğurt ve içecekleri taze meyvalar ve sebzeler ile birlikte tüketin.
 • Haşlanmış yumurta, peynir ve lifli gıdalar tüketerek protein alın.

Sahip olduğunuz her sağlıklı besinin değerini bilerek tüketin. Özellikle A, C ve E Vitaminleri, omega 3, kalsiyum, demir, magnezyum ve folik asit gibi mineral ve doğal besinleri eklemek önemlidir. Kafeinli ve şekerli gıdalar yerine çay, nane, gül suyu, limonata ve meyve sularına geçiş yapın. Sert yağları kaldırarak hafif yağlı tüketimleriniz arttırılmalıdır. Endişelenmeden sebze zeytin yağı, ayçiçeği yağı ve zeytinyağı gibi yağlar tüketebilirsiniz.
1. Hamilelikte Beslenme Rehberi: 6 Haftalık Gebelikte Beslenme Listesi

İpucu

Dünya sizin oyun alanınızdır, her an yeni şeyler keşfetmeye açıksınız. Bu ipuçları sizin harekete geçebilecek motivasyonunuz olacaktır:

 • Araştırma – Soruları araştırırken çözümleri kolayca bulacaksınız.
 • Öz disiplin – Kendinizi disiplinli bir şekilde çalışmaya zorlayın.
 • Öğrenme – Sürekli öğrenip, kendi gelişiminize katkı sağlayın.

Hayatta başarının başlangıcı yardım almaktır. Yolunuzu her biri tecrübeli insanlarla doldurun ve kendinizi onlardan öğrenme şansına sokun. Bu ipuçları sizi başarıya götürecek ve daha iyi işler yapmanıza yardımcı olacaktır.

İpucu

2. Gebelikte Beslenme ve Vitamin İhtiyaçlarının Güvenli Anaktarlanması

Hamile kadınlar ve çocukların doğru beslenmesi gebelik döneminde önemli bir konudur. Özellikle önerilen vitamin ve minerallerin alınması güvenilir kaynaklardan temin edilmesi gereken önemli bir öğedir. Gebelik döneminde eksik beslenme çocuğun gelecekteki sağlık durumuna doğrudan etki edebilir.

Gebelik dönemindeki beslenme ihtiyaçlarına nereden ulaşılabilir?

 • Sağlık Ocağına giderek doktor kontrolünden yararlanmak
 • Beslenme Uzmanlarına başvurmak
 • Beslenme Rehberi ve Beslenme Programlarını takip ederek kaynaklarını genişletmek

Gebelik dönemindeki özel beslenme ve vitamin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik önerilerin alınması esastır. Güvenli ve bilimsel kaynaklardan beslenme ve vitamin tüketimine dair çalışmaları takip etmek, özellikle hamile anneler için tavsiye edilir. Doğru kaynaklardan beslenme açısından tam destek sağlamaktan geçer.

3. 6 Haftalık Gebelikte; Yüksek Kalite Protein, Yağ ve Karbonhidrat Gereksinimleri

Gebelikte Protein, Yağ ve Karbonhidrat alımı gereksinimlerinin sağlıklı olduğundan emin olmak için 6. haftadan itibaren çok daha önemli hale geliyor. Bu süreden sonra annenin emzirme sürecine girecek bebeğin gebeliği sırasında anne olarak uygun miktarda besinleri almaksağlık bebeğinizin gelişimini korumak için gerekli. Uzmanlar kadınların gebelik süresince alacakları Protein, Yağ ve Karbonhidrat oranlarının özellikle özen gösterselerinden tavsiye ediyor.

İlk olarak, Protein. Gebelikte Protein alımı en az 20 gram olmalıdır. Gebelik süresince evli kadınlar taze sebze, tam tahıl tohumları, fındık, badem, somon, sebzeli yumurta, soya ürünleri, kuru baklagiller ve yoğurt gibi kaynaklarından protein almalıdırlar. Protein gebelik süresince esansiyel amino asitlerin üretimini destekleyerek bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimi anne üzerinde kas büyümesini ve emzik becerilerini artırarak anne olarak zindeliğin artmasını ve kan şekeri dengesinden sorumlu olur.

İkinci olarak, Yağ. Gebelikte mevcut türden ve miktardan daha fazla yağ ihtiyacı duyulur. Fakat aşırı yağ alımını önlemek için kadınlar dikkatli bir şekilde sağlıklı yağ kaynaklarından besinler dengeli bir beslenme kılavuzu oluşturmalıdır. Düzenli olarak taze sebzeler, tam tahıllı yiyecekler ve bitkisel yağlar almalıdırlar. Besinsel yağların yeterli alınması normal bir emzik becerisine sahip olmanızı sağlayacak ve bebeğin sağlıklı büyümesini destekleyecektir.

Son olarak, Karbonhidrat. Gebelik süresince erkeklerin karbonhidrat alımı yaklaşık 300 gram olmalıdır. Gebelik süresince A vitamini ve demir alımını desteklemek için kadınlar tüm öğünlerinde lif ve karbonhidrat bakımından zengin gıdalar yemelidir. Ayrıca C vitamini ve mineralleri de içerecek soya ürünleri veya kurubaklagiller tüketmelidirler. Anneler hücresel sağlıklı su kaynağı olan meyve sularını da günde şöyle bir küçük fincan içebilirler.

4. Güçlü ve Sağlıklı Bebek için Üstün Beslenme ve Sağlıklı Seçimler

Üstün beslenme

Doğumdan sonra bebeklerin doğal olarak, anne sütüyle beslenmesi en sağlıklı yoludur. Ancak süttekilerin çocukları anne sütüyle besleyemiyorsa, besin değerli bir alternatif. Her ne kadar gıdalarda sağlıklı bir seçim yapmaya çalışsanız da, bebekler için üstün beslenme alışkanlıkları geliştirmek çok önemlidir. Böylece sağlıklı yiyecekler ile beslenme alışkanlıkları edinirler.

Günlük olarak, bebee taze ve doğal olarak pişirilmiş ya da pişirme işlemlerinden kaçınılarak kompozisyonu korunmuş ve besin değerli gıdaların sunulması önem taşır. Bebeklerin bebek mamasından, meyveler, sebzeler, et veya kümes hayvanları, baklagiller ve tahıllar gibi gıdalara kadar değişik besinlerden almalarına izin verin.

 • Günlük olarak bebeğin sütten daha fazlasını almalarını sağlayın
 • Pürer halinde taze meyveler veya sebzeleri deneyin.
 • Günlük olarak 5 farklı gıda türünden beslenme için çabalayın.
 • Farklı tatlar sunmak için gıdalara veya yemek pişirme tarzlarına değişiklik getirmeye çalışın

Sağlıklı seçimler

Bir sağlıklı yaşama alışkanlıkları kültüründen bahsetmek, çocuğunuzun birden çok kazanç elde edeceği anlamında mükemmel bir fikirdir. Böylelikle çocukların besin değerli gıdaları ve tüketilmesi gerekenlere karar verme, iştahını etkileme ve bolluktan olanından vazgeçme seçimlerini yapmasını sağlayabilirsiniz.

 • Yiyecekleri çoğu zaman kendiniz elinizle hazırlayın
 • Gazlı içeceklerden ve cips gibi atıştırmalıklardan uzak durun
 • Bebeğe sağlıklı tatlılar seçmeyi denemelisiniz.
 • Bebeğin sağlıklı yiyecekleri seçmesine izin verin.

Konu Özeti

Hamilelik sürecinde, sağlıklı, dengeli ve duya özen gösterilen beslenme, bebeklerin sağlıklı gelişimine ve annelerin sağlıklarına destek olur. Bu yazı, doktorların listesine dayanarak, 6 haftalık gebelikte sağlıklı beslenme hakkında öneriler içermiştir. Unutmayın ki her hamilelik süreci eşsizdir ve her kadının özel fizyolojik ve enerji ihtiyacı vardır. İstenmeyen sonuçlara sahip olmamak için, lütfen bir doktordan kişisel yönlendirme alın. Sağlıklı ve mutlu bir hamilelik dileğiyle!

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir