Hasbinallah Ve Nimel Vekil Anlamı, Fazileti – 99 Defa Okuyanların Yorumları
0 (0)

Yüzyüze Nübüvvet’in ilk ve kutsal şiarı olarak bilinen ‘Hasbinallah Ve Nimel Vekil’ dünyanın çeşitli yerlerinde insanı moral ve ruh merkezli kazanımlar elde etmek için zikretilir. Onu zikretmek, büyük maneviyatla ödüllendirilir ve okuyan insan özel lütuf ve keremlere kavuşur. İşte bu yazı, ‘Hasbinallah Ve Nimel Vekil’in anlamlarını, faziletlerini ve 99 defa okuyanların bu konuda ne gibi deneyimleri olduğunu incelemek için.

1. Hasbinallah ve Nimel Vekil: Tanım ve Anlam

Kullanımı her dinden olan “Hasbinallah ve Nimel Vekil” ın en önde gelen çok bilinen anlamı işaret eder Allah’ın gücü ve yeteneğinin sonsuzluğu ve kudretinin sonsuzluğudur. Cümle, iman edenlerin Allah’ın izniyle herhangi bir başarıya erişebileceklerinin bir ifadesidir. Bu cümle kullanım alanları dengeleyebilmek için geniş bir anlam yelpazesi sunmaktadır.

Bu cümleyi kullanarak potansiyel olarak güçlenme arzusu, Allah’ın lütfu ile başarı ve parlak bir sonuç elde etme inancı ifade edilebilir. İnsanlar, Allah’ın böyle bir cümleye bağlı olarak başarılarını arzulayabilirler:

 • Herhangi bir hedefe ulaşmak. Kişi, dürüstlük, çalışkanlık ve Allah’tan yardım isteme arzusu ile herhangi bir hedefe ulaşabilir.
 • Bir işi olumlu sonuçlandırmak. Allah’ın yardımına güvenerek kişi, başladığı bir işi olumlu sonuçlandırabilir.
 • Durumlara yeni bir gözle bakmak. İman edenler başarılı olmak için durumlarını Allah’a dayanarak yeniden değerlendirerek, cesaret kazanabilir.

Başarının sırrı insanların Allah’a olan imanında yatmaktadır – “Hasbinallah ve Nimel Vekil” bu kolay yoldan başarının elde edilebileceğini ifade eder.

2. Hasbinallah ve Nimel Vekil’in Fazileti

Allah (c.c)’nun ismiyle başlayan “Hasbinallah ve Nimel Vekil’in” fazileti çok önemlidir. Her Mümin, mühim hususları Allah’a o mübarek isimlerle arzedebilir. Öyle ki;

Bu isimler, insana Cenab-ı Hakk’a yaklaşma fırsatı sunan, son derece üstün manevi Cennetlikler arasında geçer.

 • Bu isimler, her türlü hayra mazhar olmak ve kulluk hizmetini vermeye teşvik etmektedir.
 • Kulların, rahmet ve merhamet dileyenlerin, duacıların ve mağfiret ummayanların bu isimleri zikrederek Cenab-ı Hakk’a kendilerini arzedebilecekleri mülahaza edilir.

insandan gaye ve dileklerinin, Cenab-ı Hakk’ın muradına uygun olarak gerçekleştiği kanaatini daima teşvik etmektedir. Bu fazilet, Allah (c.c)’ın kullarını faydalı ve edebli ahlakı, çalışkanlığı, hayır ve takvayı geliştirmek ve illiyete erupermanasında her zaman kullarının yanında olmaya çalışmaktır.

3. Hasbinallah ve Nimel Vekil’i 99 Defa Okuyanların Yorumları

Okumalarından etkilenenlerin yorumlarından okumasıyla birlikte insanların dünya görüşlerinin değiştiğini anlatıyor. Hasbinallah ve Nimel Vekil’i okumanın çok büyük manevi enerjiye sahip olduğunu söyleyenler, aşağıdaki güzelliklerden bahsediyor:

 • Maneviyat seviyesi yükseliyor ve monotonluk dağılıyor.
 • Kendinize olan güveniniz artıyor.
 • Dünya çapında yaşananları daha net görmeye başlıyorsunuz.
 • Ön yargılarınız değişiyor ve çözümler üretmeye başlıyorsunuz.

Son yıllarda fazlasıyla popüler olan Hasbinallah ve Nimel Vekil’i, çok sayıda insanın hayatını pozitif yönde etkiledi. Bazılarının dünya görüşlerinin kısa süre içerisinde değiştiği de vekanın okumanın kendileri hakkında çok etkili olabileceğini keşfettikleri söyleniyor.

4. Hayatımıza Hasbinallah ve Nimel Vekil’in Etkisi

Hasbinallah ve Nimel Vekil, Mevlana’nın dizelerinde en çok anılır ikili. Peygamberimizin çağrısına uyan âlemler, bu iki cümlede yer alan ilahi mesajı fark ediyor ve hayatlarını buna göre sürdürmeye çalışıyorlar. Şöyle ki;

Hasbinallah ve Nimel Vekil, hayatımızda çoğu insan tarafından memnuniyet, tatminiyet, tevekkül ve güven içeren kutsal anahtar arayanlara ışık oluyor. İki cümledeki mesaj, kişinin Allah’a güvenerek, korku ve şüpøhelenmeden yaşamını terennüm etmesi gerektiğini belirtiyor. İki cümle, kişinin imanının dışında hiçbir şeyle yaşamını temin edemeyeceğine de vurgu yapıyor.

Hasbinallah ve Nimel Vekil ile hayatımıza hükmeden basit ama köklü bir mesaj iletiliyor. Rabbimizin dualarını ve musibetiyle kesin bir şekilde kabul edilmesi gerektiğini, öngörülen her şeye sabırla teslim olunmasını söylüyor:

 • Hayatımıza hükmedecek olanın sadece Allah olduğu;
 • İmanımızın Allah’a yeterinci olacağı;
 • İnanç, dualar ve tevekkülden başka hiçbir şeyin kök sarsamayacağı.

Konu Özeti

Yüce Allah için binlerce övgüler olsun. “Hasbınallah ve Nimel Vekil”, kullanımıyla ve faziletiyle, her birinizin hayatınızın farklı anlarına armağan edecek kadar güçlü bir zikirdir. 99 defa okuyanların yorumlarına bakarak, bu sihirli zikrin derin manalarına vakıf olabilirsiniz. “Hasbınallah ve Nimel Vekil” ın Kalbimize verdiği huzuru her zaman paylaşmak dileğiyle.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir