Hatay İskenderun Gezilecek Yerler
0 (0)

Büyüleyici denizine ve kalabalık yerel pazarlara sahip olan Hatay İskenderun, misafirleri için çok fazla seçenek sunuyor. Sizi denizin sıcak akıntılarıyla rahatlatacak, sizi gecenin masmavi tepelerinden seyirlere alacak ve birbirinden kıymetli arkeolojik kalıntıları keşfetmeyi sağlayacak, Hatay İskenderun güney sınırlarının gizemli ve renkli kültürünü keşfetmeye fırsat veren derece güzel bir yer. İşte tüm bu konulara değinmek için, Hatay İskenderun’u gezilecek yerler olarak inceleyelim.
Hatay İskenderun Gezilecek Yerler

1. Hatay İskenderun: Keşfedilmeyi Bekleyen Gizemli Köşe

Hatay İskenderun, mükemmel kumsalı, güneşli havası, lezzetli kahvaltıları ve gömülü kalbin izleriyle Doğu Akdeniz Bölgesinde deniz sefasının merkezi durumundadır. Gizemli köyleri, tarihi yapıları ve sahile bağlanan küçük kıyı kasabalarıyla, Hatay İskenderun her tatil için tatil yeridir.

 • Harika Gün Batımları: Ellerinizin ulaşamayacağı uzaklıktaki önemi anlamak için gün batımlarının Hatay İskenderunda görülmesi gerekir. Güneşi izlemek ve sakince kumsallarda yürümek, iyilik hissini geri getirecek.
 • Bir Av Köyü: Gizemli köyleriyle Hatay İskenderun ünlü av köyü olan Karkamış’a da ev sahipliği yapmaktadır. Göl tercihlerinin yanı sıra manzaralı dağ gezileri, yürüyüş ve koşu, at binme, çetin bisiklet yolu ve dağda bazı kayak olanakları için ideal bir yerdir.

İskenderun turunda daha fazla zaman geçirmek isteyenler, Adana ve Mersin’e kısa bir sürüş yapabilir. Tren ile seyahat etmeyi seven turistler, Hatay İskenderundaki St. George Kilisesi’ni görme şansına sahip olabilir. Aynı zamanda Roma müzeleri ve Fırat Nehri’nin çevresinde barındırdığı tarihi ve ilginç yerleri de keşfedebilirsiniz.
1. Hatay İskenderun: Keşfedilmeyi Bekleyen Gizemli Köşe

2. İskenderun’da Doğanın Doğasına Hayran Olacaksınız

İskenderun, harika bir doğa manzarasına sahip. Doğanın doğasına hayran olacaksınız. Şehrin kendine özgü dünyasında bir tatil gecesi geçirmeye ne dersiniz?

Tüm Denizin ve Hamsin muhteşem havasının tadını çıkartabilirsiniz. Akdeniz’in büyüleyici manzaralarının tadını çıkarın ve farklı tatların keyfini sürün. Şehri keşfedebilir ve doğanın doğasına hayran kalabilirsiniz:

 • Kızıl Güneş Batıyor: Yaz aylarında, Ceyhan Nehri kıyısındaki Kızıl Güneş tablosu her akşam binlerce yürekleri kırar.
 • Karataş Plajı: Gaibe Sırtı’nın uzun kumsallarında yer alan Karataş Plajı, muhteşem doğal manzaralar ve turkuaz sular ile eşsiz bir tatil vadediyor.
 • Ceyhan Nehri Tarihi Köprüsü: Ceyhan Nehri’nin eski köprüsü, muhteşem şehir manzaralarından kesitler yakalamanıza yardımcı oluyor.

2. İskenderun'da Doğanın Doğasına Hayran Olacaksınız

3. İskenderun’da Unutulmaz Anılar Yaratacaksınız

İskenderun, muhteşem dünyasıyla sizleri bekliyor. Bir yandan güneş battığında, sıcak kumsalları tadında dolaşarak öyle kocaman bir deniz manzarasına sahip olan butik şeritleri keşfedin. Diğer yandan şimşek çakan denizin güzelliğini kutlayın. Tarihi kalelere gizli adımlarla ulaşın, geçmişin derinliklerinin derinliklerini keşfedin.

İskenderun’da unutulmaz anılarınız için, burada:

 • Muhteşem sahil çizgisini gözlemlediğiniz liman kenti.
 • Güneş batarken denizin kumsallarını keşfedin.
 • Elim bir tarla menziline doğru yolculuk edin.
 • Dalgaların tezyininde olunacak o boğazda, öyle özel gün gün geçirin.
 • Tarihi kalelere ulaşmak için keşif yapın.

Burada, balık tutmaktan, hafta sonu baladına gitmekten, bugün erken parıltıyı izlemekten, beyaz çizgilerin altındaki karanlık suları keşfetmekten ve dalgaların sevince hissetmekten tabii ki çok sayıda şey keşfedilebilir. İskenderun, tarihteki sürprizleri ile unutulmaz anılarınızı yaratmaya hazır olacak.

4. İskenderun’da Kültürel Mirası Keşfedin

İskenderun, Mısır, Lübnan ve Suriye’nin bitiştiği noktada bir tarih kalıntısı. Bu kültürel pasaj, her yıl on binlerce insana anıtsal deneyime davet ediyor.

Anıtsal Müzeler

 • Tarihi miras arayanlar için, üstünü çevreleyen dağlara rağmen, İskenderun yakınındaki Tapurlu Kalesi, tarih sevenlerin kalbini fetheder. Sınır bölgesindeki bu gizemli kale, dünya arkeoloji sitesi olarak, binlerce yıllık geçmişin kalıntılarını tüm hayranlarına karşılayıyor.
 • Çevresindeki siyah tarihi bölgeye rağmen, İskenderun’u temsil eden Ortaçağ kaleleri de meşhur açıkhava müzesi Alçıkaya Kalesi ile ziyaretçilere keyifli bir misafirperverlik sunuyor. Bugün, kale alanı tasavvuf müzikleriyle harmanlanan ağırlıklı olarak doğal manzaralarla çevrilmiş olarak ayakta duruyor.

Görkemli Tarihi Kiliseler ve Manastırlar

 • Yarımada’nın sakin köylerinde, İskenderun’daki tarihi zenginlik, yer yer ayakta olan yatık kiliseler, ayin konutları ve manastırlar ile görülür. Romalıların ve Bizans’ın izleri, düğün meydanlarının ve çeşmelerin sarkıtları arasında, kilise duvarları meydana çıkıyor.
 • İskenderun’u önemli bir kültürel pasaj olarak adlandırmak, antik yörenin eski tarihi mekânları, manastırları, kaleleri, sunakları ve kiliseleri hakkında konuşmaktadır. Bu kültürel miras özellikle kentin kırsal bölgelerinde göze çarpmaktadır.

Konu Özeti

Hatay İskenderun, sizleri sınırsız macera ve güzel manzaralara çağırıyor! Deniz kenarında piknik yapan, kültür mozaiği keşfeden, tarihi yapıları arzulayan, doğa aktivitelerinde bulunan yolculara, eşsiz deniz manzaraları ve sınırsız deneyimler sunuyor. İster ailesinizle, ister arkadaşlarınızla, bu harika şehre gidin ve keyifle zaman geçirin!

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir