Iğdır Merkez Gezilecek Yerler
0 (0)

Türkiye’nin kuzey doğusunda Iğdır Bölgesinin merkezi olan Iğdır, nefes kesen göl manzaraları ile vahşi doğanın cazibesi ve zengin tarihiyle misafirlerini büyülemek için bekliyor. Iğdır Merkez’de binlerce yıllık ziyaretçi sayısıyla kendisine çeken ve konuklarını ağırlayan birçok görkemli kilise, medrese, hamam ve türbe bulunuyor. Bu hafta, Iğdır Merkez’de gezilecek yerlerin en iyilerini sizler için derliyoruz. İşte “Iğdır Merkez’in Gezilecek Yerleri”.
Iğdır Merkez Gezilecek Yerler

1. Iğdır Merkez’deki Tarihi Yerleri Keşfetmek

Iğdır merkez’deki tarihi yerleri keşfetmeye değer. Arkeolojik kalıntılar sizi çok eskiye götürecek. M.Ö. 2500’lere giden tarihî kalıntıların arasında keşfedilecek çok şeyler var. Bunların arasında İğdırlıların Soson, Urartu ve Frigya uygarlıklarının izlerini sunan mezarların sizi etkileyecek kadar eşsiz olduğunu da göreceksiniz.

Bu bölgede antik tarihi evleri, tarihi köprüleri, fortları, sahil kasabalarını keşfetmek de oldukça keyifli olacak. Sanatsal açıdan da kendinizi yeterince ödüllendireceksiniz. Tarihi kilise ve camiye de keşfedilecek çok şey var. Ama eğer size tarihi özetlemeyi kolaylaştırmak istiyorsanız;

 • Işık Kilisesi ve Misakı Milli Parkı
 • İshak Paşa Sarayı
 • Şavuf Köprüsü
 • Fenari İsa Camii ve Kasrı

Bu yerleri görmeden keşif turunuzu tamamlamazsınız. Iğdır merkez’deki tarihi köşelere doğru yelken açmak size çok keyif verecek.
1. Iğdır Merkez'deki Tarihi Yerleri Keşfetmek

2. Iğdır’deki Kutup Yıldızı Gezintileri

Yıldızlı Gecenin Tadını Çıkarın

Iğdır’da bulunan kutup yıldızı seyahatleri, ünlü kutup bölgelerinden birinde bir harikulade deneyim. Gece boyunca gökyüzünün gizemli bir parıltısı arıyorsanız, Iğdır size tüm gizemlerini sunacak.

Gökkuşağının üzerinde bulutların silüetinden, zümrüt yeşil ve lila gökyüzüne tanıklık edilecek. Bununla birlikte, renkli ve harika görünen yıldızların parıltısını hissetmek mümkün olacak. Çevrenizde uğursuz tüylerininin havada uçuşmasını seyretmek lezzetli olacak.

Bu görüntüleri artırmak için, kutup bölgesinde şansınızı deneyin. Yakınındaki gökteki küçük yıldızıları saymakla tamamlama eğiliminde olan gökyüzünde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Sözgelimi:

 • Kızıl Gece Yıldızı
 • Hemşerim Yıldızı
 • Açık Mavi Yıldız
 • Parlak Ve Mavi Gözyaşı

Tüm bu güzelliklerin keyfini çıkarmanın en iyi yolu, bu gezinti sırasında kendinizi kayamamak. Şarkılarınızı, güneşin altında hayallerinizi paylaşmak için çok sayıda konuşma konusu olan yakın bir arkadaşınızı deneyin.
2. Iğdır’deki Kutup Yıldızı Gezintileri

3. Iğdır Merkez’deki Doğa Yürüyüşü Maceraları

Günübirlik için ideal olan ve konforlu zaman geçirmenizi gerçekleştirmenizi sağlayacak olan , size benzersiz bir manzara sunar.

Göller ve bozkırlar, vadiler ve kale duvarları ile Iğdır İlinin bitmeyen özellikleri sayısız benzersiz güzellikler sunmaktadır. Muhteşem manzaralar, doruklara çıkışlar, gümüş ırmaklar ve dağlar, her şey bu güzel şehirde sizi bekliyor:

 • Karadeniz Dağlarının eşsiz manzaraları ve zorlu dağ gezintileri
 • Menzil Gölü’nün güzelliği ve huzuru
 • Bozova Şelalesi ve suları
 • Mavi Göl ile Yücelen Kızılırmak
 • Esentepe Milli Parkı’nın olağanüstü yakınlığı

Ülkenin büyüleyici merkezindeki doğa yürüyüşü maceralarını yaşamak için Iğdır merkezine gelebilirsiniz. Güzel İlin gözleri önünde açılan harika manzaralarının tadını çıkartın.

4. Iğdır Merkez’in Mazisi Atmosferinde Deneyimlemek

Iğdır merkez atmosferi, historik güzellikte var olmayı sürdüren ince geleneksel dokularıyla görsel olarak sizi büyüleyecek. Diğer yandan toprakları, zorlu çevresel koşullara rağmen kararlılıkla çalışan insanların çabaları sayesinde çeşitli topraklardan meyve ve bitkileri muazzam cozumler ile verimli ekimler ortaya çıkacak.

Bu doğal çehre ile ilgili, Iğdır merkezde ziyaret edilmesi gereken pek çok tarihi yer vardır. İçlerinde Iğdır Gölü, Çıldır Yaylası, Kurudere Kanyonu, Çağdaş Kültür-Sanat Merkezi, Keşale Dağı gibi meşhurlar mevcuttur. Bu tarihi yerler yoğun güzelliklerle örülü harika dokularını deneyimlemek için birebir. Ayrıca, Iğdır merkezinde imar başarısını doğal konumdan almış olan, başta yürüyüş olmak üzere bisiklet, at binme gibi sportif faaliyetleri gerçekleştirmek için de mükemmel ortam sunmaktadır.

Konu Özeti

Iğdır Merkez’in sürprizlerle dolu gezilecek yerleri, gelenekleri ve manzaraları sunmaya hazır. Yaşadığınız şehirden birkaç saat mesafedeki bu küçük kasabaya, aradığınız coşkuyu ve tazeliği bulacak ve güzel hatıralarla çıkacaksınız. Iğdır Merkez size taşıdığı her şey için her zaman için teşekkür eder ve hoşçakalın!

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir