İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) Nedir? Nasıl Kurulur?
0 (0)

Güvenlik insanların önemli sorunlarından biridir. Ard arda çıkan saldırılar ile mücadele etmek, internet uygulamalarının artması ve değişebilirlik gibi çok sayıda tehditleri göz ardı etmek zor olabilir. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA), çözüm olarak kullanılıyor. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama, hesap güvenliğini artırmak için oluşturulmuş bir uygulamadır ve bu yazıda, 2FA nedir ve nasıl kurulur öğreneceksiniz.
İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) Nedir? Nasıl Kurulur?

1. 2FA Nedir?

2 çeşit doğrulama (2FA) günlük hayatımıza yavaş yavaş girmiş durumda. Güvenliği arttırarak cihazlarımıza ve hesaplarımıza erişimin daha güvenli hale gelmesini sağlamak amacıyla kullanılan 2FA’lar, günümüzün hayatında önemli bir yere sahip. 2FA’nın ne olduğunu anlamak son derece kolay.

2FA, ikinci katmanlı doğrulama olarak adlandırılıyor. Normalde kullanıcılar, cihazlarını veya hesaplarını kullanmak için sadece bir şifre kullanırlar. 2FA, kullanıcının ikinci bir doğrulama adımı olmasını gerektirir:

 • Kod Girişi: kullanıcının belirlenmiş, rastgele oluşturulmuş bir kod girmesi. Genellikle bir SMS mesajı veya bir uygulamadan kullanıcının telefonuna gönderilir.
 • Donanım Anahtarı: bir USB anahtarı, NFC kart veya Bluetooth cihaz olan bir donanımla kimlik doğrulaması için özel bir teknoloji.

2FA özellikle kimliğinizin ve verilerinizin güvenliği için önemli bir araçtır. Hesap ve cihazlarınızdan erişmek için iki taraflı doğrulama yöntemini kullanarak, istenmeyen erişimleri ve güvenlik taşmalarını en aza indirirsiniz. Birçok web sitesi, online servis, uygulama ve cüzdan 2FA ile doğrulama desteği sağlamaktadır.

1. 2FA Nedir?

2. 2FA’nın Faydaları

Birincil olarak, 2FA, kimlik ve şifre konusunda güvenlik seviyelerini artırmak için önemli bir teknolojidir. Barkod tarayıcılar veya parmak izi parmak izi okuyucular kullanarak bunu gerçekleştirmenin sadece bazı güvenlik fonksiyonlarını desteklemek dışında, bu teknolojiyle birden fazla etkene dayanan bir güvenlik duvarı oluşturulabilir. İkinci olarak, 2FA ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulama ile izinsiz erişime karşı korur. Bu özelliği, gerçek zamanlı olarak kimlik doğrulamayı gerektirmesinden kaynaklanmaktadır. Güvenlik kurallarına uymayan erişim girişimi kayıt altına alınır ve işlemler durdurulur.

Bir diğer önemli fayda, 2FA’nın, kimlik bilgilerinizin simsarlığa veya başka bir üçüncü partiye kaptırılmasını önleyerek güvenliğinizi sağladığıdır. Şifreler çalındığında izinsiz erişimlere karşı koruyucu önlem olarak daha fazla yenilikçi teknolojinin kullanılmasını gerektirir. Bu uygulamalar, hacker’ların ve diğer dolandırıcıların şifrelerinizi veya kimlik eşleşmelerinizi doğrulamadıkları sürece erişimlere karşı koymak için etkili bir koruyucu önlemdir.

 • Güvenlik seviyelerini artırır: Barkod tarayıcılar ve parmak izi tarayıcılar kullanılarak birden fazla etkene dayanan güvenlik duvarı oluşturmak için kullanılır.
 • İzinsiz erişime karşı koruma: Birden fazla etken yerine getirildiği zaman izinsiz erişim yakalanmış olur.
 • Şifrelerin simsarlığını önleme: Hackerların ve dolandırıcıların şifrelerinize veya kimlik eşleşmelerinize erişimi engeller.

2. 2FA'nın Faydaları

3. 2FA Nasıl Kurulur?

2 Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA), sizin ve hesaplarınızın güvenliğini sağlamak için çok önemlidir. Takip eden basit adımları izleyerek, kullanımınız güvenli olacaktır:

 • İlk olarak, 2FA’nızı destekleyen ve istediğiniz hesaplara kuracağınız cihazları seçin. Hesabınız için kullanabileceğiniz seçenekler Google Auth, hardware token, SMS token ve daha fazlasıdır.
 • Bir token cihazı seçtiyseniz, 2FA kurulum aşaması için gerekli olan kodlarınızı alın ve kodları yazın.
 • Katılım bilgileri en sonunda, üçüncü faktörün hesaplarınıza uygulanmasını tamamlayacaktır. Hesabınıza erişim sağladıktan sonra, iki faktörlü kimlik doğrulama sisteminiz açık olacaktır.

2FA kurulumu bittiğinde, çoğu kullanıcı artık hesapları için daha güvenli bir şekilde erişim sağlayabilecektir. Kalan güvenlik aşamaları ise, kullanıcı adı ve şifrenin korunması, izinsiz erişimden korunmak, cihazlarınız için güncel güvenlik yamaları yüklemek ve önemli bilgilerinizin kriptoluşmuş bir şekilde saklanmasıyla ilgilidir.

4. 2FA Başarısızlığını Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

2FA başarısızlığını önlemek için tüm kullanıcıların tüm koruma unsurlarını sağlamak önemlidir. Bunu yapmak için aşağıdakileri yapılmalıdır:

 • Şifreleri güvenli tutun: Şifreleri güvenli bir şekilde saklamak çok önemlidir. Şifrenizi, başkaları ile paylaşmayın ve her zaman iyi bir güvenlik şifresi seçmeye dikkat edin. Her zaman zor şifreler seçin.
 • Güvenlik kodlarını kontrol edin: Güvenlik kodlarına dikkat etmek özellikle önemlidir. Kimse başka birinin güvenlik kodunu alamaz. Ayrıca, kullanıcıların web sitelerine güvenlik kodu üzerinden giriş yapmalarını önlemek için bu kodların her zaman doğru girişi yapmaya çalışmalarını öneriyoruz.
 • Yazılım güncellemelerini kontrol edin: Bilgisayarınızdaki tüm yazılımların güncel sürümlerinden oluşmasına dikkat edin. Bu, güvenlik koruması için çok önemlidir. İzin verilen tüm güncellemeleri ve güvenlik güncellemelerini yüklemelisiniz.

Ayrıca, güvenli bir internet bağlantısı üzerinden erişim sağlamanız önemlidir. Pek çok kullanıcı, açık bir Wi-Fi bağlantısı aracılığıyla uygulamalara ve kaynaklara bağlanıyor olsa da, bu tür açık ağlar çoğu zaman güvenliğe dayalı bazı sıkıntılara neden olabilir. Bu nedenle, özel ve güvenli bir bir Wi-Fi bağlantısı kullanmalısınız ki tüm verileriniz güvenli bir şekilde gönderilmesi ve alınması sağlanabilsin.

Konu Özeti

Özetle, İki Faktörlü Kimlik Doğrulama, artan şifre güvenliğini sağlamak için eski güvenlik yöntemlerinin ötesine geçen kapsamlı bir güvenlik katmanı sunar ve herkesin kurmak ve kullanmak için kolay bir yöntemdir. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama, çevrimiçi güvenliğinizi ve kişisel bilgilerinizi korumak için önemlidir. Şimdi artık hackerların saldırılarından korunmak için herkesin iki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanması gerektiğini bilerek bu sürecin başına geçebilirsiniz!

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir