İntihar düşünceleri nasıl geçer?
0 (0)

İntihar düşüncesini bir saplantı gibi yaşayan insanların, aşamalara indirgenmiş olan çözümleri vardır. Artık büyük bir konu değil intihar edebilmek için farklı tehlikeleri almak zorunda kalmak. Bu makale; intihar düşüncelerinin kontrol altında tutulması ve zaman içinde bu süreci yönetebilmek amacıyla, kısaca bahsedilecek tavsiyeler ile oluşturulacak. Okuyucu; intihar düşüncesini tamamen ortadan kaldırabilecek, hayatına daha pozitif ve sağlıklı bir bakış açısı ile başlayabilecek motivasyonu ve esinlenmeyi bulacak.
İntihar düşünceleri nasıl geçer?

1. İntihar Düşüncelerinin Nedenleri

Dünyadaki her altıncı ölüm intihar ile ilgilidir. İnsanların intihar düşünceleri geliştirmesinin sebepleri birkaç faktöre bağlıdır:

 • Psikolojik Durumlar – Depresyon, anksiyete, bipolar bozukluk ve diğer stresle ilgili psikolojik hastalıklar intihar düşüncelerinin oluşmasının sık görülen nedenleri arasındadır.
 • Yaşamsal Değişiklikler – Aile terk edilmesi, meslek değişimi, ev alma/satma, evlenme, boşanma ve geçim kaybı gibi gerçek hayattaki değişimler kimlik değişimi yaşanmasına ve düşüncelerin yoğunlaşmasına neden olur.
 • Fizyolojik Faktörler – Vücudun bazı kimyasallarının dengesiz olması; hormonların, beynin mesajlaşma sistemlerinin ya da başka biyolojik faktörlerin bozulması intihar düşüncelerinin ortaya çıkmasında etken rol oynar.

Düşünceler idea olmadan önce, insanların nefeslerini ve üretkenliğini kontrol etmek gibi duygusal yaşam arzusu oluşturma, kendilerini engelleme, bölünme veya hayatın anlamlı bir şeyler öğretme gibi deneyimleri aramalarının bir sonucudur. Nazik, destekleyici ve ön yargısız bir ortamda insanlar intihar düşüncelerini üzerlerinden atmaya veya değiştirmeye başlayabilirler.

1. İntihar Düşüncelerinin Nedenleri

2. İntihar Düşüncelerini Geçirmenin Yolları

1. Konuşma Terapisi
Birkaç dostla, bir psikologla veya yakın arkadaşlarla güvendiğiniz kişilerle özgürce paylaşmak ile başlayabilirsiniz. Konuşarak kötü hissettiğiniz şeyleri, neyin neden intihar düşüncesiyle oynamış olduğunu ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır. Konuşma süreci, intiharın sizin hayatınızı nasıl etkilediğinden tutunda, duygulara ait olan bir sürü ubuk noktalarına değinmek üzerine kuruludur.

2. Depresyonu Anlamak ve İlerleme Kaydetmek
Depresif duyguların altında yatan gerçekleri anlamak sizi kıskaç içinden çıkarma İmkanı sağlar. Depresyon hissini aşmak ise uzun süreli bir süreçtir. Düzenli olarak olumlu progreslerinizi izleyin, senaryonun nereye gittiğini tanımlayın, ilerleyişinizi yakından izleyin ve buradaki başarıyla ödüllendirilmek üzere küçük hedefler koyalım:

 • Vücudunuz ve ruhunuz için beslenme, spor ve düzenli uyku
 • Güzel anılarınızı hatırlamak ve paylaşmak
 • Stresi azaltan hobiler seçmek
 • Maddi ve manevi destek aramak

Bu süreç aynı zamanda anıların bir sonraki seviyeye taşınmasını sağlayacak sezgisel bir süreçtir. Her bir adımda intihar düşüncelerinizi kendinizi daha iyi hissettiğiniz noktaya doğru değiştirmek için kullanın.
2. İntihar Düşüncelerini Geçirmenin Yolları

3. İlk Adım: Yardım İsteyin

Bir başkasına, meslektaşınıza veya neredeyse her kimse yardım istemeye çekinmeyin; bu, üçüncü adımınız olmalı. Pratik çözümler bulmak, problemi çözmek, fikirler yaratmak ve destek almak için yardım istemek, farklı perspektiflerden bakmak ve yeni açılımlarla ilerlemek için önemlidir. Yardım alınırken, iş entegre olmayan küçük şeylerin üzerinde çalışmaktan ziyade, büyük resmin gözden geçirilmesini amaçlayın.

 • Adım 1: Soru sormayı öğrenin. Toplu bir şekilde kaynakları değerlendirin. Herhangi biy metnin veya web sitesinin içeriklerinden daha kapsamlı bir soru formülü oluşturmayı ve sık sık bulunan soruları içermeyen yeni sorular oluşturmayı öğrenin.
 • Adım 2: İstemeye cesaret edin. Sorularınızü soruya cevap aramaya değer kişilere yöneltin. Özel konularda destek her zaman kullanılmasına değerdir; sorunun kompleksliği arttıkça, eski bilgilerin güncel duruma uyarlanması zorlukları ortaya çıkacaktır.

4. Bir Hayat İçin Önemli Notlar

 • Hedefinizi belirleyin ve takip edin – Hedeflerinizi başarmak için ayarlamanız, geri çevirmeniz ve ilerlemeniz gereken mücadeleler olabilir. Planlamanızı başarıya götürecek ve size söz verdiğiniz şeylere ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın, çocuğunuz ya da diğer ebeveynler size, çalışmanızın hakkında hakkında sorulan her şeyi cevaplamak için size yardım edecekler.
 • Farklı düşünebilmek – Yeni deneyimleri tatmak ve farklı düşünce tarzları geliştirmek kendi benliğini 0ve zihinsel yeteneklerini geliştirmek için çok önemlidir. Orada yeni şeyler öğreniyorsun ve çoğu zaman anlamanın farklı bir şekilde olacağını anlıyorsun.
 • Tutkularınızı bulun – Tutkularınız sizi destekleyecek, size enerji verecek ve gerçekten daha iyi bir insan olmanıza yardımcı olacaktır. Başarıyı yakalamak, farklı alanlara girmek ve hayatınızı daha kapsamlı hale getirmek için tutkularınızı her zaman kullanın.

Yaşamınızın her kesiminde yapabileceğiniz tüm çalışmaların önemi büyük. Planlarınızı daha fazla önemseyerek, gerektiğinde değiştirebilirsiniz. Hayatınızda nereye varmak istiyorsanız onu bulup kenara not etmek çok önemlidir. Yakınlarınız sizere bu aşamalarda destek olacaktır. Yolunuzda talimat edilendiğiniz gibi ilerleyerek, belirlenen hedefleri elde etmek kadar zor olan,n farklı şekillerde düşünmeyi öğrenmektir. Her koşulda kendi benliğinizin ve zihinsel yeteneklerinizin gelişmesine yardımcı olacak farklı çalışma ve alışkanlıklar kazanmış olacaksınız. Tutkularınızı keşfetmek sizin yaşamınızın en önemli parçası olacaktır. Tutkularınızla ilerleyerek, hayatınıza daha fazla enerji getirecek ve başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Konu Özeti

İntihar düşüncelerine sahip birinin hayatının kurtarmasının en büyük yolu, güvenli bir ortama alınmadır. İnsanlar, kendi kendileri üzerinde olan kontrolü pişmanlıkla kaybetmeyi korkusu altında hissettiklerinde, bu düşünceleri aşmada destek almalıdırlar. İnsanlar tüm bunların üzerine kendi kendilerini daha iyi hissetmek ve hayatlarını tamamlamak için tüm kaynakları kullanarak, yeniden büyük bir hayata kavuşabilirler.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir