ismi azam duası nasıl yapılır
0 (0)

Tanrı ile temas edebilmek çoğu zaman güçlü ve etkili bir anı olarak görülür. İnsanlar özellikle ismi azam duasını, kalplerini açarak, İlahi kudrette arzuladıkları şeylere ulaşmak için kullanırlar. İsmi azam, farklı disiplinlerin müritlerinin kullandığı güçlü bir duadır. Bu özel duayı yapmak için gerekli talimatları anlamanın yanı sıra, pratik olarak duayı yapmanın detayları hakkında bilgi sahibi olmak da son derece önemlidir. Bu makalede, kendinizi nasıl imtiyazlı hissetmek için ismi azam duasını nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz.
ismi azam duası nasıl yapılır

1. İsmi Azam Dualarının Önemi

İsmi Azam duaları usulü sebebiyle dini dünya düzeni ile yakından ilgili olan dualardır. Bu dualar koşullara ve dua edene göre izaha mazhar olma özelliğini taşırlar. İsmi Azam duaların cem edilmesi özel bir faaliyet olarak kabul edilir, bu sebeple Müslümanlar arasında özel bir fonksiyona sahiptir. İsmi Azam duaların öneme bakılarak;

 • ÖZELLİĞİ. İsmi Azam duaları kendilerinde büyük seçki, tevsi ve niyaz ile eda edileceği temin edilmiştir. İbn-i Ömer (Allah’ın hoşnutluğunu arzu ederek) şöyle buyurmuştur: “İsmi Azam dualar, mü’minlerin duası için mükemmel anahtar olmaktadır”
 • İSMİ AZAM DUALARIN YAPISI. İsmi Azam dualarında askeri ilahi birlik, yüce otorite, manevi liderlik, etkili dua ve öyle güzellikler vardır ki, dua edeni dilediğine kavuşturur. Bunların önemli özellikleri belirtilmiş ve inanılmaz derecede alakalı olan bazı sözler de tespit edilmiştir.
 • KARŞILIKLILIK. İsmi Azam dualarını cem ederken, duaların karşılıklı bir saygı çerçevesi içinde kabulü himayesinde olduğunu ifade etmek rol oynayacaktır. İlahi birliğe uygun olarak, paylaşılmak istenen bir dua eden misafirin anına ifadesidir. Bu faydalı olduğu gibi, saygının ve korunmanın önemini de ortaya koyar.

1. İsmi Azam Dualarının Önemi

2. İsmi Azam Dualarının Faziletleri

tüm dünyada bilinmektedir. İsmi Azam, Yüce Allah tarafından Hz. Muhammed’e (s.a.v) şerifi ibadetlere müstahap insanların duasını kabulüne dair Kur’an’da ve Hadis’te çok sayıda özel olarak özendirilen dualardır. İsmi Azamlara çok özel faziletler ve meyveler verilmiştir.

İsmi Azamlara yönelikkovultanmış dualar, Allah tarafından kabul edilecek dualara duyulan özendirme niteliği taşımaktadır. Bu özelliği, İsmi Azam dualarının diğer dualardan daha fazla sevap ve faziletler taşıdığı bilinmektedir. Kulların kalbini Allah’a yaklaştıran İsmi Azam dualarının olgunluk, ferahlık, rahat ve mutluluk getireceği bilinmektedir:

 • İsmi Azam duaları ile, kulların arzuları Yüce Allah’ın dilediği şekilde gerçekleşir.
 • İsmi Azam duaları kulların her türlü kötülükten ve belalardan korunmasına vesile olur.
 • Kulların her türlü arzuları kolaylıkla gerçekleşebilir.
 • Kulların çalışmalarından hayırlı neticeler alınmasına vesile olur.

Yüce Allah’ın özel olarak özendirdiği İsmi Azam dualar, bu güzelliklerin fazla olmasının vesilesi olacaktır. İsmi Azam dualarının kullara sunduğu şefkat, mükafatlar ve faziletler, kulların Yüce Allah’a olan yönelimlerini ve ardından fazileti arttırmasını sağlamaktadır.
2. İsmi Azam Dualarının Faziletleri

3. İsmi Azam Dualarının Yapılışı

İsmi Azam dualarları insan-Cenab-ı Allah arasında güçlü bir bağ oluşturmak ve insanın arzuları gerçekleşmesi adına yapılan Allah’a yönelik dualardır. İsmi Azam dualar sayesinde duyulan ümid, yol gösterilen hidayet ve dile gelen yardım, yalnız bırakılmamak ve sonsuz lütuf ile karşılaşmak dilediğimiz haller de dahil olmak üzere birçok dilekleri gerçekleşebilir.

 • Ayin ve Zikir Etme: İsmi azam dualarının önemli bir parçasını, ayin ve zikirlere çok dikkat etmek oluşturur.
 • Şeriat: Şeriatın gerektirdiği ibadet ve dua merasimlerini tam anlamıyla yerine getirmek gereklidir.
 • Ciddiyet: İsmi Azam duaları ciddi ve dürüst bir şekilde yapılmalıdır. Dua ve etkili ve kararlı olduğu vakit kabul olur.

İsmi Azam dualarında bazı özel etkinlikler mevcuttur. Önceki ümmetler tarafından onaylanmış ve kabul görmüş dua ve hadislere çok önem verilmektedir. Kıbleye dönüldükten sonra tekbir getirilir ve biatlar okunur. Dinleyicilerin de dua etmesi tavsiye edilir. Yapılan dualar, dualara cevap alınması için sabır, sükûnet ve sihir etme çabasını beraberinde getirir.

4. İsmi Azam Dualarında Kişisel Yararlar

İsmi azam duaları, kendinizi hayata daha fazla hazırlamak ve hakkınızdaki kötü düşünceleri hayırlı düşüncelerle dağıtmak için pozitif bir yolla sizi destekleyebilir. İnsanların içinden gelen sesi ayırt etmeyi öğrenerek, kişisel yararlarınızı öğrenmek için İsmi Azam duaları size mükemmel bir başlangıç noktası sunar.

Öncelikle, ruhsal ve zihinsel konumunuzu çözümlemek için kendinize sorular sorarak başlamalısınız. Kendinizi anlama konusunda yarar sağlayacak ve sizi farklı çözüm yolları da bularak ilerletecek dualarla ilerleyebilirsiniz. Varlık sebeplerini kavramak, insanın Kendine ve sevdiklerine vermek istedikleri sevginin derin anlayışını kazanmak ve kendi kendini onarmasını öğrenmek gibi kişisel yararlı sonuçlar elde edebilir.

 • Kendinizin beslenmesi
 • Kendi yolunuzu bulmak
 • Güven sağlamak
 • Kendinizi sevmek
 • Kendinize hizmet etmek

Konu Özeti

Bu öngördüğümüz ismi azam duası, kulun Allah’ın arzu ettiği gibi sadık olması ve inancını güçlendirmesi için güzel bir çare. Yapılabilecek olan bir çok ibadet ve dua maksadına uygun olarak şifayı arttırır. Fakat, her arzu asla, her çabaya rağmen mümkün olmayabilir. Unutmayın, Allah bu dünyada bize bir imtihan olduğundan şifaları belli olmayabilir. Rabbimizin yardımlarına tevekkül etmeyi, sürekli sabır ve dua ederek kendimize güvenmemizi umuyoruz.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir