Kayseri Develi Gezilecek Yerler
0 (0)

Kayseri ile birlikte Develi semtinin sıra dışı yerleriyle karşı karşıyayız. Kararmış taşlar ve muhteşem doğal manzaralar, Develi’yi Güney Anadolu’nun mükemmel manzarası arasında çok özel bir turist yeri yapıyor. İşte Develi’deki en göz alıcı görülebilecek yerleri keşfetmek için karar verdiyseniz en doğru yerdesiniz. Bu makale Kayseri’nin gizli güzelliklerinden olan Develi’yi keşfetmek için nereye gidebileceğinize ışık tutacak.
Kayseri Develi Gezilecek Yerler

1. Develi’deki Müze Cenneti: Kayseri Develi’nin Gizli Şehri

Kayseri’nin Develi ilçesinde, her köşeye kadar kendine özgü dokusuna sahip bir şehir olan Develi’nin Gizli Şehri sizi başka bir dünyaya götürüyor. Bir çok çağlardan ibarettir. Ziyaretçilerinin kendilerini bir büyücünün ülkesinde hissetmesine sebep olan bu mükemmel şehir, insanları arkeolojik tarihin derinliklerine çekiyor.

Develi’nin Gizli Şehri, kentin tarihi tahlillerini kolaylaştırmak için harikulade müzelerle dolu. Müzenin kalbinin attığı Develi Arkeoloji Müzesi, dünyanın çeşitli tarihlerinden ve kültürlerinden eserleriyle donatılmıştır. Tarihseverler için cennet bir mekân olan bu müzede, ziyaretçiler arkaolojik kalıntılardan sadece görmek değil, aralarında konuşmak, hakkında öğrenmek ve hissetmek için tekrar canlanmıştır.

 • Develi Arkeoloji Müzesi
  Bir çok çağlardan ibarettir ve dünyanın çeşitli tarihlerinden ve kültürlerinden eserleriyle donatılmıştır.
 • Hazineler Koyu
  Bu arkeolojik kalıntılar, Hazineler Koyu’nda toplanmış. Bu tarihi doku, Develi’nin Gizli Şehri’ni çekici kılan birçok tarihi özelliğiyle ortaya çıkmaktadır.

1. Develi'deki Müze Cenneti: Kayseri Develi'nin Gizli Şehri

2. Develi’nin Zorlu Tarihi: Bir Yolculuk Atatürk ve Kadim Şehre

Tarihin Develi’ne Can Veren Yapılar :

 • Şeyh Ehmed Kaffesi
 • Molla Sipahizâde
 • Gavur Haci

Kadim Develi ve yakın çevresinde mevcut her yapı,itibarıyla Atatürk’ün de yer alışımı tarihine hümanizminden ilham alarak eklemli bir mücadele vermiş olmasına vesile olmuştur. Asırlarca Develi’te yaşayan bu tarihi mekanların hepsi önemlidir. Şeyh Ahmed Kaffesi, Molla Sipahizâde ve Gavur Haci derken, söz konusu bu yapılar anıların ve tarihin Develi’ne can vermeye devam ediyor. Bu yapılar hakkında yapılan çalışmalar ve çıkarılan sonuçlar, Develi’nin bugünkü vaziyetini ortaya koymayı sağlıyor. Yeterince bilincin mevcudiyetinden hareketle, şehirde koruma altına alınan ve restorasyonlarla bir araya gelen bu eserlere her birişinin önemi dikkate alınmaya çalışılmaktadır.

Kültürel Zenginliğiyle Divan Yolculuğu:
Atatürk’ün yoluyla Develi’nin Kadim Şehrine içinde kültürel zenginliğiyle bir ziyareti, Divan Yolculuğu ile hayat bulmaktadır. Atatürk Develi’ye gelmeden önce buraya yerleşen pekçok Türk topluluğun varlığının ortaya çıkarılmış olduğu anlaşılmaktadır. Bu kültürel zenginliği yaşamak için her yıl geçmişten günümüze uzanan şahane bir festivâle ev sahipliği yapılmaktadır. Divan Yolculuğu olarak da bilinen bu festivâl, Develi’nin tarihine bir parça eklemektedir. Her yıl farklı törenlerle ve etkinliklerle bu festivâl kapsamında Türk kültürü, adet ve geleneklerinin yaşatılmasına gayret gösteriliyor.
2. Develi'nin Zorlu Tarihi: Bir Yolculuk Atatürk ve Kadim Şehre

3. Develi’nin Balarısına Küçük Bir Yolculuk

Balarısı ve Sipilis, Develi’nin en önemli tarihi yerleri ve güzel manzaralardır. Balarısı’nda tarihi bir kaleyle birlikte Türkler tarafından inşa edilmiş olan muhkem kapıları, Sipilis taş duvarlarının arasından göz kamaştırıcı manzara ve tarihi güzellikleri doyasıya gözlemlenebilir.

Balarısı’na gerçekleştirilen seyahatler, keyifli etkinlikler dolu. Günübirlik seyahatler, kültür ziyaretleri, tarihi olayları incelemek ve cennet bir manzaraya doyasıya bakıp içinize tarlalanan temiz hava ile akıp gidecek timsahlara da rastlayabilirsiniz.

 • Cennet manzaralı tepeler
 • Antik kale
 • Uzun saatlerce rüya gibi zaman geçirmek

Köylülerin hikayelerini dinlemeyi ve gelenekleri öğrenmeyi de unutmamak gerek. , bir tür tarihi ve kültürel fetıha olacaktır.

4. Develi’nin Misafirperverliği: Dağ Şehri’nde Dile Kabulu Mükâfatı

Develi, kültür merkezi olmakla birlikte aynı zamanda dağ şehri olarak bilinir. Bölgede sakinlerin misafirperverliği her türlü türk kült din ve inanışlarından gelen misafirleri ağırlamak için her zaman ayakta duruyor.

Kısa bir süre içinde Develi’ye bir araya gelenler, her birinin temsil ettiği kökenin zenginliğini paylaşıyor ve kucaklaşıyor. Misafirperverlik, bu farklı kültürlerin bir araya gelmesi ve kaynaşması için bir ödül olarak düşünülmelidir ve mükâfatını almak için bir sürü kendi anadilinizi konuşmak, yeni arkadaşlar edinmek ve yaşam biçiminizi, değerlerinizi ve kültürel mirasınızı paylaşmak olmasıdır.

 • Kaynaşma ve gösterilen misafirperverelik sayesinde Develi’de herkes bir araya geldi.
 • Kültür zenginliklerini paylaşma Halk içinde sokak partileri düzenleyenler, Develi deki düşmanlık, korku ve endişe yerine bir araya gelme ve paylaşma kültürünü yaygınlaştırdı.

Konu Özeti

Kayseri Develi’nin çok sayıda güzel görünüme ve gezilecek yerlere sahip bir kent olarak herkesi konuk etmesi hakkını veriyor. Her kültür, tarz ve zevke sahip misafirleri ağırlayacak olan Kayseri Develi geceleri size sonsuz bir memnuniyet duygusu veriyor. Kayseri Develi’de yapabileceğiniz çok şey var; siz sadece başlayın ve anılarınızı tatmin edecek bir gezi oluşturmak için bol bol zaman harcayın.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir