Klasik Zeytinyağlı Yaprak Sarması
0 (0)

Klasik Zeytinyağlı Yaprak Sarması, Türk kültüründe bir tarihe sahip, köklü bir yemektir. Seeşamlı tatı, çamurlu lezzeti ve anavatanın doyumsuz güzel kokusu ile, bu tarifi hiçbir şey yerine koyamaz. Eskiden beri, Zeytinyağlı Yaprak Sarma her yemek masasında yerini almış ve yeni kuşaklara aktarılan bir kültürel değer olarak kalmıştır. Bir masayı tercih edersiniz, bu demde lezzeti tadabilirsiniz.
Klasik Zeytinyağlı Yaprak Sarması

1. “Gelin Tanıyalım: Klasik Zeytinyağlı Yaprak Sarması”

Geleneksel Türk mutfağındaki bir lezzet harikası olan Klasik Zeytinyağlı Yaprak Sarması, sadece lezzetiyle değil mükemmel sunumuyla da damaklarınızı şehvetle doyuruyor. Sevdiklerinizle birlikte hazırlayıp tadına varacağınız, efsanevi Türk lezzetlerinden biri olan bu tarifi sizlerle paylaşıyoruz:

 • İki paket Yaprak Sarma yufkası
 • Bir adet orta boy soğan, yemeklik doğranmış
 • Bir kaşık taze maydanoz, fincan kadar
 • Bir çay bardağı zeytinyağı, eritilmiş
 • Bir limon
 • Bir çay bardağı servis etmek için taze sızma zeytinyağı

İlk olarak, soğanınızı yemeklik doğrayıp maydanozu küp halinde doğrayın. Erittiğiniz zeytinyağı ile karışım hazırlayın, limonunuzu da ekleyerek karışıma limon elevmelimi yapın. Ardından iki paket Yaprak Sarma yufkasını küp şeklinde doğrayıp süzgece geçirin. Mümkün olduğu kadar küçük olmalarına özen gösterin ve zeytinyağı karışımına ile karıştırın. Sızma zeytinyağını servis etmek için ayırın. Yaprak Sarma sarmalarını formla ve servis tabağına alarak sızma zeytinyağını sürülerek servise hazır hale getirin.

1.

2. “Klasik Zeytinyağlı Yaprak Sarmasının Gizemli Geçmişi”

Klasik zeytinyağlı yaprak sarması, binlerce yıldır Türkiye’ye özgü olan beşeri bir kültürün canları olmuştur. Bu geleneksel tat, her evde bir gün vererek, neredeyse istedikleri tüm şehirlerdeki sofraları ayarlıyor. Ancak arka planda, klasik zeytinyağlı yaprak sarmasının daha derin bir gizemleri de var.

Bazı tarihçiler, bu lezzetin asırlarca önce Pers kökenli olduğunun söyleyebilir. Çünkü, eski Perslerin içinde bu şekilde yapıldığı anlatılan özel meze tabakları vardı. Yine de, modern zeytinyağlı yaprak sarmasının Antik Eski Yunan kökenli olduğunu ileri sürmek de mümkün. Aynı zamanda, uzun süre Türk toplulukları tarafından Itlık olarak biliniyordu ve Mısır Mısır geleneklerinden de etkilendi.

Klasik zeytinyağlı yaprak sarmasının gizemli kökeninden ötürü, bugünün tadı çok farklı bir algıya ve güzelliğe sahiptir:

 • Lezzetli sofralarda aileleri bir araya getiriyor.
 • Klasik olarak sarma deneyimini aktaran geleneksel bir tattır.
 • Farklı kültürlerden esinlenmiş bir tarife sahiptir.

2.

3. “Kolay ve Lezzetli Tarif: Klasik Zeytinyağlı Yaprak Sarması Nasıl Yapılır?”

Klasik zeytinyağlı yaprak sarması nasıl yapılır? Tarif çok kolay, pratik ve müthiş lezzetli! Aşağıdakileri hazırlayarak sarma işlemine geçin:

 • Yarım kilo patates
 • Bir yumurta
 • Bir çay bardağı zeytinyağı
 • Bir bardak sıvı yağ
 • Yarım çay kaşığı tuz
 • Bir su bardağı un
 • Yarım su bardağı sade yoğurt
 • Yarım kilo domates
 • Yarım kilo biber
 • Ispanak ve maydanoz, baharatlar

Patatesleri soyup haşlayın. Soğuduktan sonra eziyoruz. Tuzu, yumurtayı, sıvı yağı, zeytinyağını ve yoğurdunu harmanlayıp karıştırın. Unu, maydanozu ve bahçaları ilave edip yoğurun. Domates ve biberleri büyük dilimler halinde kesip, ispanakları yıkayıp karışımın üstüne yayın. Kıvamı iyice elinizle karıştırarak sarma hazırlığı yapın. Yaprakları ilave edip rulo şekline getirin. Fırına vererek kızarana dek pişirin. Çok lezzetli klasik zeytinyağlı yaprak sarması oldukça basit bir şekilde hazırlanmış oluyor.

4. “Klasik Zeytinyağlı Yaprak Sarması: Kült Bir Lezzet

Klasik zeytinyağlı yaprak sarmasının yemeği tutkunları arasında kült bir lezzet olarak kabul ediliyor. İçeriğinde pirinç, kuru domates, taze soğan, havuç, roka ve sarimsak ve tabii ki de zeytinyağı olan lezzeti, ünlü lezzet severlerce yıllardır değerli bir yerde tutuluyor. Karışımları, pişirirken katılacak olan zeytinyağının yoğunluğu ile şekilleniyor. Bu popüler Türk yemeğinin hazırlanmasında dikkat edilen en önemli detay, yaprak sarmasının sarılma tekniğidir.

Yaprakların eşit derecede harmanlanması ve eşit aralıklarla sarılması çok önemli. Eğer parçaları uygun bir biçimde yerleştirmezseniz, sarma birbirinden kopabilir. Bunun yanı sıra, yumurtalık kökünün de kolayca yırtılmaması için, zeytinyağlı pirinç karışımından her bir yaprak köşesine, yumurta köklerinin karıştırılmadan ayıklanarak doldurulması çok önemli.

Konu Özeti

Klasik Zeytinyağlı Yaprak Sarması, oldukça hafif ve taze bir çöp şiş armonisiyle damakta kalıcı bir lezzet. Lezzeti ve zenginlikleriyle sizi çok daha zengin kılan bu taze ve nemli tacın her cömert lokmasına şükretmek istiyeceksiniz! Kalan tüm zamanlarınızın yiyecekleriyle kalıcı bir lezzet ile meşgul olmaya devam edin.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir