Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir?
0 (0)

En çok korkulan durum, kişinin bir süre sonra kredi başvurusunda bulunduğu bankadan kredi alamamasıdır. İşte, bu tarz durumlarda kişinin yapması gerekenleri ve kredi başvurusu nasıl iptal edilebileceğini anlatan makalede yer alıyoruz.
Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

1. Kredi Başvuru Durumunu Öğrenin

Kredi başvurusundan otomatik bir sonuç almak istiyorsanız, o zaman internet üzerinden kredi başvusu durumunuzu öğrenmek kısa süre içerisinde ve kolaydır.
Aşağıdakileri bilmek kredi başvurunuzun karar aşamasını kontrol etmek için her şeydir:

 • Kredi başvurusu numarası – bu her zamanki kredi başvurusu işlemi için temel istediğiniz kredi başvurusu numarasıdır;
 • Kredi sicil numarası – bu, her bir kişinin bir özel sicil numarasıdır ve bankaların, iflas davaları gibi konularda durumlarını kontrol etmek için aradıkları bilgileri içerir;
 • TC kimlik numarası – e-posta da sahip olduğunuz TC Kimlik numarasıyla kredi başvurusu durumunu kontrol edebilirsiniz.

Kredi başvurunuzu kontrol etmek için bilgilerinizi doğru doldurmanız gerekecektir. İçinde her bilginin dolu olduğundan emin olun ve değişiklikleri azaltmak için her şeyi bir kez daha kontrol edin.E-posta sunucularından dönecek mesajlar, üçüncü parti servis sunucuları ve bankaların web sitesinden dönecek mesajlar arasında kredi başvurusu durumunuzu kontrol edin.

1. Kredi Başvuru Durumunu Öğrenin

2. Kredi Başvurunuzu İptal Etme Seçenekleri

Kredi İptal Seçenekleri

Kredi başvurunuzu iptal etmek zor olabilir ancak gerekirse önem such farklı seçenekleri değerlendirmelisiniz. Kredi iptal etme seçenekleri genellikle üç kısma ayrılmaktadır:

 • Müşteri Servisi
 • Ev Sahibi Bankası
 • Krediyi Verme Kuruluşu

Müşteri servisleriyle bağlantı kurmanız, kredi başvurunuzun iptal edilmesi için en hızlı seçenektir. İncelemeler yapılmadan onları arayabilir ve başvurunun gözden geçirilmesine yönelik taleplerde bulunabilirsiniz.

Ev sahibi banka ise bir kredi başvurunun iptal edilmesinin ikinci seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Başvurunun reddedildiğini anlamanız durumunda, banka ile ilişkili kişiyle bağlantıya geçmeli ve kredinin iptal edilmesiyle ilgili gerekli ile iletişime geçmelisiniz. Banka, kabul durumunda kredi başvurusunun iptal edilmesi için ön gereksinim olarak banka hesabınıza ödeme alabilir.

Krediyi verme kuruluşu ise bu sürecin son seçeneğidir ancak her bilinen durumda önceden bulunulan en iyi seçeneğin iyi sonuçlanmaması durumunda devreye girmektedir. Fon kaynağının iptali için krediyi verme kuruluşunu aramalı ve onlarla görüşmelerde bulunmalısınız.

2. Kredi Başvurunuzu İptal Etme Seçenekleri

3. İptal Sürecinde Ne Yapmanız Gerektiği

İptal Sürecinde Uygulanacak Adımlar

Sizin de söz konusu ürün ve hizmetten memnun olmadığınızı fark etmişsinizdir, üzüntülerimizi paylaşıyoruz. İptal hakkınızı en iyi şekilde değerlendirmek için, aşağıdaki adımları arkanıza alın:

 • Müşteri hizmetlerimizi arayıp, İptal Garantisi kapsamında ürünün iadesini gerekçelendirmeniz gerekecektir.
 • Size verilecek onaydan sonra, ürününüzü paketleyin ve yetkili gönderi merkezine gönderin.
 • Altını çizen geri gönderim garantimiz sadece, ürününüzün bozulmamış ve orijinal olmak şartıyla söz konusu uygulanmaktadır.

İptal Prosedürünün sonunda, iade edilecek para sizin müşteri hesabınıza eklenecektir. Sizden ürününüzün tam kontrolü aşağıdaki zaman aralıklarında gerçekleştirilecek:

 • Kredi kartları_ 10 iş günü içerisinde gönderim gününü takip eden gün.
 • Nakit veya Kredi kartıyla ödeme– siparişin geri gönderildiği günü takip eden gün.

4. Kredi Başvurunuzu İptal Ettikten Sonra Ne Olur?

Herhangi bir kredi başvurusu, bankalar için işlem görme sürecinin başlaması anlamına gelir. Her iki taraf da başvuruyu, çeşitli prosedürlerin karşılanmasının ardından, bir sonuçlanma veya kabul edilme durumuna getirmesi için çabalar. Kuşsun, her zaman en iyi sonucu alacak değilsiniz. Kredi başvurunuzun reddedilmesi durumunda, üzülmeyin.

Kredi başvurunuzu iptal etmek, bankaya acele bir karar vermek zorunda bırakmayacak ve daha rahat bir başvuru süreci garanti edecektir. Kredi başvuru işleminin iptal edilmesinin sonuçları şunları içerir:

 • Kredi skoru: Kredi başvurunuzun iptal edilmesi, kredi notunuzu etkilemeyecektir. Yalnızca, başvuruda bazı skorlama göstergeleri için referans sayısı artacaktır.
 • Kredi geçmişi: Kredi başvurunuzun, başvuru kayıtlarınızda görünür olmamasına yardımcı olacak bir gösterge olarak kayıtlı olmayacaktır.
 • Çekim zamanaşımı: İptal etme durumunda, kredi başvurunuz alt limitin altına çekilecek ve gecikme belirtileri için herhangi bir not almayacaksınız.

Kredi başvurunuzu kabul edildiyse, iptal talebinizi direkt olarak bankaya gönderebilirsiniz. Banka, iptal talebinizi değerlendirebilir. Ancak, durumun kararınızdan sonra değişebileceğini unutmayın. Başvurunuzu iptal etme kararınızın ardından, bankalarla iletişim kurmak işlemler hakkında daha fazla bilgi edinmek için uygun bir seçenek olacaktır.

Konu Özeti

Kredi başvurusunu iptal etmek, özellikle kişisel finanslarınız için potansiyel olarak yararlı bir adım olabilir. Kredi başvurusunu iptal etme prosedürünü anladığınızda, kredinizi yürütürken daha çok güven ve ihtiyacınız olan kaynakları kullanıma sunmak için, bu prosedürden en iyi yararı alacaksınız. Her isteğiniz her zamanın en iyisidir!

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir