Kurban Teşrik Tekbiri Nedir, Unutulursa Ne Yapılmalıdır?
0 (0)

Kurban Bayramı her yıl milyonlarca insanın ortak coşkusuyla kutlanan bir fes­tivaldir. Bu özel gün, kurban kesmenin yanı sıra, teşrik tekbiri adı verilen bir çağrıyla başlar. Kurban Teşrik Tekbiri, insanları kurban sunmaya çağıran özel bir sözdür. Emin olmak için Kurban Teşrik Tekbiri nedir ve unutulsa ne olacağını öğrenmek her Kurban Bayramı’nda yapılması gereken ilk şeylerden biri olmalıdır.
Kurban Teşrik Tekbiri Nedir, Unutulursa Ne Yapılmalıdır?

1. Kurban Teşrik Tekbirinden Anlamak

Kurban Tesrik Tekbirinden Anlamak
Kurban Bayramı ibadeti, Müslümanlara, Allah’ın varlığını ve birliğini hatırlatmak için, kurban kesme ve tıpkı Kurban Bayramı’ndaki gibi, Pelinin kurban sevabını, kurbanın teşvik tekbirinden elde etmeyi gerektirir. Müslümanlar, ellerini havaya kaldırarak Kurban Bayramı’nda dualar ederken, bu tekbirin anlamından yararlanmak için çok şey öğrenebilirler.

  • İlk olarak, Müslümanlar, insanları hayvandan daha değerli kılmak ve bunu vurgulamak için Allah’ın lütfu uğruna kurban keserler.
  • İkincisi, Müslümanlar, hizmetlerinden ödüllendirmeye hazır olduğunu ve yaptıkları hizmetlerin karşılığını almak için Allah’tan israf etmeyi beklediklerini belirtir.
  • Üçüncüsü, Allah’ın gücü ile hizmet ettiğinizi ifade edin ve yaptığınız ibadeti takdir etmek için O’na şükredin.

Ayrıca, Kurban Bayramı’ndaki tekbirin diğer anlamları, insanların Allah’ın varlığını ve zorluklarla başa çıkmaya yönelik insan kaynaklı çözümler üretmenin önemini ortaya koymaktır. Allah’ın birliğinin ve hiçbir şeye ortak koşulmaz birliğinin savunuculuğu, Müslümanlara bu ibadetleri eda ederken karşılarına çıkan her türlü engeli aşma gücünü verir. Kurban Bayramı’ndaki tekbirin bu anlamı özetliyor ve Müslümanların Allah ile her zaman beraber olduğunu hissettiriyor.
1. Kurban Teşrik Tekbirinden Anlamak

2. Unutulan Kurban Teşrik Tekbirinin Bedeli

Kurban bayramının neye bedel olduğu arasında giderek unutulmakta olan en önemli şey kurban teşrifi tekbiridir. Bu tekbirin anlamı, kurbanın feda edilip Allah’a sunulmasıdır. Bayram boyunca, camilerde ve İslamî merkezlerde söylenir. Teşrif Tekbiri, milletimizin önemli ve özgürleştirici beyanıdır.

Tekbirin önemini ve kutsiyetini anlamak ancak, İslam ümmetinin bu bayramda tahsil ettiği bedellerin farkına varmakla mümkün olur. Zira bu büyük bir ibadet törenidir ve törenin bir parçası olan bu tekbirin bedeli kutsallıkta ve özgürlükte aranır. Kurban bayramının unutulan teşrik tekbirinin bedeli, her Müslüman’ın sosyal haklarımızın savunulmasında, adaletin korunmasında ve ülkemizin nitelikli ve bağımsız bir düzenin kurulmasında oynamasıdır.

  • Kurban bayramının önemi ve teşrik tekbirinin anlamı
  • Unutulan teşrik tekbirinin bedeli

2. Unutulan Kurban Teşrik Tekbirinin Bedeli

3. Kurban Teşrik Tekbirimizi Unuttuğumuzda Ne Olur?

Kurbanımıza layık olmayı unutursak ne olur? Kurban bayramı, Allah’a sonsuz kulluk ve itaat eyleme niyetimizi ortaya koymak için birakmış olduğumuz helal kurbanını önemli bir ibadettir. Bu sebeple, teşrik tekbirimizi unutursak bu durum, hem kendi nefsimize, hem de Allah’a karşı olan niyetimizi ortaya koymak için atmış olduğumuz teşriki de boşa çıkarmamıza mani olur.

Aynı zamanda, kurbanımızın arkasındaki manamızı ile birlikte atmış olduğumuz teşrik tekbirimiz, kurbanımıza layık olmamız için çok önem taşıyan bir kalp huzuru verir bize. Böylelikle, kurbanımızı Allah’a ibadet etmek için bıraktığımızı hatırlamamız gerekir.

  • Kurbanımıza layık olmayı unutursak, Kurban bayramının anlamını da unutmuş oluruz.
  • Kurbanımıza layık olmamız için teşrik tekbirimizin bize kalp huzuru verdiğini unutmayalım.

4. Teşrik Tekbirini Hatırlatan Yollar

  • Adanalı insanlar, Allah’ın yüceliğine vurgu yapmak için tekbir almayı bir alışkanlık haline getirmişlerdir – gerçekten de Allah Teâlâ’yı çok zikretmekten daha iyi bir şey yoktur.
  • Her birimiz, Allah’ın büyüklüğüne ve sonsuz merhametinden haberdar olmak ve kendimizi işaret etmek için güzel teşrik tekbirleriyle ödüllendirileceğimize inanmalıyız.

Günlük rutinimize teşrik tekbirinin hatırlatılması oldukça basit olabilir. Cübbelerinizi giymeyi unutmayın. Uyarken ilk kez kehf süresini okuyun. Sevgili Peygamberimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) Allah’ı zikrettiği şu kelimeleri her sabah uyanışınızda tekrarlayın: “Lâ ilâhe illâ Ente Sübhâneke innî kûntü minezzâlimîn.” Aynı şekilde akşamları uyumadan önce Rabimizden danışma duasını edin: “Rabbim! Beni doğruya götür ve beni âhirete işaret et.”

Anneler, babalar, öğretmenler ve diğer aile üyeleri, bu tanıkları çocukların her gün derslerinde tekrarlamalarına teşvik etmelidir. Özellikle ibadetinde güçlükler yaşayanların, nasıl Allah’ı övmek ve peygamberini övmek gerektiğini yeniden öğrenmesini sağlamayı amaçlamalıdır. İlahi lafızları sürekli çocukların ağzından çıkmaya teşvik edilmeli ve çocuğun Allah’ı çokça zikretmesine izin verilmelidir.

Konu Özeti

Kurban Teşrik Tekbiri, anlamının derinliği ve önemi nedeniyle her Müslüman’ın kalbinden geçen, kendisini daha çok Allah’a yakın hissetmeyi sağlayan bir iftardır. Ancak unutursa, unutulmayanın bağışlanmasının ya da eksikler varsa tamamlanmasının gereği ortaya çıkmaktadır. Yaşadığımız özel Ramazan ayında hepinizi Kurban Teşrik Tekbiri ile buluşturarak, bu anlam ve ayrıcalıkla şereflendirmeyi isteyen Allah’a hamdolsun.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir