Mersin Erdemli Gezilecek Yerler
0 (0)

Her ne kadar Mersin hakkında duyulan güzel şeylerin sayısı bir hayli fazla olmasa da, tüm seviyelerde seyahat tutkunları için iyi bir seçim olacak olan Mersin’i keşfetmek için bir kılavuzumuz oldu. Ülkenin en güney ucundaki tarihi ve doğal güzelliğine sahip Erdemli ilçesini ziyaret edenler, gezilecek yerler, doğa ve törenler konusunda büyük bir zenginlik sunmaktadır. Bu makale, Mersin’in Erdemli İlçesi’nde gezilecek harika tüm yerleri keşfedenler için bir rehber.
Mersin Erdemli Gezilecek Yerler

1.Mersin’den İlham Veren Erdemli’deki Gezilecek Gizli Mekânlar

Erdemli, her kesiminden ayrı bir doyum sağlayan cennet gibi bir beldedir. Ormanları, plajları, keyifli mekanları ile insanlara ilham veren Erdemli, gezilecek gizli mekânlarıyla da öne çıkıyor. Güney kıyısındaki doğasıyla henüz sınırlı kitlelerin keşfettiği Erdemli’deki gezilecek gizli mekânlar şöyle:

 • Gözlemevi
 • Akdağ Kayak Merkezi
 • Karakaya Barajı
 • Panayırlı Köy

Gözlemevi’nin sakin manzarasıyla tüm kalbiyle mutlu olmak isteyenleri kendisine çeken Erdemli, Akdağ Kayak Merkezi’ni de gezilmeyi unutulmaz yapıyor. İdeal yaz aylarında keyif almak için son derece uygun olan kayak merkezi, tarihte binlerce mevsim geçirmiş manzarasıyla insanların gelecek için umut dolu beyaz tepelerinde kendilerini kaybedecekleri harika bir deneyim sunuyor.

1.Mersin'den İlham Veren Erdemli'deki Gezilecek Gizli Mekânlar

2.Gözalıcı Manzaralar ile Doyasıya Eğlenin: Erdemli’de Gezilecek Yerler

Erdemli, Akdeniz sahilinde bir antik kent olan Mamure-i Kale’den sonraki en geleneksel, en romantik yer. Doyasıya eğlenmek ve tam olarak zamanınızı ölçmesini unutmadan, sahil şeridine sahip doyumsuz manzaraları gözlemlemenize imkan sağlar.

Üstelik erdemli, farklı zevkleri karşılamak için pek çok gezilecek yer sunuyor. Şenol Göka Parkı ve Fırtına Deresi‘ndeki enfes manzara ve bitki örtüsü, sedef ve akropol ile etrafa tüyler ürpertici bir güzellik veren Akropol, hemen yanı başında yer alan Mumi dağı, pek çok mağara ve keçi kuyruklu antik yerleşim yerleri, soğuk su havuzlarıyla ünlü Tigellon Antik Kenti; Erdemli’yi seyahat rotanızda önemli duraklar haline getiriyorlar:

 • Şenol Göka Parkı: Çamların arasından, golf sahaları arasından ve yenilenmiş kuleden oluşan güzel bir park, nefes almak için harika bir yer.
 • Fırtına Deresi: Güzel manzaraları, çoğu yerde süzülmesinin güvenli sınırı ve modern menzili ile eşsiz bir gezi noktası.
 • Mumi Dağı: Sarp tepeleri, yamaçlara doğru kayalıkları ve eğlenceli çevresi ile çok güzel bir tırmanış yolu sunar.
 • Tigellon Antik Kenti: Tunç ve bronz çağlarda yaşayan antik kent, antik havuzlar ve çiçek alanları ile güzel bir ziyaretçi merkezi.

Erdemli, tüm bu detaylı seçenekleri ile doyasıya bir doğa macerası sunuyor. Antik kentlerin manzarası ve doğayla iç içe kalmış eşsiz parklarının huzuru ve sizi çevreleyen harika doğa ile doyuma ulaşacağınız eşsiz bir ziyaret yeridir.

2.Gözalıcı Manzaralar ile Doyasıya Eğlenin: Erdemli'de Gezilecek Yerler

3.Kültürel Zenginlik ve Yaz Aylarının Eşsiz Şehri: Erdemli

Türkiye’nin zengin doğal güzellikleri ve kültürüne bir dahaki sefere Mersin’den Erdemli’ye uğrayarak farklı bir soluk almak isteyenler için idealdir. Erdemli güneyin güneşli eşsiz şehridir.

Yaz aylarının şehri Erdemli, herkesin gününü geçirebileceği çok sayıda eğlenceli ve zengin etkinliğe sahiptir. Mükemmel güneşlenme shö olanatı, plajlar ve tesisleri ile insanların en güzel şekilde dinlenmesine ve vakit geçirmesine olanak verir. Erdemli’de kültürel uğrak noktaları arasında ise her zaman aşıklar şehri olan Silifke, antik kent Mersin ve Yağca köyü gibi önemli noktalar ilk sıraya konmaktadır.

Erdemli sokaklarının kalabalık pazarı ve alışveriş merkezleri, Müslüm Gürses’in müziği,Ufuk Çınar usulü kahvesinin kokusu ve lezzeti ile halk oyunları bu kentte ki kültürel zenginliği tamamlıyor. Erdemli’nin kuzeyindeki Gökçeoba kanyonu ve kendine özgü bir eşsiz doğası vardır. Kanyonun güzelliğine yaklaşmak, denize ılık suların kendini yaymasını izlemek, dalgaların. Kıyısında uzun sürecek yürüyüşlerde bulunmak eşsiz bir deneyimdir.

Erdemli, yaz ayları boyunca özlem duyulanhuzurları arayan,keşif aşıklarının,yüzme seviyorsa plajları,yürüyüşseverse kanyon sularında kaybolacağı

 • günbatımını seyredeceği
 • yemeklerin tadını çıkaracağı
 • bir çok etkinlik gerçekleştireceği
 • kültürüne kendini kaptıracağı

bir yer olur.

4.Tarihi Yapılar ve Leziz Tatlarıyla Eşsiz Erdemli

Köklü Bir Geçmişe Sahip:

Erdemli, birçok eski yapı ve değerlerin muhafaza edildiği güzel bir bölge. Yıllardır tekdüze olan farklı kültürlerin de etkisiyle harikulade tarihi yapılarıyla birlikte hayat buluyor. Birçok farklı devirden kalma Byzantine yapısı arasında bulunan kaleler, kiliseler ve türbeler, mimariyi inceleyenler için bir zevk. Bazı tarihi yapılar yakından incelendiğinde Erdemli’nin eskiden beri gözler önüne serdiği manzara, gerçeğin derinliğini bilincine getirecektir.

Gastronomi tutkunları içinse Erdemli’nin doyurucu ve leziz tatları, zevk almak için oldukça ideal bir seçim. Sadece İç Anadolu’daki modern bir tarzı sunan gurme lezzetleri değil, aynı zamanda Doğu ve Batı’dan gelen onlarca farklı lezzetin de keşfedilebileceği Erdemli tadındayken çeşit çeşit sebze ve et yemekleri ise, deneyiminizi tamamlayacaktır.

Konu Özeti

Mersin Erdemli’de gezilecek yerler, sizi evrensel kültürlerden tatmaya çağırıyor. Buradaki güzellikleri deneyimleme fırsatını kaçırmayın. Mersin Erdemli’yi gezerken, zamanınızın, enerjinizin değerli olduğunu ve kendinizi geliştireceğinizi unutmayın. Yaratıcı bir gezi ile keyifli vakit geçireceksiniz.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir