Narsist Bir Kişiyle Nasıl Başa Çıkılır – Ne Zaman Saygı Duyar
0 (0)

Herkes zorlu bir durumda bulunmak için sıklıkla karşı karşıya kalıyor; narsist bir kişiyle başa çıkmak! Narsizmin, özellikle de başkalarına karşı çok üstünlük parasını göstericilik, tuhaflık ve benliği kabullenme modunda ortaya çıkan çoğu zaman bunaltıcı ve yıpratıcı bir döngü haline gelen bir ruhsal bozukluk olduğu söylenebilir. Peki bununla ne yapacağız? Narsist bir kişiyle nasıl başa çıkılır ve ne zaman ona saygı duyulur? İşte bu yazıda, narsist bir kişiyle başa çıkma yöntemlerinin ve ona saygıyı neden önemli olduğunun üzerinde duracağız.
Narsist Bir Kişiyle Nasıl Başa Çıkılır – Ne Zaman Saygı Duyar

1. Narsisizm hakkında kısa bir giriş

Narsisizm davranış olarak, hayatınızın bir parçası haline gelmiş doğal ve sosyal durumlarda, kendinizle ilgili çok önemli içsel bir özelliğe sahip olmanızdır.
Narsisizm, normalde her ailenin yaşam biçimlerini daha fazla öne çıkarmak, diğerlerini geriye itmek için kullanmak için kullanılabilecek her türlü duruma kadar değişir. Kısacası, narsisizmi posnetik olarak açıklamak, kendini yüceltmeyi amaçlayan veya yetenekleriyle övünerek diğerlerine üstünlüklerini ilan etmeyi hedefler.

Narsisizmin etkileri ve özellikleri oldukça karmaşıktır ve insanların çevresindeki insanlarla veya şeylere karşı bireysel varlıklarını kullanmalarının bir sonucu olarak meydana gelirler. Özellikle öfke, korku, kontrol, kibir, üstünlük ve diğerlerini geriye itme arzusuna sebep olabilir.

  • Kibir: Başarılarının gösterilmesinde konuşma veya tutumdan çok fazla önem verme durumudur.
  • Kontrol: Başkalarının hareketlerinin kontrol altına alınmasını istemek veya diğer kişileri yönetmek için harekete geçme arzusudur.
  • Üstünlük: Kendileri gibi olan insanların üstün olduğunu iddia etmek ve bu durumu kanıtlamak için diğer insanlara üstünlüklerini göstermeyi amaçlar.

1. Narsisizm hakkında kısa bir giriş

2. Narsist bir kişiyle başa çıkma stratejileri

Kendini özlüyen sözcüklere sahip kişiler biraz zaman alıcıdır ve onlarla çalışmak için biraz dikkat göstermek gerekir. Ancak, narsist kişiyle mücadele edebilir, çünkü bazı temel kuralları izlediğinde destek almanın yollarını bulacaksın. şöyle sıralanabilir:

  • Bir narsist kişiyle mücadele ederken, önce kendinize olan ilgi gösterin, narsist kişinin söyledikleri hakkında doğru bir karar vermek için yeterli süre aldığınızdan emin olun. Sizi çoluk çocuğa atmayın ve karşınızdaki insanlara karşı saygılı olmalısınız. Onları dinleyin, fark etmelerine izin verin.
  • Onları bir anlamda anlamaya çalışın. Narsist kişilerin konuşmaları böyle yerinde durmuyor, ama kendini öne çıkarmak ve ilgiyi arttırmak ve hissi olarak destek görmek istiyor. Sizin boş olanlara katılmak ve bunların neyi ifade ettiğini irdelemek zorunda olduğunu anlamanız gerekir.

Bir narsist kişiyle mücadele etmek kolay olmaz, çünkü onların davranışları zorlayıcıdır. Bunu yaparken asla onlarla tartışmaya girmeyin ve asla onları suçlamaya ve tehdit etmeye çalışmayın. Söylediklerini içtenlikle dinlemelisiniz ve her durumda yeni ortaklıklar ve onların tepkilerine uyarlı olmalısınız.

2. Narsist bir kişiyle başa çıkma stratejileri

3. Narsizmle yaşamaya yönelik tavsiye ve ipuçları

Çoğu kişi narsizmin, öz kibirli kişilik özelliği olduğu konusunda hemfikirdir. Fakat bu, kendine özen göstermekten yoksun bırakmanın güzel bir yolu olmamalıdır. Narsizm göz ardı edilemeyecek kadar ciddi bir sorundur ve baş etmek için profesyonel yardım almaktan yoksun değilsiniz. Bununla birlikte, kendinize daha fazla özen göstermeyi öğrenmek, durumunuzu düzeltmek için temel taşlardan biri olacaktır. Burada sizin için narsizmle yaşamaya yönelik ipuçları vardır:

  • Doğru Ortamı Yaratın – Çevrenizi olumlu bir şekilde etkileyebilecek kişiler, arkadaşlar ve aile üyelerinizin olması büyük önem taşır. Kendinize iyi bakmak için ne yapmak istediğinizi erken gözden geçirin ve izlerken hoşgörü ve anlayıştan yoksun kimseleri uzak tutun.
  • Kendinize Zaman Ayırın – Narsizmle savaşırken önemli bir nokta, ne zaman kendinize zaman ayırdığınızı hissetmeye çalışmaktır. Bazen, kendime zaman ayırmaya mecbur kaldığımı hissetsem bile, o enerjiyi anında toparlamak ve kendime dikkat etmek için harcayabildim.

Ayrıca kendi özdeğerinizi yeniden oluşturmak için ilgili güçlü alanlara odaklanmalısınız. Olumlu insanları ve etkili mücadele stratejilerini her zaman arkana alabileceğin özgüvenli kişilikler oluşturmak için kullanabilirsin. Özellikle, narsizmle savaşmak için psikolojik destek, özel arkadaşlar veya danışmanlardan yardım almak da olumlu narsizm yönetimi tekniklerine sahipseniz büyük bir destek olacak.

4. Narsizmin ne zaman saygı duymaya değer olduğu

Özbenlik, kişinin kendisini sevmek, beğenmek ve yaşam felsefesini kendi kurallarına göre oluşturmak olarak tanımlanabilecek bir kişilik özelliğidir. Kısaca, narsizm olarak adlandırılan her şey, kişilerin benzersiz ve özgün olarak kendilerini ifade etmelerine izin verir.

Ancak, çoğu zaman tartışmalıdır. Bilim adamları, narsizm yetisinin başarılı insanlar arasında yaygın olduğunu ve bazen insanların diğerlerine üstünlük kurmak için kullandığını belirtmektedirler. Bununla birlikte, narsizm, her şeyden önce, kişinin kendine saygı duymasıyla ilişkilidir.

Narsızm saygı duymaya değer olabilir:

  • Kendine güven: Başarılarını gerçekleştirmek isteyen kişilerin kendilerinde güven meydana getirmeleri iyidir.
  • Optimizm: İnanmak ve yaşamda başarıyı ön yargılar olmaksızın aramak, kişinin kendine saygı duymasına yardımcı olur.
  • Güç: Kişinin kendine olan gücüne veya kurallara sadakatinden ödün vermeyen bir şekilde yaşamını sürdürmesi, kendine ve diğerlere saygılı olabilmesinde büyük bir rol oynar.

Kısaca, narsizmin saygı duymaya değer olduğu durumlar, bireyin kendisine değer katmayı, kendisini geliştirmeyi, özgüvenli olmayı ve diğerlere daha iyi bir şekilde davranmayı amaçlar. Narsizmin olumsuz yönleri olduğu da kuşkusuz, ancak narsizmin olumlu taraflarının göz ardı edilmemesi gerektiği de apaçık ortadadır.

Konu Özeti

Eğer bir narsist bir kişiyle uğraşıyorsanız ve bunu nasıl yöneteceğinizi anlamaya çalışıyorsanız, bunu başarmak için saygı duymanız gerektiğini unutmayın. Yeterli duyarlılık ve empati göstererek, narsist bir kişinin olumsuz davranışlarına karşı inatçı veya agresif değil; sakin ama kararlı olun. Bunlar, narsist kişilerle başa çıkmada özellikle önemli olan noktalardır. Bu konudaki cesur adımlar atarak, öz güveninizi oluşturmak ve ilişkide olumlu bir değişim yaratmak için iyi bir başlangıç ​​yapabilirsiniz.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir