Niyet Etmeyi Unuttum Oruç Tutabilir Miyim
0 (0)

Geçen Ramazan’ın keyfini çıkarmak için oruç tutmak isteyenlerin tarih boyunca ezici çoğunluğunda olduğu gibi siz de oruç tutma hayali kurdunuz. Fakat, niyet etmeyi unuttuğunuzu fark ettiğinizde belki de düşüncesizce davranmış olabilirsiniz. Üzülmeyin, oruç tutabilir misiniz? Bu makalede size bu sorunun cevabını ararken, Niyet Etmeyi Unuttum Oruç Tutabilir Miyim hakkında kapsamlı bilgi sunmaya çalışacağız.
Niyet Etmeyi Unuttum Oruç Tutabilir Miyim

1. Oruç Tutmayı Unutanlar: Niyet Etmeyi Unuttum, Oruç Tutabilir Miyim?

Her oruç kurban bayramı, uzun süredir oruç tutmayı unutanların üzüntüsünü arttırır. Gerçek şu ki, oruç tutmak, herkes için zor olabilir. Yalnızca yeni başlamaya karar vermek, bazen cesaret isteyebilir. İslam’a göre, oruç tutmayı unutmak sinsi hata olarak kabul edilir; çünkü insan bunu niyet etmeyi unutmuştur.

Oysa, güzel gibi görünen küçük bir çaba, oruç tutmayı unutan insanlar için de oruç yapma olanağı sağlayabilir. Öncelikle, hemen orucu tamamlamaya hazırlanmalıdır. Ardından, kalan günler için niyet etmeyi hatırlamak çok önemlidir. Bu niyeti sürekli içinizde taşıyın ve okunması gereken dua ya da sözleri okuyun. Hangi gün gücünüz yetmiyorsa,

 • güzel kazanımlar elde etmek için küçük miktarda fitre verin;
 • imanınızı ne denli kuvvetli kılmak ister iseniz, kötü düşüncelerden uzaklaşmaya çalışın.

Son olarak, etkin bir oruç tutma takının ve nefsinizi zorlayın. İnşallah sonucunda hayatınızın her alanında işinizi etkin bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

1. Oruç Tutmayı Unutanlar: Niyet Etmeyi Unuttum, Oruç Tutabilir Miyim?

2. İslami Ahlakla Umut Veren Bir Tutum: Niyet Etmeyi Unuttum, Oruç Tutabilir Miyim?

Oruç Tutmanın Esasları

Oruç, İslam ahlakına özgü bir ibadettir. Bu ibadetin en önemli özelliği, Allah’a verilen bir sözdür. Oruç ibadeti için, öncelikle imanınızın ve samimiyetinizin var olması gerekir. Aksi takdirde, Allah’ın size verdiği sözü tutma iddiasının çoğu insan tarafından boş bir iddia olarak görüleceğini unutmayın.

İslam ahlakına uygun olarak oruç tutmanın temel unsurlarından bazıları şunlardır:

 • Oruç tutacağınızı açıkçasöylemek: Allah’a itimad etmek ve O’na söz vermek.
 • Oruç tutarken, Allah’ın Teala’ya karşı samimiyeti koruyabilmek.
 • İbadetlerinizi kaliteli bir şekilde gerçekleştirebilmek.
 • İmanınıza karşı samimiyeti sürdürebilmek.
 • Günlük işlerinizi İslam ahlakına uygun bir şekilde sürdürebilmek.

Oruç tutarken huzursuzluk ve üzüntü hissetmemelisiniz. Oruç ibadeti, Allah’ın size verdiği sözü tutmanın bir ifadesidir ve O’nun rahmetine kapı aramanın bir aracıdır. Unutmayın ki oruç, ibadetin en özgün ve Allah’ın huzurunda bir tutumu ifade etme çabasıdır.
2. İslami Ahlakla Umut Veren Bir Tutum: Niyet Etmeyi Unuttum, Oruç Tutabilir Miyim?

3. Yaptığınız Dua ile Oruç Tutabilirsiniz: Niyet Etmeyi Unuttum, Oruç Tutabilir Miyim?

Evet, oruç tutabilirsiniz ancak önce niyet etmeyi hatırlamanız gerekiyor. Sebep niyet etmeyi unutmuş olmanız olsa da oruç ay ortasını çoktan geçmiş olduğu için, oruç tutmak için yeniden niyet etmeniz gerekiyor. İşte bunun için yapabileceğiniz adımlar:

 • Niyet etmeyi unutmayın. Niyet etmeyi unutmuş olmanız bir kabahat değil. Unutmayın ki oruç tutmak Allah’ın emridir. Niyetimiz bu şekilde yerine getirdiğimiz ibadeti Allah’a ulaştırmalı ve sevap kazanmalıyız.
 • İbadetinizi layıkı ile yerine getirin. Oruç tutarken ibadetinizi tam anlamıyla yerine getirmenin önemini unutmayın. Gün boyu oruçlu olmanın sadece Allah yolunda ayırdığınız zamana karşılık gelecek bir emir olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Niyet etmeden oruç tutmak imkansız. Oruç tutmaya niyet etmeniz ile birlikte, oruç saatinin başlamasından sonra hedefinize doğru ilerleyebilirsiniz. Bu sonradan oruç, bu ibadeti zamanından önce tutuyor olsanız dahi, niyet etmeyi unutmadan hareket ederseniz size kazanmış olduğunuz sevaba kavuşulur.

4. Rabbimizden Bağışlamayı Dileyin: Niyet Etmeyi Unuttum, Oruç Tutabilir Miyim?

Rabbimizden niyet etmeyi unutmanın üzüntüsünü hissetmekte haklısınız. Ancak unutulan niyet, oruç ibadetinin nafile olduğu anlamına gelmez. Oruç tutabileceklerin olması için dinimizin beyan ettiği bazı kurallar vardır.

 • Gecikmiş Niyet – Geç kalan niyete dayanarak ibadetini yerine getirmek isteyen kimse, daha önce başını bedeninden bir şey yemekten, içmekten veya temas kurmaktan almamışsa ve niyetinin günleri önceki güne kadar sürdüğünü beyan ederse, oruç tutmaya hakkı vardır.
 • Her Gün Niyet Etme – Güne, sabah niyeti üzerine başlıyorsanız, niyet etmeyi unutmanız durumunda her gün doğudan batıya kadar niyet etmek suretiyle niyetiniz günlük olarak sürdürülür.
 • Doğru Mayalanışını Anlamak – Doğru mayalanışınız, oruç tutmak için niyet etmekle başlar. Niyet etmek, kendi kalbinizde iki taraftan birini seçmeye benzer. Bir taraf, bedeninize geçici zevkleri yaşamanızın geçerli olduğunu talep eder; diğer taraf ise, Allah’ın yolunda cömertsinizse ibadet yapmaktır.

Niyet etmeyi unutmanın donmuşluğu hakkında düşündükçe, niyet edip oruç tutmaktan çekinmeyin. İbadetlerinizi iki taraf arasından birini seçmeye karar vererek başlatın. Gücünüzün yettiğince her gün rabbimizden bağış ve şefkat dilemeyi unutmayın. İhlasınızı, üzüntünüzü anlaması için gerçekten iyi kişi olarak gönlünüzü açın.

Konu Özeti

Yine de, Orucun ruhuna, sürekli zaman kazanmak için ulaşmamız gereken ideal olduğunu unutmayalım. Tanrı’ya olan bağlılığımız göstermek için Orucun muazzam bir kutsal kutsiyeti vardır. Hiçbir şeyin her zaman ve her zaman kusursuz olması gerekmez. Orucu ilgili temel kurallara uyarak zihinsel veya fiziksel olarak uygun olduğu kadar tutmanız yeterli olacaktır. Tanrı’nın bizleri bağrına basmasını dilemekten başka çaremiz de yok.

Öyleyse, Orucun derinliğine, şükranınızı ifade edebilmek için özümsemek için birlikte çalışalım. Böylelikle, insanların arasında doğru şeyleri göz ardı etmeksizin – gereken düşünceleri değerlendirip uygun kararlar almaya özen göstermeliyiz. Ne olursa olsun, Tanrı’ya sonsuz çözümler prova etmekten çekinmeyin. Oruç tutmak, Tanrı’ya kulluğunuzu ve inancınızı ifade etmek için en iyi şekilde uygundur.

İşte Oruç tutmayı unutmanıza rağmen yaşama amacınıza yardımcı olan harika bir çözüm. Sağlıklı ve sevgi dolu bir tatil dileğiyle.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir