Osmaniye Toprakkale Gezilecek Yerler
0 (0)

Osmaniye Toprakkale illerinde gezilecek yerler, Osmaniye ve Toprakkale illerinin yerli ve yabancı tatilciler tarafından ziyaret edilmesi çok doğal. Asırlardır tarihi yapıları, coğrafi özellikleri ve geleneksel yöresel yemekleri ile her geçen gün Osmaniye ve Toprakkale illerinin turizm potansiyelini arttıran zengin ve büyüleyici bir kültürdür. Bir sonraki tatilinizde bu iki olağanüstü iller size harika bir seyahat sunacak ve onların ekonomisine de iyi bir katkıda bulunmanıza neden olacak. Bu makalede, Osmaniye ve Toprakkale illerinde gezilecek güzel yerleri sizinle paylaşıyoruz.
Osmaniye Toprakkale Gezilecek Yerler

1. Osmaniye’de Görmeye Değer Göz Alıcı Manzaralar

Osmaniye’ye Geldiyseniz Gitmeden Önce Şu Etkinlikleri Mutlaka Yapın

Osmaniye, Orta Anadolu’nun gözde kentlerinden biri. Yanında ne yapacağınızı merak edebilirsiniz ama bu kent size bolca görmeye değer şey sunuyor. Biz sizin için en heyecan verici etkinlikleri derledik:

 • Ortaca Mevkii. Okyanusun morluk mavisi ile karşımıza çıkan bu muhteşem manzara, tatil yapmak isteyenlerin gözdesi.
 • Karatepe-Aslantaş Milli Parkı. Doğa ile iç içe olan bu park, küçük heyelanları, sarp kayaları, tarihi harabeleri, tabiat muammasını ve kültürü bünyesinde barındıran kültürel bir varlık.
 • Kumadağı. Bu yüksek tepe, kil ve ceviz ağaçları, şifalı bitkiler ve harika manzaralara sahip alabalık gölüyle kesinlikle görülmeye değer.
 • İlyanda. Maalesef çok sitem ederiz ki bu antik kent, artık günümüze intikal etmiş başka bir şeye dönüşmüş. Yoğunluk duygusunun tadını çıkarın.

Osmaniye’de insanlar, her biri kıymetli güzellikler sunan bu yerleri, manzaraları ve tarihi dokuyu keşfetmeyi çok severler. Güzel tarihi eserler, gidilecek mekanlar ve arkaik güzellikleriyle Osmaniye sizi bekliyor.

1. Osmaniye'de Görmeye Değer Göz Alıcı Manzaralar

2. Osmaniye Toprakkale Bölgesinde Gezilecek Noktalar

Her ne kadar Osmaniye Toprakkale Bölgesi çoğunlukla gıda ve tarım ürünleriyle ünlü olsa da, buradaki güzel doğal ve tarihi manzaralarla kaplı yerleri gezmek için de harika bir nokta. 2. Osmaniye Toprakkale Bölgesindeki en ilgi çekici yerleri listelemek gerekirse:

 • Toprakkale İsabey Camii
 • Yılmazlar Kalesi
 • Hayde Atatürk Kent Parkı
 • Çevre Gölü
 • Tarihi Yakapınar Köprüsü

Toprakkale İsabey Camii 12. yüzyılda inşa edilen bir camidir ve göze oldukça ilginç bir şekil özelliğiyle çarpan binaları içerir. Tarihi Yakapınar Köprüsü ise 14. yüzyılda inşa edilmiş, 4.5 arşın uzunluğunda olan taş bir köprüden oluşmaktadır. Yakapınar çayının potansiyel turistik çekimi nedeniyle bölgeye gezi yapmaya gelenlerin meşhur bir durak noktası olarak önem verdiği bir yerdir. Bununla birlikte, çevre gölü, doğal, güzel ve sakin bir ortamda dinlenmek isteyenler için mükemmel bir yerdir.

2. Osmaniye Toprakkale Bölgesinde Gezilecek Noktalar

3. Osmaniye Toprakkale Bölgesindeki En İlgi Çekici Mekânlar

Osmaniye Toprakkale bölgesi farklı tarih öncesi kültürlere ait tarihi eserleri ve el sanatlarıyla çok zengin bir bölge. Kurtuluş Anıtı bölgenin en önemli tarihi eserlerinden biridir. 1919’daki kurtuluş mücadelelerini simgeleyen bu anıt yüksekliği itibariyle bölgenin öne çıkan mekânlarından biridir.
Merkezi mekânlar arasında ise Toprakkale Kalesi öne çıkmaktadır. Bölgeyi tarıma elverişli hale getirmiş eski Bizans hükümdârı Nikephoros adına yaptırılan kalenin duvarlarına anıtsal yazıtlar eklenmiştir. Kalenin içindeki yerleşim mekanları özellikle turistlerin dikkatini çeker.

Osmaniye Toprakkale bölgesinde kültür turizmine hemen hemen her yerde rastlayabilirsiniz. Mekânların arasında, Osmanlı tarzı mimariye sahip Orta Çarşı, Şeyh Bedrettin Cami ve Tarihi Çeşme yer almaktadır.

 • Orta Çarşı bölgenin tarihi mekanlarını tek bir çatı altında ziyaretçilere sunan eski ve güzel bir binalardan biridir.
 • Şeyh Bedrettin Cami ise bölgenin en eski camisidir
 • Tarihi Çeşme ise bölgenin turizm bakış açısından en önemli mekanlarındandır.

Günümüzde, Osmaniye Toprakkale bölgesindeki bu tarihi, kültürel ve arkeolojik çalışmalar her ziyaretçinin ilgisini çeker. Bu mekânlar eşsiz manzaraları ve birbirinden özel gezecek yerleri ile hoş ziyaretler için çağrıda bulunur.

4. Osmaniye Toprakkale Bölgesine Hoş Geldiniz!

Osmaniye Toprakkale bölgesi, kafilelerin doğu-batı arasındaki hareketlere ev sahipliği yapmıştır. Geçmişten günümüze arkeolojik ve mimari tarihi zenginlikleriyle ünlüdür.

Osmaniye Toprakkale bölgesini ziyaret etmek isteyenlere birkaç şey önerilebilir;

 • Gelibolu Tarihi Parkı; Eceabat’a yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta olup, Çanakkale Savaşı’ndan kalan mirasların muhafaza edildiği tarihi bir parktır.
 • Söğüt Kalesi; Türkmen beyliğinin kuruluşunun temel taşı olan Söğüt Kalesi, mustyart kaleleri arasında güzellikte birincilik kazanır.
 • Karacabey Köprüsü; anıt tarihi köprüler arasında 16. yüzyıldan beri Osmaniye’de kalan ifade özgün bir şaheser.

Bölgeye gelen herkese kendine ait bir macera yaşama fırsatı sunan Osmaniye Toprakkale bölgesi, benzersiz bir güzellikle sıcak bir karşılama ile sizi bekliyor!

Konu Özeti

İzmir ile Konya’yı kutup yıldızı gibi ışıklandıran Osmaniye Toprakkale, her mola verilen yolda keyifli zaman geçirmenizi sağlıyor. Makineli tüfeklerinin kesitlerinden, tarihin ve doğanın harika kokteylini tadarak, kültürün izlerini, yeşillikleri ve buz gibi suyunu cömertçe bulabilirsiniz. Çok sayıdaki gezilecek yer ve görülecek doğa harikası, her seyahatseverin cüzdanına kesinlikle uygun. Osmaniye Toprakkale’yi gezmek, sahilleri keşfedip pırıl pırıl bir günden sonra yeni arkadaşlıklar adına da unutulmaz anılar bırakacak.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir