pide hamuru nasıl yapılır
0 (0)

Ne istediğinizi söyleyelim: Pide hamuru yapmak artık hiç zor değil! Pide fırınlarına gitme veya bunları alışveriş merkezlerindeki gıda mağazalarından alma derdine son! Artık evinizde çabucak ve pratik olarak evinizin harika kokması için bu lezzetli pideyi kolayca hazırlayabilirsiniz. Doğru tarifi izlediğinizde bu pide hamurunda bir usta gibi çalışabileceğinize her zaman güvenebilirsiniz. Şimdi sizi bu sabahlar hangi tarifi izleyeceğinize karar vermeye davet ediyoruz. Aşağıdaki başlıkta “Pide Hamuru Nasıl Yapılır” sizi bu leziz hamur macerasına çağırıyor.
pide hamuru nasıl yapılır

1. Pide Hamuru: Lezzetli ve Ahengiyle

Tabakta kabaran kabartmalarla süslü, çok derin bir kabın içinde karanlık renginde serinlemiş, kolay yapılabilecek zevkli bir lezzet. Pide hamuru, yumuşacık dokulu görünümüyle tüm Türk mutfağı klasiklerinin ön plana çıkmasına yardımcı olur. Lezzeti ve ahengiyle, fırından çıktığı an herkesin gönlünü fethetmeyi başarır.

Ne tatlı ne de tuzlu, fırında pişerken yüzeyine kabart/*lar ile incelenmiş kıvamıyla pide hamurunun tadı son derece dengeli. İçi doldurulmuş olmadan dahi onurlandırıcı bir görünüşü vardır. Ekmeklerden çok daha hafif olan bu hamur, çoğu gözle mini pizza şekline dökülürken, yanında sebzeler, etler, peynirler, tahinler~~n gaslî rolün ü gülüne eklenir ve özel lezzetler ortaya çıkarılır.

 • Hamurun yumuşacık dokunuşu
 • Hızla pişebilmesi
 • Kendine özgü lezzeti

1. Pide Hamuru: Lezzetli ve Ahengiyle

2. Pide Hazırlamak: Nefis Yemekler Yaratmak

Taze yoğurt ve mükemmel soslarla, kızarmış et ve sebzelerin sonsuz kombinasyonlarıyla, pideler, sevilen bir yemek olan et ve sebze kombinasyonlarının hayal gücünüzün ürünü. Yemek satın alma konusunda çok seçenekli olan bazı nefis pideler şöyle:

 • Karidesli Kaşarlalı Cevizli Pide
 • Sebzeli Mısırlı Pide
 • Etli Gürgülü Pide
 • Taco Pide

Pide hazırlamak, evinizdeki lezzet kombinasyonu seçeneklerini sonsuz yapmanızı sağlar. Benzinge mutfaklarda pide değil sadece pizzalar hazırlamaya çalışılıyor. Buna örnek olarak, taze ananasların etli Hamburger Pide ile akıllara zarar birtürlü kombinasyon ortaya çıkıyor. Közlenmiş biber, domates, anason, taze maydanoz ve tabii ki, bol miktarda parmesan peyniri gibi seçenekler ile de nefis pidelerinizi tamamlayabilirsiniz.

2. Pide Hazırlamak: Nefis Yemekler Yaratmak

3. Pide Hamuru Ne Kadar Kolay: Yapılışının Gizemi

Pide hamuru ne kadar kolay. Bir sır olarak kaldığını sanmak bir yanılgı olacaktır. Aslında, bu çok basit. Öyle ki, yapılışının sırrını çözmeyi hemen toparlayabilirsiniz.

Birincisi, pide hamurunun meşhur hafif dokusu, doğru miktarlarda tuz ve yağın bir araya gelmesinden geliyor. Gerekli olan tüm malzemeleri önce ağızda nice pişirerek karıştırın. Bir miktar su ekleyin ve iyice yoğurun. Pişirmek mümkündür. İki yoğurma ve karıştırma da yapabileceksiniz. Ayrıca, pide hamuru kolayca uzattırılır.

 • Tuz: Pide hamurunun hafif dokusu için gerekli olanı sağlamak için tuz kullanın.
 • Yağ: Pide hamurunda sınırlı miktarda kullanılmalıdır. Sabit mikser kullanmalısınız.
 • Su:Hamuru pişirdikten sonra suyun tam olarak ne kadar sıkılacağını anlamanız gerekiyor.

Bu malzemelerin harmanlanması, uzun süren bir sürece ihtiyaç duyuyor. Ayrıca, yağ istenen doğru dozda olduğunda doğru pişirme süresi de biraz farklı olacak. Aslında, içindeki sır oldukça basit. Yazılı adımları izleyerek gerçekten bir pişirme ustası olacak ve çok lezzetli pideler yiyebileceksiniz.

4. Pide Hamuruyla Meşhur Olmak: Tavsiyeler ve Püf Noktalar

Pide Hamurunu Kalın Bir Tabaka Olarak Hazırlamak

 • Öncelikle pide hamurunu ortadan ikiye bölerek çok ince kalmasını engelleyin.
 • Hamuruya az miktarda yağ ekleyin, ancak bu sitem sıcakken yapılmalıdır. Fazla yağ kullanmak pidemizi kalınlaştırır.
 • Düz bir yüzeye kilim veya sünger serinleterek aleveleyebilirsiniz.

Pidelere Kesmesi Kolay ve Kalın Ekmek Arası Hazırlama

 • Taban için pide hamurunu ince bir şerit halinde kesin. Üzerinde yumurta sarısı, susam, sızma zeytinyağı gibi şeyler sürmeyi unutmayın.
 • Kabartma tozunu hamurun içerisine katıp, iki pide arasına da sürün. Bu da bizi kalın ekmek arasına götürecek.
 • Sıcak fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirerek klasik pidemizi yapmış oluruz.

Konu Özeti

Nihayet, ‘Pide Hamuru Nasıl Yapılır’ konusunda hepimiz çok şey öğrendik. Paramızı harcamadan evimizden bir pide mikseri ile nikah evleniriz! Çabuk ve güzel bir tarif yaptığınızda, size ve sizin sevdiklerinize kemençeler söyletin ve tadını çıkarın!

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir