Rize İyidere Gezilecek Yerler
0 (0)

Gezilmeye değer İyidere’de ne yapılmalı? Her yıl sayısız turist için kanayan bir yaradır İyidere. Karadeniz Bölgesi’nin doğal güzellikleri, sunduğu imkânlar ve insanların ılıman ev sahipliği, İyidere’yi doğal ve kültürel güzelliğiyle çok çekici yapan özelliklerdir. Şimdi, İyidere’ye yönelenler için en popüler ve keyifli gezilecek yerleri ve aktiviteleri sizler için derledik.
Rize İyidere Gezilecek Yerler

1. İyidere’deki Gizli Sırlar: Gezilecek Yerler

İyidere’nin coşkusunu, keyfinin ötesinde, kapalı gizli sırlarını keşfetmek için bir yolculuğa çıkmaya değer. Bir günde, tekne gezisiyle tüm sırlarını keşfedebileceğiniz İyidere, sizin tarzınıza uygun gezinti deneyimleriyle tatmin edecek.

 • Çaycuma Kalesi: Karadeniz’in doğal güzellikleriyle ön plana çıkan “Çaycuma Kalesi” etrafında tarihi gezi yapmaya değer.
 • Karaoke Göle: İyidere’ye özgü karaoke keyfi yaşamak istiyorsanız kesinlikle gözde bir yer. Yol boyunca çoğu zaman aracın müziğiyle sizi eşlik edecek.
 • Tarihi İskele: Güneşin herhangi bir vakit altından Tarihi İskele’ye inip seyir keyfi yaşamaya çıkmaya değer. İçinde kafe ve restoranların bulunduğu İskele, özellikle gulet turları tercih edenler için muhteşem duraklardan birisi.

Gezi için planınızı oluştururken piknik yapanlar ve doğaya hakim olanlar için “Merdivenli Koy” ve “Maruş Village” ziyaret etmeye değer. Ormanın ortasında bulunan bu buz gibi su ile dolu koy gerçekten çevredeki doğanın havasını solumak için harika bir fırsat.

1. İyidere'deki Gizli Sırlar: Gezilecek Yerler

2. Ruha Doğru Bir Gezi: Rize İyidere

Rize İyidere, Karadeniz Bölgesi’nin en çarpıcı kasabalarından biridir. Sanki yaşayan tablolardan çıkmış gibi, bu coğrafyanın doğal güzellikleri, Rize İyidere’ye eşsiz bir atmosfer veriyor. Kısa bir gezinti için Rize İyidere farklı bir macerayı size sunuyor:

 • Doğa: Yukarıy olduğu kadar aşağıyı da keşfedin. Rize İyidere, tepeler, ormanlar ve arka avlularıyla doğanın en güzel manzaralarını barındırıyor.
 • Aktiviteler: Sürüngen turu, kanyonlar gezisi, rafting ya da trekking. Sizi deniz kıyısında gezmeyi mi hayal ediyorsunuz, ya da su altında dalmayı mı? İyidere’de bunu ve daha fazlasını yapabilirsiniz.
 • Yemek: Deniz mahsülleri ve lezzetli mezeler üzerine kurulu lezzetler, Rize İyidere’nin sınırlarında arayanlar için parmak uçlarınızın altında.

Rize İyidere Gezisi, keyifli eğlenceler ve yeni kültürler sunmakta; tarih ve arkeoloji severler içinde atmosferini ve kültürünü keşfedebilirsiniz; şelalelere şarkı gibi bakarak; ve bitirmek için bir gökyüzüne doğru yürüyün. Rize İyidere’yi keşfedin ve muhteşem maceranın tadını çıkardın!

2. Ruha Doğru Bir Gezi: Rize İyidere

3. Zengin Doğal Güzellikler İle Karşılaşmak

Dünya Çapında Bir Miras

Kapadokya, UNESCO Dünya Mirası listesine kabul edilen bir destinasyon ve bu güzel doğal kuş cenneti kesinlikle görülüp keşfedilmesi gereken bir yerdir. Kuş cenneti gibi farz edilmesinin nedeni çok güzel ve nadiren görülen doğal manzaraları ile öne çıkmaktadır. Sarp tepelere, zengin üzüm bağlarına, harika doğa çıkıntılarına, gökyüzüne uzanan magnificent kayalık oluklarına ve bunun gibi nadir doğal güzelliklere sahip bölge, tarihte kendine biçilen özel bir rolün gereğini yerine getiriyor.

 • Şaşırtıcı ve güzel tarihi tapınaklar ve kiliseler
 • Güleryüzlü ve misafirperver halk
 • Akşamları kızıl renkte gökyüzü
 • Harika Balloon Festivalleri

Gökyüzüne yükselen havai fişeklerdir, farklı renklilerin kötümserlik arasında büyüleyici bir ışık içinde karşılanmasıyla başlayan Ballon festivali ile bu yer biraz daha eşsiz bir mekan haline geliyor. Davul ve zurnalarla birlikte şaşırtıcı görsellerin yaşandığı Ballon festivallerinin seyirciyi büyülü bir sezon havasına çıkarttığı ve yüreklerin hafiflettiği herkes tarafından söylenir.

4. İyidere’ye Özgü Müzeler ve Kültür Tarihinden İzler

İyidere, birçok zengin kültür tarihi ile dolu bir kent. Birçok yılın kültür yapılanmalarının yoğun bir şekilde konumlandığı Iyidere’de mahalleler arasında at arabasıyla dolaşmakta, tarihi binaların arasından geçmekteyiz. Mekânlarda gömülü olan tarih özlemlerimizin ve unutulmuş yaşam tarzlarımızın eseri.

İyidere’de gezeceğiniz pek çok müze var.

 • Karya Müzesi: Karya Antik Kenti 1891’de Ferdinand von Lüttichau tarafından tahminen bulundu. Her yıl antik kiltürü ile merak ve hayranlık uyandıran bu müze, Trakya’ nın en önemli antik müzelerinden bir tanesidir.
 • Paşayiğit Kültür Müzesi: İyidere’de eski tarım aletlerinin sergilendiği ve tarihteki önemli olaylardan başka pek çok şeyi barındıran müze. Paşayiğit Kültürel Müzesi, günümüzün önemli şahıslarının resimleri ve eskiden kullanılan önemli giysileri kapsayan bir koleksiyonun vereceklerine odaklanıyor.
 • Pazar İstasyonu Müzesi: Özellikle yoldan geçenlerin kolaylıkla ulaşabilecekleri bu müze, Iyingene deki Karakol tarihini bize anlatıyor. Belkede Tepe Kilisesi, syanlı tarih ve arkeolojik alan da içerisinde barındırmaktadır.

Bu müzeler, İyidere’nin kültür tarihine merak sarmış turistlere eşsiz bir atmosfer sunuyor.

Konu Özeti

Rize İyidere Gezilecek Yerler’in tüm özellikleri, zevkleri ve güzellikleri ile sizleri bekliyor. İyidere, doya doya keyifle bir tatil yapmak, bol bol eğlenmek açısından mutlaka denenmesi gereken bir yer! Hayallerinize yaklaşmanın en güzel şekli bu yerde, güneşe, denize ve serin havaya kendinizi kaptırın ve hayatın tadını çıkarın. Güneşin altında keyifli tatili dileriz.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir