Samsun Ayvacık Gezilecek Yerler
0 (0)

Ayvacık’ın her köşesinden muhteşem bir manzara ortaya çıkan doğal güzellikleri, kültürel miraslarını barındıran tarihi yerleri ve çoğu yerlerde sadece burada bulunan lezzetleri keşfetmek için sizi bekliyor! Bu yaz meşhur Samsun Ayvacık’ın gezilmeye değer yerlerini keşfetme şansı yakalayın!
Samsun Ayvacık Gezilecek Yerler

1.Ayvacık’ta İnanılmaz Bir Tatil Mümkün

Ayvacık, asi ve arı sesleri eşliğinde kıyı şeritleri avuçlarına almış, ormanların arasından ilerleyen çiçek dolu açık alanları tarif edebilecek kadar anlatılmaz bir güzelliğe sahip bir yerdir. Bu yüzden Ayvacık, tatiller için unutulmaz bir rota olarak anılmakta. Eğer sizin de Ayvacık için bir tatiliniz varsa, aşağıda listelenen optikleri kesinlikle deneyin:

 • Her Pazar Kalabalık Pazar: Uzun tarihe sahip olan bu geleneksel pazar, yakınlardaki köy ve kentlerin halkını şenlik için topluyor.
 • Ayazma Su Kaynağı: Tam bir gezginin hayalleri arasındaki bir tatil için çok uygun olan Ayazma Su Kaynağı’nın havasıyla ünlüdür.
 • Yüksekliğe Çıkma: Ayvacık’da tatil keyfinizi artırmak için, dağların tepesinden muhteşem manzaralara bırakılmanız gerekebilir.

Ayvacık tatili hakkında konuşmak, çoğunlukla unutulmaz bir tecrübeye güzel bir nebze lezzet etmek mümkün olacağı anlamına geliyor. Göl ve ormanlarla çevrili bu bölgede, herkes kendi tarzıyla eğlenebilir. Ayvacık’a giden misafirlere doğal ve tarihi dokuya kesinlikle sahip çıkmalarını öneriyoruz!

1.Ayvacık'ta İnanılmaz Bir Tatil Mümkün

2.Ayvacık’ta Gezinin, Keşfe Çıkın!

Küçük, ama güzel Ayvacık!

 • Kıyılarındaki kumsalları koyu mavisi ile sizi Akdeniz’in keyfini çıkarmaya davet ediyor. Omuzlarda yürüyüşler, yaz akşamlarında sakin bir badem dalından tünele geçmek; okyanusunda sızan deniz, gündelik hayatın stresinden uzaklaşmak için tamamıyla uygun.
 • Yaylaları sizi çaldığınız notalarla süsleyecek gökyüzünün altında, doğanın derinliklerinde kendinizi iyi hissetmenize izin verecek. Zengin fıstık çamurlarının arasından yürüyün, soğuk derelerinde serinleyin. Keşfe çıktığınız bu yolculuk size Ayvacık’ın sıcacık konaklama berrak su güquşuğuyla davette bulunacak.

Ormanlık bölgelerine bir yürüyüş yapın ve bitki örtüsü içinde kaybolmak. Dolu sıkıntısında yakalayacağınız serinlik ve kurtuluşa baba olacak. Yaslanın çimene ve Ayvacık’ın yeşillikleri arasında tazeliği soluyan cömert rüzgarı ile kendinize aktarın.
2.Ayvacık'ta Gezinin, Keşfe Çıkın!

3.Ayvacık’ta Gezilecek Yerler Neler?

Ayvacık, Bursa’da Yenişehir ilçesine bağlı bir belde. Asırlık yapılar, ağaçları ve coşkulu havasıyla Ayvacık, göz alıcı doğasıyla Bursalıların en çok ziyaret ettiği yerlerden biri. Ayvacık’ta, aşağıdaki yerleri ziyaret etmelisiniz:

 • Toygarlı Köyü: Toygarlı Köyü, Ayvacık’taki en turistik yerleşim yerlerinden biridir. Hem yüksek kayalıklarına hayran kalınacak, hem de muhteşem doğasıyla etkileneceksiniz.
 • Hacıuluslu Tepesi: Bursa’nın en güzel manzara noktalarından biri olan bu yüksek tepede, sakinliğiyle öne çıkan ormanları süsler. Manzaranın tadını çıkarabileceğiniz Hacıuluslu tepesi’ni ziyaret edin.
 • Çali Köyü: Ayvacık’ın adeta sekizinci harikası olan Çali Köyü, muhteşem doğal güzelliğiyle sizi şaşırtacak. Güneşin batış manzaralarını görebileceğiniz Çali Köyünün dar sokaklarını gezerek kendinizi zamanda yolculuğa çıkarabilirsiniz.
 • Kemalpaşa Deresi: Kemalpaşa Deresi’ni gezerken, güneş yüzü görebilirsiniz. Üstü açık restoranlarının yemekleriyle nioğlu ve göl kenarında akşamları yürüyüş yapabileceğiniz Kemalpaşa Deresi’ne gitmeden Ayvacık’ı gezmek olmaz.

Ayrıca, Ayvacık’ta göreceğiniz pek çok kilise, eski mahalleler ve arkeolojik sit alanları da vardır. Ayvacık’ta geziniz sırasında bunları da ziyaret etmeyi unutmayın.

4.Ayvacık’ta Görülmesi Gereken Yerlerden Bölümler

Ayvacık; nadide denizi, letafetli bölgesi ve zengin kültürüyle hayranlık uyandıracak bir şehir. Ayvacık’ta görülmesi şart olan yerler şunlardır:

 • Ayvacık Direk
 • Gelibolu Sahili
 • Ahmet Kabaklı Kilisesi
 • Akbaşlar Köyü
 • Küçükpaşa deniz koyu

Ayvacık Direk: Ayvacık Direk, dalgalarca sallanan tabii bir menara. Yemyeşil, muntazam çitleriyle Müslüman – Ermeni ve Yahudi törenlerinin yanısıra ilahi müziklerin de canlandığı mekan. Avrupa ve dünya turizmine sunarken, yerli halk tarafından da ziyarette edilen direk, günümüzde Ayvacık’ın bayrak direği olarak gözüküyor.

Gelibolu Sahili: 1915 Çanakkale Muharebesi’nin en renkli sahnelerinden birisi olan Gelibolu Sahili, şövalyelerinın geçişinin olduğu yerlerin yanı sıra doğal güzellikleriyle de meşhur. Ayvacık’a kıyısı olan Gelibolu, tarihi zenginlikleri ve harika güzelliğiyle sık sık ziyaret edilen bir yer.

Konu Özeti

Ayvacık size farklı zevkler sunan bir güzelliğe sahip! Ormanları, tepeleri, vadileri ve mavinin alevini suya düşüren sularıyla sizi büyüleyecek. Özgürlüğün gücünü birçok yerden deneyimleyebilir, samimiyet ve sürprizleri eşsiz bir deneyim haline getirebilirsiniz. Günübirlik geziler sizi davet ediyor; Ayvacık’ı keşfetmek isteyenler, eğlenmek isteyenler buraya gelin. Geziye çıkın ve Ayvacık’ın eğlencesini, farklılığını ve yeniliklerini sonsuza kadar kalbinizde saklayın!

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir