Sivas Hafik Gezilecek Yerler
0 (0)

Sivas, Türkiye’nin Kuzey-İç Anadolu bölgesindeki güzel şehirlerden biridir. Şehir, ender bulunan doğal güzellikleri, tarihi görmek için gezilecek yerleri ve zengin adetleri ile ziyaretçilere çağrıda bulunuyor. Sivas’a hafif günlerinizi geçirmek için uzun tarihi görevler, yürüyüşler, cafeler, manzaralı parklar ve daha fazlasıyla Hafik’te dolu seçeneklerinin keyfini çıkarın! Bu blog makalesi, Sivas’ın Hafik bölgesinde gezilecek güzel yerleri tartışmak için yazılmıştır. Erken tarihten günümüze kadar uzanan bir deneyimin keyfini çıkarın, uzun ama ödüllendirici, hafızalara yerleşen güzellikler ile renklenen küçük gezileri keşfedin!
Sivas Hafik Gezilecek Yerler

1. Sivas’ın Gizli Tarihi: Hafik’te Gezilecek Tarihi Yerler

Sivas sadece tarihten kalan huysuzluklarla doludur, ancak tarihin güzelliği de vardır. Hafik kenti, tarihi ve gizemli kaleleri, muhteşem İslami mimarisi ve birçok gizemli gezi ve park alanlarıyla, Sivas’ın gizli tarihini keşfetmek için muhteşem bir nokta.

Gezilecek Tarihi Yerler: Hafik’te gezilecek yerler bolca bulunmaktadır:

 • Kersagül Külliyesi: 14. Yüzyılda yaptıran Takiyüddin İbrahim bin Ebü’l-Hasan adlı bir cami, dört medrese, bir türbe ve bir mescit içerisinde bir külliye oluşturmak için yapılmıştır.
 • Ulu Cami: Caminin tavanında ve kubbesinde İslami stilinin ünlü özellikleri vardır. İçeride minare, türbeler ve küçük cami bulunmaktadır.
 • Hafik Kalesi: Bizans ve Osmanlılar tarafından sık sık savunulmuş olan bir kale, yaklaşık 3.000 metrekarelik tarihi bir alana sahiptir.
 • Seben Turnuvası: Tarihi bir kale olarak bilinen Sebena turnuvası yer almaktadır. Turnuvanın içindeki mangal türüdür.

Bütün bu gösterişli tarihlere iyi bir objektifle tanıklık ederek, trendirme görevlerini tamamlayarak, harika bir gün geçirebilirsiniz.

1. Sivas'ın Gizli Tarihi: Hafik'te Gezilecek Tarihi Yerler

2. Hafik’te Ala Gözler: Kültürel, Doğal ve Mimari Zevk

Hafik’te ala gözler en ünlü nefes almak için olanaklar sunuyor. İnsanlar zevk için buraya geliyor. Birçok tarih, dil, kültür ve mimari birlikteliği cennette nefes almak için davet ediyor. Tarihi havuzlar, etkileyici manzaralı gölcükler ve büyük ormanlar Hafik için farklı renkler sunuyor.

Bir ziyaretçi, Hafik’te nefes almaya karar verdiğinde, tarihi değerleri ve geleneksel mirası keşfedebiliyor. Antik şehir merkezindeki mozaikleri süsleyen oturma alanları, güzel parkları ve şirin eski köy sokakları Son zamanlarda eski yapıların modern eklemeleri ile cennetten hazzetmek için bir araya geldi. Hafik’te keşfedilmeyi bekleyen kültür, doğal ve mimari zevkin mükemmel bir kombinasyonu var.
2. Hafik'te Ala Gözler: Kültürel, Doğal ve Mimari Zevk

3. Hafik’te Efsanevi Türk Tarihi: Kraliyet Mezarları ve Ortaköy Kalesi

Üçüncü bölümde, kısa bir tarih gezisiye çıkacağız ve nefes kesen güzellikteki Hafık’teki efsanevi Türk tarihini keşfedeceğiz!

Hafık, kraliyet mezarlarının ve Ortaköy Kalesi’nin bulunduğu çarpıcı bir antikite merkezidir. Buranın tarih kökeni kadim zamanlara uzanır. Tarih öncesinden bugüne bölgenin önemli olaylarının yaşandığı alanların her birinde özel mezarlar yer alır.

Her mezar hikayesini dinlerken hafık hamlelerine hayran kalacaksınız. Toplamda ne kadar mezar var andığımızı hiçbir zamanda tespit edemedikleri:

 • Kraliyet Mezarları
 • Hitit Mezarı
 • Kabartmalar
 • Yunanlıların Mezarı
 • Vahdettin’in Mezarı

Ayrıca, Hafık’te bulunan Ortaköy Kalesi, tarih öncesi dönemlerden çağdaş zamana kadar gelen bölgelerdeki kraliyet mezarları arasındaki müthiş güzellikteki geçmişin sembolü. Kale, stratejik üstünlük için inşa edildi ve önemli kültürel mirasların bir araya gelmesi ile de anılır. Kale’nin geniş topraklarında, hala sevimli hayvanlarını bulmak mümkün.

4. Hafik’ten Anılar Kazanmak: Akşamüstü Yürüyüşleri ve Kent Fenerleri

Şehrimizin dinlenme alanlarından biri olan Hafık’teki akşamüstü yürüyüşleri hep özel kalıyor. Bir kalabalık değil, sessiz bir cami, hafif rüzgar ve mor-sarı ışıltılarına doyahak eden sokak fenerleri… İşte bu güzelliklere tanık olmak için uçurumdan keyifli bir piknik alanına gitsem bile, çok geçmeden yürümeye başladığım Hafik’ten akşamüstü yürüyüşlerinin en büyük keyfini sürüyorum.

Her yürüyüşümde kentin sessiz sokakları ve küçük bitki örtüleriyle kaplı meşhur fenerleriyle baş döndürüyor. Fenerleri ve hayali bir seyahat atmosferini elimden ne kadar geçerse geçirerek yaşamayı her defasında iyiden iyiye yaşıyorum.En sevdiğim şey oradan geçerken solumaya mecbur olmam; pürüzsüz yolların ve büyük ağaçların nazikçe esintisinin şehir çevresinde arasıp soluduğu gözlemlemek. Yürüyüşüm bitene kadar, kentin o büyüleyici havasının yarattığı yaşamdır.

 • Hafik’teki akşamüstü yürüyüşleri:
 • Sessiz cami, hafif rüzgar, mor-sarı ışıltıları
 • Kent Fenerleri

Konu Özeti

Dünyanın sayılı gezilecek yerlerinden biri olan Sivas Hafık, gezginler için, olmazsa olmaz bir turistik mekan. Bozkırın kalbi olan kent, sizi her zaman karşılayacak ve tüm kültürleriyle sizi tarifsiz zevkler bırakacak. Sivas Hafık sizi bekliyor!

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir