Sivas Yıldızeli Gezilecek Yerler
0 (0)

Sivas’ın tarihi ve kültürel mirası ile övünen bu güzel bölge Türkiye’nin en iyi gezilecek yerlerinden biri. Sivas’ın tadını çıkarmak için Yıldızeli bölgesi neredeyse zorunlu. Yıldızeli’nde, ziyaretçileri kendine hayran bırakacak kadar güzel doğa manzaraları, tarihi ve kültürel özellikler, yerel lezzetler, etkinlikler ve onları bekleyen unutulmaz deneyimler var.
Sivas Yıldızeli Gezilecek Yerler

1. Sivas Yıldızeli’ndeki Güzel Manzaralar

Sivas Yıldızeli, Doğu Anadolu’da bulunan bir gölün çevresinde, taş duvarların arasında, aynı zamanda havalan 520 metre yükseklik eğiminde uzanan beyaz kayalıkların arasında öne çıkıyor. Manzara, çok dallı pembe çiçekler ve yüksek kayalıkların yerleşik kala güzelliğine hayran kalmak için yüksek bir harikadır.

Konuklara ev sahipliği eden manzaralar, çocuklar için hareketli eğlenceden ve çimleri çiçekleri ile asılan divanlardan oluşan doğal sevimliliğe kadar her şeye sahiptir. Taze hava ve çevrenin sakin havası, Sivas Yıldızeli’ne gelen ziyaretçilerin cenneti tercüme etmek için harika bir yoldur.

  • Keyifli bir tatil için evler ile arışan, hareketli kahve ve lokanta manzaraları ile süslenmiş koru güzellikleri manzaraları
  • 1200 yıllık Selçuklu Şelalesi ile kaplı deniz kumu ve kumsalları
  • Tepelerin arasındaki menziller , çeşitli bitkilerde kaybolmanın keyfini çıkartın

1. Sivas Yıldızeli'ndeki Güzel Manzaralar

2. Tarihi Geçmişe Sahip Gizemli Mekanlar

Türkiye, ıyla ziyaretçilerine özel bir deneyim sunuyor. Eşsiz mimari ve kültür zenginliğiyle Türkiye, bu mekanları ziyaret ederek zamansız bir deneyim sunuyor.

  • Tyana Antik Kenti
  • Göbeklitepe
  • Labraunda Tapınağı

Tyana Antik Kenti, çevresindeki Kayalar Dağı’nın zirvesinde yer alıyor. Doğduğu günden bu yana tarihi önemiyle bilinen Tyana, 2000 yıl öncesine kadar uzanan bir tarihe sahip. Kurulduğu dönemde Hellenistik kültürün ünlü tanrısı Zeus’un rahibi durumundaydı. Labranda Tapınağı’nın olduğu yer, tapınağın önünde yer alan sahil kenarında ve antik yolları izleyerek erişilebilir. Dünya Mirası Alanı kapsamında olan Tyana, antik kentler arasında en çok ziyaretçi çekebilenlerden bir tanesi olarak dikkat çekiyor.

Göbeklitepe, 1989 yılında ortaya çıkarılan ve Arkeolog David Lewis tarafından keşfedildi. 11.000 yıl öncesine uzanan bu yer, insanların iş bölümüne dayalı kompleks bir toplumsal organizasyon ürettiğini ortaya koydu. Yerleşimin mimarisi, üç farklı döneme ait Dünya mirası kapsamında bulunuyor. Bu eşsiz tarihi yer, mezar anıtları, steller ve heykel-anıtlar ile zenginleştirilmiş. Bugün, Arkeoloji Müzesi’nin de olduğu bir park içerisinde bulunuyor ve yazılı ve görsel medya üzerinden turistlere ulaşıyor.

2. Tarihi Geçmişe Sahip Gizemli Mekanlar

3. Yıldızeli’de Göreceklerinizi Bekleyen Aktiviteler

Sınırsız çılgınlık ve macera, Yıldızeli’nde. Bu çarpıcı kasabadaki çok sayıda özellikleri açıklayan, sizin her türlü zevki karşılayan çok sayıda aktiviteyiListeliyoruz.

  • Jeep safarisi: Yıldızeli’deki modern maceraya çıkmak isterseniz, Jeep safarisi neden kendinizi mutlu etmeyin?
  • Dağ bisikleti: Belki tehlike arayanlar için çok fazla, ama meraklılarının kalbine hitap eden bu aktiviteye göre süzülüşü seviyorsanız, bu aşırı popüler turistik şamandırasını kaçırmamanızı öneririz.
  • Sırt molası: Gün ışığının olduğu her yerde, Yıldızeli’de tüm yıl boyunca kesintisiz bir biçimde kullanabileceğiniz konforlu bir sırt molası, kendinize meşgul olmak için her türlü imkan bırakıyor.

Tabii ki, Yıldızeli’nde futbol oynamak için, çimlerde showtime hadi veya ormanla dolu yürüyüşlerde kaybolmak ve bitişik bahçelerde yemeğe çıkmaktan hoşlananlara, tamamen değişik bir tat deneyimi yaşatmak isterseniz, Yıldızeli’de neredeyse tüm dünyadan farklı lezzetlerde restoranları görebilirsiniz.

4. Sarmaşıkla Sarılmış Mekânlarla Dolu Yıldızeli

Fındık ağaçlarının oluşturduğu serin ormanlar, yücelerin tepesindeki muazzam köyler ve günbatımının ölümsüz güzelinin eşlik ettiği günler Türkiye’nin Yıldızeli köyüne sahip. Seyahat dolu kalpleri çoğu zaman bilmeyenler adını duyacak bu göz kamaştırıcı yere bekliyor. Buraya gelince, sarmaşıklarla sarılmış mekânlar ile karşılaşacaksınız.

Yıldızeli’de, standartların çok üstünde olan konaklamaların keyfini sürmenin dışında, her tarafı sarmaşıkla sarılmış mekânlardan oluşuyor. Mekânların arasında, Le Bleu adı verilen seçkin bir restorankara rastlayacak ve gece varoşbu restoranda akşam yemeğini yiyebileceksiniz. Akşamlarınızı aşılmaz sarmalarla sarılmış bir alanda geçirmeyi planlıyorsanız, Gran Cafe isimli mekânı ziyaret edebilirsiniz. Doğa yürüyüşleri sırasında da bu mekânlara akşam yemeğinden önce ya da sonra uğrayıp eski zamanlara özlem hissetmeyi de ihmal etmemenizi öneririz.

Konu Özeti

Sivas Yıldızeli’nin tarihi ve doğal güzellikleri konusunda bir araya geldiğimiz bu gezi, her şeyiyle özgün olması ile sizi baştan çıkartacak. Unutulmaz bir tatil geçirebileceğiniz güzelliklerle dolu bu harika şehri keşfetmeye var mısınız? Gül türküleri, tarihi kaleler ve kristal su ile Sivas Yıldızeli’nin büyülü dünyası size gerçek bir macera yaşatacak.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir