Tavşan Kaç Tane Doğurur?
0 (0)

Tavşan ailesi oluşturmak, ev sahipleri için öykünülere alışılmış büyük bir keyiftir. Tavşanların alçakgönüllü, güleryüzlü ve arkadaş canlısı yapıları hayvanseverleri çekmeyi başarıyor. Peki, tavşanlar ne kadar çabuk üreyebiliyor ve kaç bebek tavşan üretebiliyorlar? Tavşan Kaç Tane Doğurur? 2020 mütalaasına bakalım.
Tavşan Kaç Tane Doğurur?

1. Tavşan Kaç Tane Doğurur?

Tavşanlar her yıl, genellikle nisan ayından ekim ayına kadar en az 5 defa doğurabilir. Her kez bir tavşan yavrusu doğurur ve genellikle 6-7 tane arasında doğururlar. Tavşanların doğum miktarı yerinde barınaklarına, günlük beslenme miktarına ve bakım sıklığına bağlıdır.

Stresli ortamlar ve kalabalık yaşantıları nedeniyle tavşanların kez doğum sayısı düşebilir. Düşük yoğunluklu güvenli ortamların önerilmesi farklı obezite seviyelere yol açmaktan kaçınılmalıdır.

Tavşanlar doğurmaya ek olarak, vitamin eksikliği, temiz su ve yaşam alanlarının yetersizliği gibi olumsuz etkenler de doğum miktarını etkileyebilir. Tavşanlar için yetişkinlik ve hatta erginlik yaşına kadar olgunlaşma çok önemlidir, bu yüzden tetikleyici faktörler doğum miktarını arttırabilir ve bakım sıklığını iyileştirebilir.

Genellikle bir tavşanın doğumunu sağlıklı tutmak için her ayın başında düzgün olarak besleme ve her hafta cilt bakımı, diş temizliği ve kir parçası alınması önerilmektedir.

Aşağıdaki hususlar tavşanların iyi sağlığı için gerekli.

 • Normal kilonun korunması
 • Günlük veya haftalık temizlik ve bakım
 • Esnek hareketlilik
 • Günlük vitamin alımı
 • Kısıtlı ve temiz su kaynağı

1. Tavşan Kaç Tane Doğurur?

2. Tavşanın Doğurma Süreci

Birkez sevgiyle beslenmiş ve evcilleştirilmiş arkadaşınız tavşan bir ışıl ışıl gözle geri döndüğünde, yaşam kalitesini ve üremesini arttıracak önemli bir aşamaya girmiştir. sırasında zorluklar yaşamasına rağmen, kendisinin ve tavşan yavrularının başarılı bir şekilde doğmasına yardımcı olma şansına sahip olursunuz. Burada doğurma sürecinin ne olduğunu, nasıl planlanacağını ve doğumun nasıl gerçekleştiğini anlatacağız.

1. Aşama: İzleme

 • Tavşanın dişi, erkek üreme sağlığını kontrol etmek için ekip sırasında ve öncesinde vet tarafından sık testler ya da muayene yapılmalıdır.
 • Erkek tavşan üreme sağlığını kontrol etmek için, sperm miktar ve kalite de dahil olmak üzere gerekli testler yapılmalıdır.
 • Ekibi izlemek için, her ikisinin de sıklıkla kontrollerden geçirilmeli ve tekrar üremeye hazır olduklarına emin olmak için test yapılmalıdır.
 • İzleme süreci, sadece doğum sürecinin başlamasıyla sonlanmaz, çünkü yavrular büyüdükçe ve yetişkin tavşanların ekibi sürekli izlenmelidir.

2. Aşama: Dişi Başından Başlayın

 • Doğurma süreci, dişi tavşanın gebe kalacağına karar verilmesiyle başlar. Dişi tavşan, erkek dahi ile bir araya gelir ve daha sonrasında tekrarlar.
 • Birkez dişi gebe kalma süreci başladığında, gebe kalma süresi yaklaşık 10 hafta sürer.
 • Bu dönemde dişi tavşanın, daha çok besin alacağı ve çok daha geniş bir alanda hareket edebileceği bir ortamın sağlanması daha iyi performans sergilemesini sağlayacaktır.
 • Tavşanın hormon seviyesinin dikkatle kontrol edilmesi şarttır ve erken doğum semptomlarını ihmal etmemelidir.

3. Aşama: Doğuma Hazırlıkları

 • Doğuma hazırlık etmeyi başlatmak, kafesin ya da üreme alanının temizlenmesi, filtrelenmesi ve gelişim öncesinde hazırlanmasıdır.
 • Zemin kafesinin ortasının düzgün şekilde yıkanması ve tıraşılması gerekir.
 • Geri kalan kafes alanının spor filtreli bir şekilde alınması ve gözenekleri ile birlikte düzgün temizlemesi gerekir.
 • Silinen alan, pamuk gibi hafif malzemelerle örtülmeli ve dişi tavşanın bir yuvalaması için gerekli alan sağlanmalıdır.

4. Aşama: Yavruların Büyümesi

 • Gebe dişi tavşan, doğumdan sonra bir ay kadar besin ve hijyen sağlama konusunda dik kafasıyla oluşturacağı yavruları hedef almaktadır.
 • Bebek tavşanların büyüyebilmeleri ve güçlü olmaları için, dişi tavşanın safrakesesi de dahil olmak üzere, özel besinler sağlanmalıdır.
 • Yavru tavşanlar bir sürü enfeksiyona maruz kaldıklarından, lazer muayene ve oranın kontrolü dikkatle yapılmalıdır.
 • Bir hafta sonra, bebek tavşanların bazı sıkışma ve tedavisi olmayan hastalıklara maruz kaldığı ve evrimleri sırasında beslenme ve hijyen ihtiyacının daha da artığı gözlemlenir.

5. Aşama: Yavruların Ayrılması

 • Bebek tavşanların ayrılmaya hazır hale gelmesi, doğumlarının yaklaşık 8-9 haftalık olduğu anlamına gelir.
 • Yavruların ayrılması, evde ayrı kafesler, araçlar, mobilyalar ve hapşırmalarla daha kolay olacağı için daha iyi bir deneyim olacaktır.
 • Yeni ayrılmış yavruların normal bir desen geliştirmesi zaman alabilir ve dişi tavşanın onlarla herhangi bir anlaşmazlıkla karşılaşmaması, ayrılık süreci için çok önemlidir.
 • Ebeveynlerin aynı kalmaları, çocukların evde kalmaları kaçınılmazdır. Ancak, bu durumda özel önlemler alınmalıdır.

2. Tavşanın Doğurma Süreci

3. Tavşanın Doğurganlığını Etkileyen Faktörler

Tavşanı doğurganlığını etkileyen çok çeşitli faktörler vardır. Bir tavşanın ne kadar çok doğurgan çift olacağını, birçok fiziksel ve çevresel faktöre bağlıdır.

 • Yaş – Genç bir dişi tavşanın yumurtlaması eskisi kadar iyi olmayabilir. Dişi tavşanın yaşı ilerledikçe, onun üreme kapasitesinin azalacağı görülür. Yumurtlamalar daha uzun bir süre aralıksız olmayacağından, üreme verimliği azalacaktır.
 • Diyet – Tavşanın tam olarak yemeye ihtiyacı vardır. Protein yönünden zengin olmayan diyetler, dişi tavşanın üreme verimini azaltmakla kalmayıp, dişinin fert yetişmesinde güçlükleri de beraberinde getirebilmektedir.
 • Bağışıklık – Tavşanın sağlık durumuna bağlıdır. Sağlıklı bir vücut immune sistemi başarılı bir şekilde üreme sürecini kolaylaştırmak için zorunlu olmaktadır. Vücudunda bir enfeksiyon olan veya hasta bir dişi tavşan, doğurganlığını etkileyebilir.
 • Çevresel Faktörler – Tavşanların destek alabilecekleri konforlu çevrelere ihtiyacı vardır. Sıcak ve su yetersizliğinin, dişinin yeterli sürede yumurtlamasını engelleyebileceği unutulmamalıdır. Tavşanların rahatsız edilen, kalabalık ve ürkütücü bir ortamda bulunması yavru sahip olabilecek kadar doğurgan olmalarına engel olabilir.

Tavşanın üreme verimini artırmak için, sağlıklı diyetler, düzenli olarak taranma ve çevre koşullarının iyileştirilmesi gerekir. Bazı dişiler, üremeyi durdurdukları için takip edilmek zorundadır. Tavşan doğurganlığını etkileyen birçok faktöre göz önünde bulundurmak, hayvanın uzun süreli sağlıklı üreyeceği anlamına gelmektedir.

3. Tavşanın Doğurganlığını Etkileyen Faktörler

4. Tavşana Yakın Bakım Sağlamak

Tavşanlarınızı doğru şekilde bakımını sağlamak çok önemlidir. Teknolojinin ilerleyişi ile birlikte insanlar tavşan besleme ilgisini arttırmıştır. Bununla birlikte, bu hayvana her ne kadar beslenme de ödül olarak görülse de, tavşanınızın beslenmesi ve onun için özel olarak düzenlenen ortamın düzgün bakımını sağlamak, kendi pet’inizin yaşam kalitesini arttırmak için büyük önem taşımaktadır. Bu yazıda, için neler yapılabilir gözden geçireceğiz.

Güçlü Dış Organtır: Tavşanlarınızı sağlıklı tutmak için herhangi bir hastalık riskini ortadan kaldırmak için tavşanınızın bedenine sahip olması gerekir. Bu nedenle, organlarının ısısını korumak için önlemler almalıdır. Tavşana, her hafta olmasa bile yakın aralıklarla bir veteriner tarafından muayene edilmesi ve her hafta başında bir dış sağlık kontrolü sağlanması önemlidir. Temiz ve salgısız kılıf tavşanınızınızın zindelik seviyesini yükseltecek ve sağlık açısından rahat bir ortam yaratacaktır.

Rahat Ortam: Tavşanlar kendi ortamlarını ve konforlarını tercih ederler. Bu yüzden için özel olarak güvenli bir ev ortamı hazır lamalısınız. Tavşanlar ne kadar temiz ve rahat olursa, onların çevresel koku ve gürültülere olan hassasiyeti azalacak ve arkanıza yaslanarak rahat hisseden bir ortam sağlayacaksınız. Tavşanlar geniş alanlarda etkinlik için yaratılmıştır, tüm tavşanınıza gereken enerjiyi ve neşeyi tekrar edebilmesi için seçtiğiniz yuva alanının geniş olmalıdır.

Beslenme: Tavşan besleme işi zor bir süreçtir. Tavşanlarınızın sağlıklı olması ve enerji kaybını en aza indirmesinin tek yolu, onlara doğru besinleri vermektir. Tavşana verilecek besinlerden temel olarak; ot, yem ve takviyeli yiyecekleri şeklinde söz edebiliriz. Yemlerin kalitesi ve tohumlar kullanılmalıdır. Yumuşak bitkisel maddeler içeren yemler vermeniz tavşanınızın sindirim sistemini desteklemek adına önemlidir. Ayrıca, tavşana çiğ sebze, meyve, kemik gibi diyet öğeleri de verebilirsiniz.

Tıbbi Bakım Sağlamak: için en önemli konulardan biri de tıbbi bakımdır. Her tavşana sağlıklı bir yaşam için gerekli olan aşağıdaki önlemleri alınmalıdır:

 • Tavşana periyodik olarak muayene edilmesi
 • Vitamin ve mineral takviyesi
 • Parazit kontrolü
 • Kıl ablukasını önlemek için yüksek kaliteli yemler ve otlar
 • Güvenli ve hijyenik bir yaşam ortamı

Tüm bu önlemlerin alınması, tavşanınıza sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayacaktır.

Merak Edilen Sorular

Q: Tavşan Kaç Tane Doğurur?
A: Tavşanlar, üreme yetenekleri bakımından çok zorlu hayvanlardır ve üreme döngüleri ile her yıl çok büyük sayıda yavru üretmektedirler. Tavşanlar genellikle aralıklarla üretim yaparlar ve her üretim kümesi 8-12 yavru ile birlikte gelir. Yani ortalama olarak bir tavşan üç doğurganlığa kadar her defasında 8-12 yavru üretebilir.

Tavşan kaç tane doğurabileceği ve tüm bu kanıtlar hakkındaki merak ettiklerinizi tek bir cümle ile cevaplaya biliriz: Tavşan doğumları daha çok sezondan ve yetişkin tavşanın beslenme durumundan bağımsız olarak çok çeşitli sayıda tane veya yavruya kanı sıcaklığı verir. Tavşanlar her birinin çok özel, güzel, hayatı sorgulamaya değer hayvanlar olduğuna dair sizlere daha fazla kanıt sunar.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir