topuk dikeni tedavisi
0 (0)

Topuk dikeni ile ilgili baş ağrısı veren, ağrı ve sızıların çoğu zaman kas hareketlerini ciddi ölçüde etkileyen son derece rahatsızlık verici bir durumdur. Topuk Dikeni tedavisi için, ağrıyı hafifletmeyi ve semptomları önlemeyi amaçlayan seçenekler vardır. Bugün sizinle paylaşacağımız bu makalede, topuk dikeni tedavisinin olası seçeneklerini keşfetmeye gömeceğiz.
topuk dikeni tedavisi

1. Topuk Dikeni Neden Olur?

En sık görülen topuk dikenleri alkolden, uzun süreli egzersizlerden, vücudun matematiksel eşitliklerine ya da ayakkabının yanlış şekilde ayarlanmasından kaynaklanabilir. İnsanlar topuk dikenlerine sahip olabilirler fakat tedavisi üzerinde kafa yormaları gerekir.

Topuk dikeni, deride bir diken gibi hissedilir ve bu zorluklar nedeniyle ciddi rahatsızlıklara neden olur. Aşağıdaki gibi faktörler topuk dikeni oluşumunda sorumlu olabilir:

 • Aşırı alkol alımı: Alkol alımı arttıkça, sindirim sistemini baskılayan bir madde olarak etkisi artabilir.
 • Aşıırı egzersiz: Zorlu antrenmanlar nedeniyle ya da çorabın ya da topuk tabanın yanlış ayarlanması nedeniyle ayak kısmı şişer.
 • Vücudun eşitlikleri: Vücudun matematiksel eşitlikleri, bazı kemiklerin çok fazla etkilenmesini sağlayabilir.

Vücudun her bölümü farklı özelliklere sahip olabilir. Bu nedenle ortaya çıkan her şikayeti kişiye özel tedavilerle çözmeye çalışmak gerekir.

1. Topuk Dikeni Neden Olur?

2. Topuk Dikeni Tedavi Seçenekleri

Topuk Dikeni, topuk ve ayak bileği arasında ortaya çıkan yüksek bir büyümeye bağlı bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Risk grubu genellikle spor yapan veya sürekli ayakta kalma durumlarında olan kişilerin büyük bir çoğunluğu oluşturur. Özellikle uzun süreli ayakkabı giyme olasılığının daha yüksek olduğu bu durumlarda, yakın takip ve tedaviye erken başlanması çok önemlidir.

Topuk Dikeni hastalığının tedavisi genelde cerrahi olabilir. Ancak, operasyon kararı alınırken; hastanın bağırsak ve organ fonksiyonları, ağrıların yoğunluk derecesi, yaş gibi çeşitli risk unsurlarının da karara dahil edildiği unutulmamalıdır.

 • Nötralizasyon (Marjinotomie): Dikenin büyüme oluşturduğu topuk için kesiciyi kullanarak nötralize etmek ve büyümenin önlenmesini sağlamak amacıyla kullanılan bu cerrahi yöntem sonucunda, ameliyat sonrası iki haftaya kadar sürmektedir
 • Bazilaridin Bölünmesi: Büyümüş olan dikenin belli bir dereceye kadar bölünmesi amacıyla kullanılan bu cerrahi yöntemi komplikasyonların ortaya çıkma riskini en düşük seviyeye indirmek için kullanılmaktadır.
 • Büyümeyi Durdurma Tekniği: Yaz aylarının geçmesi ve havaların soğuması ile sonuçlanan bu değişiklikler çoğu zaman topuk dikeninin büyümesini durdurmada yardımcı olmaktadır.

2. Topuk Dikeni Tedavi Seçenekleri

3. Topuk Dikeni Tedavisi Sırasında Nelere Dikkat Edin?

1. Ortopedinize Başvurun

Topuk dikeni tedavisine başlamadan önce, bir ortopedik doktora başvurmanız önemlidir. Doktor en doğru tedavi yöntemini belirlemek için size sorular soracak ve ağrının doğasını incelemek için bir muayene yapacak.

 • Topuk dikeni tedavisi için beslenme düzeninizi baştan sona tartışın.
 • Bir ölçüye göre hareket etmek için yürüme programınızı önerin.
 • Bazı hareketler ve eylemleri kesmek üzere özel yönergeler iletin.

2. Doktorun Önerilerine Uyum Sağlamak

Doktorun çizdiği programa uyan ve topuk dikeni tedavisinin sonlandırılmasını sağlayacak adımları atmak çok önemlidir. Aynı zamanda fiziksel aktiviteyi sınırlamak, özellikle yürümek gibi, ancak topuk dikeni tedavisine başlayıp topuk dikeni kabukları arasıra yok olduktan sonra tekrar başlamak önemlidir.

 • Tedavinizin bir parçası olarak dürüst olun ve sevdiğiniz aktiviteleri sınırlandırın.
 • İlaçlarınızı düzenli olarak alın.
 • Doktor tarafından önerilen özel antikabuklu sıkılabilir botları giyin.
 • Tedavi sırasında tutulmalıdır.

4. Topuk Dikeni Tedavisinin Sonuçları Ne Olabilir?

Topuk Dikeni tedavisinin etkili sonuçları çoğu hastada görülebilir. Ancak, her bir kişinin durumu farklı olduğu için her bir hastaya özgü bir sonuç alınması mümkün olmayabilir. Tedavinin derinlemesine başarısı aşağıdaki hususlar ile de bağlantılıdır:

 • Tespit edilen etkenler
 • Kullanılan fizik tedavi yöntemleri
 • Tedavi planı
 • Zamanında erken tanı ve tedavinin başlanması

Hastaların şikayetlerinin ve bağlantılı belirtilerinin hafiflemesi genelde ileri seviyede topuk dikenleri olupsuzun ilaç veya cerrahik müdahaleler olmadan ilk hatırlatılması ile başlar. Topuk dikenlerinin sona ermesi için ağrıların ve sıklıkların önemli derecede hafifleyip hatta iyice ortadan kalkması gerekir.

Konu Özeti

Topuk Dikeni tedavisi üzerine yaptığımız değerlendirmemizde gördünüz gibi, tedavi çeşitleri arasında pek çok iyi seçenek mevcut. Doldurma tekniği, ameliyat, steroid enjeksiyonu, kısa dönem semptomatik tedavi ve topuk bantlarının kombinasyonu ya da tek başına kullanımları, tedaviden yararlanmak isteyenler için faydalı seçeneklerden bazıları. İhtiyaçlarınıza ve şartlarınıza göre kendinizi araştırın ve en uygun tedavi seçeneğini bulun. Unutmayın, topuk göz ağrısı onarılmalı ve vücut dengesi, denge ve güncel sağlık kazanılmalıdır.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir