Tourette Sendromu Nedir
0 (0)

Herkesin kanısına göre farklılıkları olan ve kimin bildiği Tourette Sendromu hikayesini duyduk. Belki de bir arkadaşım, komşum ya da yakınım bu sendrom için mücadele ediyorlar; fakat nedir bu Tourette Sendromu? İşte bu yazıda, Tourette Sendromu nedir ve bunun insanların hayatlarına nasıl etki ettiğini anlatıyoruz.
Tourette Sendromu Nedir

Tourette Sendromu hakkında Bilgi Edinmek Üzere

Tourette Sendromu, yeni tespit edilen bir hastalık olsa da, tanısı oldukça eski tarihlere dayanıyor. Ancak, Tourette Sendromunun, inatçı spor temelli tikler, uygunsuz sözler ve hareketler yapma, çoğul plişler ve tikler gibi özelliklerinin temel belirleyicisi olduğu anlayışı, 19. yüzyılda ortaya çıkar. Tourette sendromlu bireylerin çoğu, sürekli olarak tıkalar halinde kendilerini ifade etmeyi tercih ediyorlardır.

Tourette Sendromu, göz önünde bulundurulacak çok sayıda farklı semptom ile karşımıza çıkar. Burada en önemli olanlar:

 • Uygunsuz sözler ve hareketler yapma (coprolalia)
 • Tekrarlayan hareketler (tics)
 • Konuşma gecikmeleri (mutism)
 • Uyku bozuklukları
 • Kendine zarar verme

Bunlar, Tourette Sendromunun ortaya çıkardığı belirtilerdir ama çok fazla değişikliğe neden olan ve bahsedilmesi gereken başka birçok faktör de vardır.

Tourette Sendromu hakkında Bilgi Edinmek Üzere

1. Tourette Sendromu Nereden Geliyor?

Tourette Sendromu nereden geliyor sorusuna cevap aramanın ilk olarak binlerce yıl önceye uzanacağını düşünebilirsiniz. Çoğu durumda bu soru neredeyse mümkün olmayan bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Oysa Tourette Sendromu için nedenlerin pratik olarak neler olduğunu bulmak ile ilişkili konulara bakmaktan çok daha kolay.

 • Günümüzde Tourette Sendromunun genetik veya ortak yapısal nedenler arasında olması olasıdır.
 • Çevresel veya biyolojik faktörler, genelde teşhis için önemli olan bu bozukluk için nedenleri arasında veya Genetik Faktörler arasında olabilir.
 • Araştırmacılar Tourette Sendromu’nun aile bağlı olup olmadığını da incelemektedir.

Ayrıca bu durumun kökenini incelediğimizde, bir bozukluk kökeninin genetik olabileceğinin kesin olduğu gözlenmiştir. Yedi yaşına kadar nadiren veya hiçbir belirti göstermeyen çocuklar, nadiren Tourette Sendromu’na sahip olabilir. Bu belirtiler yedi yaşından sonra ortaya çıkmaktadır ve hatta bazı vakalarda 18 yaşına kadar gecikebilir.
1. Tourette Sendromu Nereden Geliyor?

2. Tourette Sendromunun Belirtileri

Vücut hareketlerimizi kontrol edemeyeceğimizi düşündüğümüz anda, Tourette sendromundan söz etmek gerekiyor. Tourette sendromu, kontrol edilemeyen istemsiz hareket mantığıyla karakterize bir hastalıktur. Belirtileri, kişiden kişiye yani hastalığın yoğunluğuna bağlı olarak farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Aşağıda Tourette sendromunun görülen en sık belirtileri vardır:

 • Tikler: İstemsiz direngen hareketlerdir. Konuşma, baş hareketleri, göz kırpmaları, kol ve bacak hareketleri gibi farklı türden hareketleri kapsar.
 • Vokal tikler: Sesli, isteksiz ve tekrarlayan seslerin çıkması.
 • Enür: Sözcüklerin, yoğun duygusal durumlarda veya söyleniş sırasının karşısında olmasından kaynaklanan, öfkeli veya baskıcı sözlerin, sözcüklerin kullanılması.

Ayrıca Tourette sendromu nörolojik ve psikolojik belirtilere de neden olabilmektedir. Tourette bu jeneralize belirtilerin yanı sıra bazı yan etkilerde oluşturabilir, örneğin; güçsüz hastalık, OCD ( Obsesif Kompulsif Bozukluk ), BDS ( Bilişsel Düzensizlik Bozuklukları ) ve ADHD ( Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ).

3. Tourette Sendromunun Tedavisi

Tourette Sendromu tedavisi ilerleyen teknolojinin hayatımıza katmış olduğu keşifler sayesinde daha kolay bir hale getirildi. Bu teşhis konulmuş bozukluk genellikle komprehensif bir yaklaşımla tedavi edilir. Tedavi aşamaları şöyle özetlenebilir:

 • Psikiyatrik destek tedavisi: Psikiyatrist veya psikoloğun verdiği terapiler ile depresyon ve anksiyetenin temelleri anlaşılmaya ve etkileri azaltılmaya çalışılır. Kişiye tekrarlanan olumsuz düşünceler ve davranışlar konusunda yardımcı olunur.
 • İlaç tedavisi: Çoğunlukla nöroleptik ilaçlar kullanılır. Bu tür ilaçlar belirtileri hafifletmek amacıyla kullanılır ve kişinin dikkatini arttırmasını sağlayabilir.
 • Beyin jimnastiği tekniği: Egzersiz, gevşeme egzersizleri, konsantrasyon, sosyal beceri egzersizleri, temelenerji nöroterapisi, akupunktur, gibi teknikler kullanılır.

Bu tekniklerin tümünün birlikte kullanılmasının Tourette Sendromunun kontrol altına alınması açısından etkili olacağı ortaya çıktı. Tedavinin başarılı olabilmesi için, uzman psikiyatristten psikoterapi ve ilaç tedavisi almak ne gerekiyorsa yerine getirilmelidir. Kişinin kendi davranışlarının farklı yöntemlerle milde edilmesi konusunda destek alması gerekebilir.

4. Tourette Sendromu ile Yaşamak

Tourette Sendromu, kronik-unbekleyen kompulsif tikler ve sözcüklerdir. Kişi , her gün tikler üzerinde çabalamak ve bunların kontrol altına alınmasını denemek kadar ilginç de olabilir. Ancak bunun yeterli olmadığı unutulmamalıdır. , kişinin fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal günlük hayatı için çeşitli tehditleri de beraberinde getirebilir.

 • Fiziksel Tecrübe: En sık gözlenen bazı fiziksel tikler kişiye sıkıntı ve zaman zaman ağrı veya rahatsızlık verir.
 • Zihinsel Durum:Diğer tiklerin görünümünü dikkatlice takip etmeye odaklanmak, kişinin hayatındaki karşılaştıklarına önemli ölçüde etki etmektedir.
 • Sosyal Yaşam: Kişinin sosyal yaşamında alınan kararlar ve kontrol altına alınmaya çalışılan bu tikler nedeniyle ciddi problemler ortaya çıkabilir.
 • Duygusal Durum: Tourette Sendromu, kişinin duygusal zindeliklerini de olumsuz etkileyebilir.

Kişiye ve yakınlarına destek olmak önemlidir. Etkili terapi ve takviyeler, kişilerin Tourette Sendromu ile başa çıkabilmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, mevcut teşvikler, destekleyici çevreler ve uygun programlar, kişinin topluma yeniden entegrasyonu konusunda çok önemlidir.

Konu Özeti

Tourette Sendromu, belirtileri ve tedavisi hakkında daha net bir fikir edinebilmek için, lütfen sağlık profesyonellerinize başvurun. Vücudunuzu ve zihninizi korumaya özen gösteren sağlıklı yaşam sürekli ilerlemektedir ve Tourette Sendromu karşısında da yol alabiliriz. Sağlıklı günler dileriz.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir