üniversite tercihi nasıl yapılır
0 (0)

Herkese merhaba! Geleceğinizi kurgularken üniversite tercihi oldukça önemlidir ve çoğumuz için karar vermek oldukça güç bir durum olabiliyor. Sizin için kafanızı karıştıracak, ince detayların içerisinden kendi üniversite tercihinizi yapabileceğiniz bir müfredat hazırladık; böylece hayallerinizdeki eğitim yolunu çizebilirsiniz. Aşağıdaki yazıda, üniversite tercihi süreci içinde dikkat etmeniz gerekenleri ve nelere dikkat ederek ne tür bir üniversite tercihi yapmanız gerektiğini inceleyeceğiz. Başlıyoruz!
üniversite tercihi nasıl yapılır

1. Üniversite Tercihi İçin Peki Neler Yapılmalı?

Bir üniversite tercihi yaparken sağlıklı bir karar vermek için birkaç adım atmak önemlidir. İlk olarak, tercih edilecek olan üniversite alanıyla ilgili araştırmalar gerçekleştirmek gerekir. Akademik olarak yeterliliği olan, mühendislik ya da sanat alanı gibi özel sektörler ya da diğer alanlara bakarak hatırlanması gereken birçok kategoriyi içerebilir. Bu, ne tip araştırmaların yapılabileceği, ne tür üniversitelerin kabul edilebileceği, mezunların istihdam durumu ve yurtdışındaki alışılmadık eğitim alanı gibi konularla ilgilidir.

Bir kez geleceğinizi planlamaya karar verdiğinizde, seçeneklerinizi karşılaştırın ve üniversite önerileri oluşturun. Bunun için üniversitenin öncelikleri, kampüs yaşamı ve kursları hakkında bilgi almanız gerekecektir. Öğrenim ücretleri ve bursları da araştırarak, kişisel finansal durumunuzu dikkate alarak hangi üniversiteye girmek mümkün olduğunu bulmalısınız.

 • Alanınız ve üniversite önerileri hakkında araştırmalar yapın.
 • Üniversite tercihlerinizi karşılaştırın ve önerilerinizi oluşturun.
 • Üniversite ödemeleriyle burs hakkında bilgi edinin.

1. Üniversite Tercihi İçin Peki Neler Yapılmalı?

2. Aklederek, Duyguya Doyarak Üniversite Seçimi

Mezun olmak üzere olduğunuz lisede, bir üniversite seçmek üzere karar vermek; son derece önemli bir karardır. Böylesi bir karar, geleceğinizi etkileyebilecek süreçlerin başlangıcı olabilir. Ek olarak, çalışmayan ve okuyan kişilerin başarısını ölçen çizelgelere bakmanız gerekebilir. Nitekim, üniversite seçiminiz akıl ve duyguya göre yapılacağı için farklı çizelgeler ve farklı araştırma stratejileri uygulamalısınız.

A. Duyguya Göre Üniversite Seçimi

Duygularınıza göre aramak, kendi kişisel tercihlerinizi inceleyerek son kararınızı kolaylaştırmayı başarabilir.

 • Üniversiteye Genel Bir Bakış: Akademik faaliyetleri, etkinlikleri, yurt olanakları, konumu ve kampüs hayatını değerlendirerek hedeflerinize veya duygularınızın sizi nereye yönlendirdiğine karar verin.
 • Yerel Ya da Uzaktaki Bir Üniversite: üniversite aramak ve mutlu olabilmek için, üniversitenin neresinde olmanız gerektiğine karar verin.
 • Kampüs Atmosferi Nedir? Mümkün olduğu kadar, kampüs hakkında bilgi almaya çalışın ve kampüs hakkında tatiller yapın.

B. Aklınızla Seçim Yapın
Artık nasıl çalışacağınızı göstermek için zamana ihtiyacınız var. Uzun vadeli düşünün ve bu süreçte sorumluluk alın.

 • Akademik Yetilerinizi Değerlendirin: Eğitim fırsatları, başarı göstergeleri, akademik dersler, lisans programları gibi kriterleri değerlendirerek hedeflerinizi tespit edin.
 • Diğer Önemli Unsurları Görün: Onu bir karar almak için, öğrenim masrafları, finansal tahsisler, lisansüstü programlar vb. gibi kriterlerin ne kadar faydalı olacağını anlayın.
 • Kişisel Hedeflerinizi Anlamaya Çalışın: Bazen, akademik başarı önemli değildir – lise arkadaşlarınızla yaşayan kim olduğunuza veya sosyal çevreniz üzerinde etkili olacak bir milletvekili olup olmayacağınıza bağlıdır.

2. Aklederek, Duyguya Doyarak Üniversite Seçimi

3. Üniversiteyi Doğru Seçmek için İpuçları

1. Seçtiğiniz Üniversite Yetkinlik Seviyesini Karşılıyor mu?

Eğer kişisel hayallerinizi, çalışmış olduğunuz alan ile ilgili bir kariyere tahvil etmek istiyorsanız, seçtiğiniz üniversite yetkinlik seviyesini karşılamalıdır. Üniversiteden alacağınız diploma, sizin ileteceğiniz mesaj olarak algılanacaktır. Eğer üniversite aradığınız kaliteyi sağlamıyorsa, sizin oluşturmaya çalıştığınız profil anlamsız hale gelebilir.

2. Seçtiğiniz Üniversite Sizin Gelişiminize Uygun mu?

Üniversite sizin için bir eğitim alanı olmakla beraber, aynı zamanda çeşitli sosyal etkinlikler sunması beklenen bir havuzdur. Üniversite eğitimi, sizi başka bir şehre ve yepyeni bir ortama sürükleyecektir. Üniversite okurken ortaya çıkabilecek kimi sorunları önlemek için bu sosyal etkinliklerden faydalanmanız önemlidir. Seçtiğiniz üniversite, sizin gelişiminize uygun olmalıdır. Örneğin:

 • Üniversiteyi seçerken, yerin sizin için uygun olup olmadığını kontrol etmek önemlidir.
 • Üniversite tarafından sunulan sanatsal etkinlikleri, sağlık ürünlerini ve spor seçeneklerini kontrol etmek de önemlidir.
 • Üniversitede sunulan çeşitli öğrenci ve topluluk öğretimlerinin olup olmadığını da öğrenmek önemlidir.

4. Üniversite Seçiminde Tam Olarak Ne Aranmalı?

En doğru olanı elde etmek isteyen her öğrenci için üniversite seçimi problem yaşanabilir. Fakat aranan özellikler öğrencinin hedeflerini ve kişisel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak araştırılırsa, üniversite seçiminde başarılı sonuçlar alınabilir.

 • Yüksek Öğrenim Başarısı: Üniversitelere kabul edilmek için en iyi öğrenciler aranıyor; dolayısıyla kişi üniversite seçiminde yüksek akademik başarıya sahip olunmasını dikkate almalıdır.
 • Fiziki Güvenlik: Üniversitenin hizmetleri, eğitim sistemi, yerleştirme oranı ve çevresi hakkında yapılacak araştırma, öğrencinin fiziki güvenliğine karar vermesi için yardımcı olacaktır.
 • Ulaşım: Üniversitenin öğrencilere sunulan kampüs ulaşımı nasıl ve nereden kullanılabilir? Bu noktada önemli etkenlerdir.
 • Konaklama: Öğrenciler için uygun fiyatlı rentlı daireler ve üniversite yurtları aranmalıdır.
 • Gelecek Planları: Bir üniversiteyi seçerken gelişmeye açık ve altın anahtarı niteliği taşıyan yeni iş imkanları aranmalıdır. Öğrencilerin gelecek hedeflerine ne kadar taşıyabildiği, üniversitelerin kariyer öncesi hazırlık programlarının ne kadar kapsamı olduğu araştırılmalıdır.

Üniversite seçiminde aranan tüm bu özelliklerin kapsamlı bir şekilde araştırılması ve öğrencinin kişisel amaçla hedeflerini ve ihtiyaçlarını gerçekçi bir şekilde saptaması, çok önemli bir adım olacaktır.

Konu Özeti

Günümüz üniversite hayatının ilk aşaması olan üniversite tercihi süreci zor olabilir. Ancak, doğru tercihler yapmak için dikkatli seçimler yaparak, ihtiyacınız olan desteği alarak ve kendiniz için doğru kararı vermek için hedeflerinizi gözden geçirerek üniversite tercihi herkese çok daha kolaylaşacaktır. Şimdi siz de üniversite tercihinize güvenle yaklaşabilirsiniz.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir