Van Başkale Gezilecek Yerler
0 (0)

Van bölgesi, Türkiye’nin batısındaki uzun yüzyılın kültürel mirasının taşıyıcısı. Tarihi mekanlar, güzel doğal manzaralar, anıtsal heykeller, sürülmeyen yolluklar… Bu bölgede, gösterişli tarihlerin izlerini ziyaret etmek isteyenlerin, kalbindeki kuş uçuşuyor. Bugün, bu kuş kıvrımlarının tarihin ortasında yer aldığı Van Bölgesi’ndeki gezilecek yerleri öğreneceğiz.
Van Başkale Gezilecek Yerler

1. Van’da Ayrıcalıklı Gezinti: Başkale’deki Yerleri Yakından Tanıyın!

Tanıdığınız coğrafyayı ve mekanları yeniden keşfetmek için eksiksiz seyahat planınızda, Van’ın Başkale ilçesi mutlaka olmalı. Burası, çoğu kişinin düşündüğünden çok daha iyi Fatih Sultan Mehmet tarafından tasarlanmış olan Osmanlı kalıntılarına ev sahipliği yapmaktadır.

 • Başkale Seferi Parkı: Özgün yapısıyla Başkale Seferi Parkı bu bölgenin eşsiz alanlarından biri. Güzel çimenlikler, heybetli taş yapılar ve şirin çiçek bahçeleriyle, bunu sizi başka bir dünyaya götüren eşsiz bir ada gibi hissettiriyor. Ayrıca, parkta taş duvarlar arasında, kraliyet uslubunda çok katlı bir türbe bulunmaktadır.
 • Şafak Köprüsü: Van’daki en önemli gezi noktalarından biri olan Şafak Köprüsü, kraliyet baskısıyla tasarlanmış bir mimari harikasıdır. Bu köprü, zeminin üzerine iki cepheden dışarıya uzanmış beş nizam gösteriyor. Daha uzaktan, bu köprünün dört yanından kalkan şeklinde bir köprü formu alıyor.

Ayrıca, bölgede dolaşırken, kanal etrafında çevrilmiş kahvehaneler, küçük bahçeler, engin çayırlar, tarihi ahşap yapılar ve akarsu boyunca uzanmış yeşil parklar gibi güzel mekanları da keşfe çıkabileceksiniz. Garda Gölünün kuzeyindeki unutulmaya yüz tutmuş Bir Yıldızın Gölgelerinde ise, şehrin gürültüsünden kurtulmak ve huzura ulaşmak oldukça mümkün.

1. Van'da Ayrıcalıklı Gezinti: Başkale'deki Yerleri Yakından Tanıyın!

2. Günübirlik Seyahatlerinizde Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler

Tatile çıkıyor ve yolculuğunda vakit kaybetmek istemiyorsan, günübirlik maceralar için en iyi seçimler hangileri? Günübirlik seyahatlerinizde ziyaret etmek istediğiniz yerler listesini yapmaya başlamadan önce, mutlaka üzerinde durulması gereken 4 yer var.

 • İstanbul’un Tarihi Kalıntıları: Boğaz Feneri, Yerebatan Sarnıcı ve Ayasofya, Efes’in antiik tarihi, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Meydanı ve Kapalı Çarşı; İstanbul’un şaşırtıcı tarihi ve kültürel mirasına sahip olduğumuz önerdiğimiz 2. günübirlik yerler arasında.
 • Çanakkale’nin Coğrafi Büyüsü: Çanakkale’yi ziyaret ederek Gallipoli Savaşı’nın tarihini, tarihi Ali Osman Sönmez Heykeli’ni ve sadık meraklıların ziyaret ettiği Anzak Koyu’nu izleyebilirsiniz.
 • Bodrum’un Güzelliği: Güneşin açık mavi denizi, yüzerken keşfedebileceğiniz koyları, kendine özgü yöresel lezzetleri ve Bodrum Kalesi ile Bodrum ikinci günübirlik şehir
 • Birecik Kaska Balığı Festivali: Kaska balığının damlayan suları ve özenle yapılan mezeleriyle unutulmaz bir yemek deneyimi yaşayacağınız Birecik Kaska Balığı Festivali, ikinci günübirlik seyahatinizin ziyaret edilebilecek son seçeneklerinden birini oluşturuyor.

Günübirlik seyahatlerin güzel yanı, yerleri özgürce keşfedebilmeyi sağlıyor olmaları. Ancak, son gününüzün hafızalara kazınacak anılar için önemli olan yerleri keşfetmek istediğinizde en iyisini seçmek ve izleyeceğiniz yolu planlamak kritik.

2. Günübirlik Seyahatlerinizde Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler

3. Machur ve Hayran Bırakan Başkale Manzaraları

Başkale, bazılara göre, Van Gölü’nün olağanüstü doğasının en iyi örneklerinden biridir. Buradaki dağlar, ormanlar, kayanınlar ve bu kadar uzaklıkta bir göl sığ sularıyla, machur ve hayran bırakan bir manzaraya sahiptir.

Gölün her yanındaki kaleler, köprüler, su kulübeleri ve kayalıklardan oluşan bir kültürel miras bizleri bekliyor. Günbatımını izlemek için göl kenarındaki Marmara Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Burası yüzlerce yıl içinde, sakin ve gökkuşağından doğan renkli manzarasıyla oryantasyon sağlamayı amaçlamıştır:

 • Keşkul Dağı: Gölün en yüksek dağı olup 1533 m. yüksekliktedir. Göl kenarında bir çok ağaç, bitki ve çiçek türleri ile kaplıdır.
 • Prinoz Köprüsü: Osmanlı’nın Akkale İlçesi alanı için inşa edilmiş en eski köprüdür, iki kıyı arasını köprünün tam merkezinde taş bir obelisk ile birleştirir.
 • Parmut Mağarası: Sahildeki iki kaya arasındaki Parmut Mağarası, 2600 yıllık tarihini ile anılır ve buradan illüzyonu uyandıran manzaralar izlenebilir.

Başkale’deki nefes kesici manzaralar ve göz alıcı doğa harikalarını ziyaret etmek için ne bekliyorsunuz?

4. Keyifli ve Aşırı Tatlı Bir Yolculuk: Başkale’deki Lezzet Deneyimleri

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi, tüm sadece zengin ve çeşitli kültürel değerlerine değil aynı zamanda lezzetli ve özgün yemekleri ile de ünlüdür. Başkale’de ise dünyaca ünlü yemeklerinden çok hafızalara kazınmış tadları var. Yöreye özgü yemeklerinin antik yemek tarifleri ile aynı zamanda geleneksel ve modern renklerini karıştırması, her yemeğinde büyük bir ustalık optik sunuyor.

Başkale’de ki lezzet deneyimleri tam anlamıyla keyiflidir ve aşırı tatlıdır! Mükemmel bir karışımı yaşamayı sevenlerin ve doğu ve güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin usulüne göre derin bir tat mayını araştıranların için cennet mağarası gibidir. Kalabalık günahlar kebabı için günde iki kere hazırlanan maydanoz ile patlıcan salatasının eşsiz sunuşu da, buradaki tatların ne kadar özel olduğunu gösteriyor:

 • Sulu perişan
 • Şirin Köftesi
 • Çok lezzetli kuşkonmaz pilavı
 • Kadayıf Dolması
 • Ev yapımı Reçeller

Konu Özeti

Günlük hayatınıza aralık vermek, bir an olsun evinizin duvarlarından çıkıp, yeni yer ve olgular keşfetmek için Van Başkale’yi seçebilirsiniz. Oradan çok keyifli anlarla, çok heyecanlı anılarla geri dönmeyi bekleyin!

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir