Yaptıklarından Pişman Olması Için Dua
0 (0)

İnsanların hayatlarında sık sık yaptıklarından pişmanlık duydukları olur. Bunu önleyebilmek adına, Kuran-ı Kerim’de insanların, yaptıklarından duydukları pişmanlık için duayı okuma önerisi yer almaktadır. Bu makalede, bu önerilen yönde bir örnek oluşturmak için, Yaptıklarından Pişman Olması için Dua etmek için nasıl bir çabayı gösterebilirleri incelenecektir.
Yaptıklarından Pişman Olması Için Dua

1. Demek İstediğinizin Gücünü Seviyede: Yaptıklarından Pişmanlık Duası

Günümüzde zorluklar karşısında kim bilmiyor? Zaman zaman durum öyle olabilir ki, bazı durumlardan pişman olmaktan kaçınamayız. Özellikle üzüntü, öfke ya da korku hissederken kalbi parçalayan acı verici hatalar yapabiliriz. Yaptığımız şeyleri geri alamayız, ama bunun ardından pişmanlık duasına geçebiliriz.

Maddi ve manevi kayıplar yapmış olmak bizi üzse de, imanın gücünden istifade etmek durumunda kalabiliriz. Çünkü özür dilemek şeref ve itaat haklarıdır. Biz her zaman bunu Allah (cc)’ya karşı feda edebiliriz:

 • Unutulmaz Pişmanlık Duası: Ey Rabbim! Affet ve bağışla. Mağfiret et ve merhamet et. Beni karanlıkların içinden başını kaldıranı olarak çıkar.
 • Aşağılama Yazgısından Kurtarma Pişmanlık Duası: Ey Rabbim! Sen hakkıyla beni korumasını biliyorum. İnsanların bazen yaptıklarından pişman olmasını sağlarım. Senin olan her şey yakalandıktan sonra beni her an kutsal dualarım ile özgür kıl.
 • Aceleci Yaptıklarından Pişmanlık Duası: Ey Rabbim! Beni bildiğin şekilde affet. Bende olmayan bir yanlışlık olmuşsa o konuda kesinlikle pişmanlık duyuyorum. Bana, kötü kararlardan çoktan sakınmayı öğret.

1. Demek İstediğinizin Gücünü Seviyede: Yaptıklarından Pişmanlık Duası

2. İnancının Gücüyle İçtenlik: Pişmanlık Duasının Özelliği

Pişmanlık Duası ruhsal olarak yaşanan karanlık anların üstesinden gelmek için bize güç sunar. İçtenlik, imana dayalı olmanın gücünün bir özelliğidir. İnsanlar, dua etmeyi özellikle zor zamanlarda asırlardan beri kullanıyorlar – çünkü dua, güç ve destek verir. Pişmanlık Duası’nın özel özellikleri arasında;

 • Güç verir. İnanç, yaşamın bütününü olumlu şekilde gerçekleştirmek için gerçek güce sahiptir. Pişmanlık duasının koruması ile insanların hayatının her bölümünde kendi potansiyellerini ortaya çıkarabilmesine izin verir.
 • Güvenlik sağlar. İnsanlar çoğu zaman onurlu ve dirayetli bir çözüm ararken çok fazla stres hissederler. Pişmanlık duası, insanların bu zor zamanların üstesinden gelebilmekiçin güvenlik hissettirir.
 • Tedavi eder. Pişmanlık duası direkt amacı, insanların korkularını ve kaygılarını temizlemek ve bunlarla insanın nefes almasını sağlamaktır. Birkaç dua etme üzerinde insanlar gevşer ve morallerini iyileştirmek için enerjiye sahip olurlar.

İçtenlik, kesinlikle pişmanlık duasının cazibesinin temel noktasını oluşturur. Günümüzde insanların duaya saygı duyması veya bir şekilde duaya katılması arttı. İnançlar ve dua ile kişiler, ümit verici, pozitif sonuçlar, özgürlük, rahat ve güç veren enerji elde edebilirler. Pişmanlık duası, güvenlik, yetenek, sağlık ve ruhsal refah sağlar ve çoğu kez çevrenizdekiler ile iletişimin daha kolay ve daha iyi olmasına yardımcı olur.
2. İnancının Gücüyle İçtenlik: Pişmanlık Duasının Özelliği

3. İyiliği ve Gücüyle: Duaların Etkisi

Duaların gücünü göz ardı etmeyebiliriz; çünkü onlar bizim olmayan hiçbir şeye bağlandıkları için daha çok potansiyel taşıyabilirler. Dualar gerçekten dua eden kişinin yürekten gelen beklentilerini reddetmez, daha fazlasını vermeye çalışır.

 • Dua: Dua, özellikle kötü yönde yaşadıklarımızda gerçek olabilir. Belki de hayatımızda olmasını istemediğimiz olaylar, olumsuz şeyler oluşur.
 • İyilik: Eğer Kişinin duaları iradeye ve inanca dayanıyorsa, mümkün olan her tür iyiliği elde etmeye çalışabilir. Olumlu ve kalıcı değişiklikler yaratmak, hastalara iyileşme, kötü olayların olmaması veya daha iyi olması, anne-babaların çocuklarının iyilik içerisinde olması ve umutla benden memnun olmak.

Duaların gücüyle, hayatımıza pozitif katkılar sağlamak ve olumlu sonuçlar elde etmek için kullanabiliriz. duaların iyiliği ve etkisi size güven verecektir. Daima pozitif düşünebilir ve her zorluk ve meydan okuma karşısında duaların etkisini görebilirsiniz.

4. Kalplerinin Köprüsü: Yaptıklarından Pişman Olmak İçin Dua

Günümüzde çoğu insanın başına bir zamanlar pişman oldukları şeyler geliyor. Sorun esas olarak yaşadıkları travmatik deneyimlerden kaynaklanıyor. Bununla birlikte bir çok kişi, kalbinin hurdasına düşerek, aşık olmadan çok işin üstüne gidiyor, yurtdışında ya da başka bir ülkede yaşamaya karar veriyor ve yaşanılan yanlışlardan pişmanlık hissiyle büyük hayal kırıklığına uğruyor. Hayattan bu şekilde kopmuş olmak, bizi uykuya çekimli bir havaya sürüklüyor.

Köprünün diğer tarafında ise, varsa o da güçlü bir duadır. Ey Rabbimiz, pişmanlık duyduklarımızı günahlarımızın yakınlığında düşünmüyor olsak da, senin adından umudumuzu ve af dilemeyi her an kesintisiz olarak yapmayı arzuluyoruz. İktidarın ve cömertlik senindir. Günahlarımızın bedeli fazla olsa da, kullarını sen şefkatle hayatımıza geri çekiyorsun. Aşağıdaki seçenekleri kullanarak, pişman olmak için dua edelim:

 • Şükretme: Rahmetin ulaşmadan önce her günah için kabule şükret.
 • Af dileyin: Bizim günahkarlarımız oldugumuzu, günahlarımızı Allah’a bağışlaması için af dilemetliyoruz.
 • Tevbe etme: Yanlışımızın gözünde çirkin olduğunu belirterek, Allah’ın huzuruna tevbe etmeyi özlemle bekliyoruz.
 • İnat etmeyin: Kendimize, günahlarımızdan uzak durmamız gerektiğini bildirerek, bunu yerine getiremeyecek kadar inat etmemenin gereğini anlıyoruz.

Konu Özeti

Size pişmanlık duyduğunuzu düşünmeyin. Yaptıklarınız sizi olgunlaştırmak adına bir süreçti. Bundan sonra hayatınızda kararlarınızı daha dikkatli almaya çalışın. Herhangi birinin hayatınızın içerisindeki kurallarınızı takip etmediği için pişman olmayın. O kendisi için mutlu olma yoluna gidiyor olabilir. “Yaptıklarından Pişman Olması İçin Dua”, size hayatınız boyunca sakinliği ve dengeli düşünmeyi öğretiyor. Hatalarınızdan medet umarak iyi dileklerimle.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir