Zonguldak Alaplı Gezilecek Yerler
0 (0)

Ülkemizde oldukça eski ve tarihi köklü bir yerleşim olan Alaplı, Zonguldak’ın simgelerinden birisidir. Geçmişinde kömür havzasının önemli kentlerinden biri olarak tüm yönleriyle Zonguldak’a renk katan Alaplı’da, şimdilerde ziyaretçilerin eşsiz manzaraları, dikkat çeken mimarisi ve eşsiz tarihi dokunuşlarıyla geçenleriyle günümüze uzanan bir atmosferi hissedebilirsiniz. Şimdi birlikte Alaplı’yı keşfetmek ister misiniz? Zonguldak Alaplı’yı gezmek birçok heyecan verici yerleri keşfetmeyi mümkün kılar. Bu makalede, Alaplı’yı zamana meydan okuyan eserleri ile keşfetmeye değer harika gezilecek yerleri keşfetmeye ne dersiniz?
Zonguldak Alaplı Gezilecek Yerler

1. Alaplı’daki Sıra Dışı Tarihi Mekânlar

Sâdi Çelebi Camii
Alaplı’deki sıra dışı tarihi mekânlardan birisi, Sâdi Çelebi Camii olarak bilinmektedir. Çelebi Osman camiini, Alaplı’ya giden bir köy yolu üzerinde, 1926 yılında aynı adlı bir tarihi zâtın büyük bir cömertlik gösterisi ile inşa ettirmiştir. Binanın ahşabının altında bulunan XVII. Yüzyılda yazılmış “Kurâ-yı Mukâtaba” adlı bir kur’ân-ı Kerîm bulunmakta ve bugün ziyaretçilerin özellikle ilgisini çekmektedir. Camide daha sonraları Alaplı’ya seyahat etmiş olan Nabiye Hanım Valide Sultan’a adanmıştır.

Hürrem Sultan Türbesi
Hürrem Sultan Türbesi de arasındadır. Türbe, XVI. Yüzyılda Hürrem Sultan, Sultan Süleyman’ın Esmâül Hüsnâsı olarak bilinen eşi tarafından Alaplı’ya yaptırılmıştır. Türbenin fethiyle birlikte 1550 yılında tamamlandığı düşünülmektedir. Türbede Sultan Süleyman’ın sembolleri olan birbirinden güzel süslü ahşap kutular ve değerli aksesuarlar bulunmaktadır ve bu gün ziyaretçilere türbenin misafirhanesi olarak hizmet vermektedir.

1. Alaplı'daki Sıra Dışı Tarihi Mekânlar

2. Unutulmayan Gezilere Alaplı’da Yolculuk

Kadın Hastanesi’nin hemen karşısından başlayıp istiklal mahallesinde biten bir eşsiz güzergah, Alaplı’da unutulmayan gezilerin en güzelini sizlere sunuyor. İnik rozetlerinden, eski evlerine, köy çarşılarından sahile kadar, Alaplı’daki ihtişama son vermeyecek kadar çeşitli yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Çanak Kazan, Balçık Plateau’sunda tek merkez olmayı başarır. Tavan arasıbüyükçekmecegölünörünü görmek için tatlı bir yürüyüş yolculuğuna çıkabilirsiniz. Orada bölgenin en haşmetli köprülerinden birine rastlayacaksınız. Köyündeki heykeller spora hevesli insanların ve çocukların ana caddesinde hareket etmesini sağlıyor.

 • Mürettebat Tepesi
 • Büyükçekmecegölü
 • Dutluca Köyü

Yürüyüş yolculuğunun sonunda, Mürettebat Tepesi’ne ulaşacaksınız. Orada nehirden gökyüzüne dek kuşbakışı görebileceksiniz. Ayrıca Büyükçekmecegölü’nü izleyebilir, Dutluca Köyü’deki uzun sinirleri arabayla gezebilirsiniz. İşte bu ve buna benzer birçok gezilere Alaplı sizi davet ediyor.
2. Unutulmayan Gezilere Alaplı'da Yolculuk

3. Doğal Gözlemlerin Merkezi: Alaplı

Alaplı, Ege Bölgesinde yer alan büyülü bir şehirdir. Gezginlerin gözdesi olmuştur, çünkü güzelliği, doğal gözlemleri ve kültür mirası açısından zengindir.

 • Günümüzde, Alaplı’nın birkaç güzel parkı, bahçesi ve yeşil alanı var.
 • Göçmen kuşların izlediği yollar dahil tüm doğal gözlemler için en iyi yerdir.
 • Ege Bölgesinin kuş türleri gözlemleyebilirsiniz, böylece göklerde dünyanın her yerindeki türleri görmek mümkün.
 • Dere çevresinde de, aralıklarla, balık türlerine karşı eşsiz bir manzaraya kavuşacaksınız.

Alaplı’da birden fazla doğal gözlem platformu var. Açık hava doğa kampı olan Balıkpazarı, çoğu Akdeniz ve Ege türlerinin bulunduğu, kuş gözlemleri yapmak için son derece uygun olan Alaplı Körfezi’ne kıyısındadır. Alpine Kampı Sebil, Orman Yürüyüş Yolu ve Roten Seviyesindeki Tazı Yürüyüş Yolu gibi doğa kamp alanlarında gözlemler yapabilirsiniz. Böylece, herkes doğal çevreyi gözlemleyebilir, keşfedebilir ve öğrenebilir.

4. Alaplı’da Gezmek İçin 5 İpucu

 • Ulaşım – Alaplı’da seyahat etmek için önceden otobüs şirketlerini kontrol edebilirsiniz. Yürüyerek ya da bisiklet ile dolaşmak için birden fazla yol sizi bekliyor. Gezilerinizi daha az masraflı bir şekilde kolayca tamamlayın.
 • Aktiviteler – Alaplı sizleri çok sevdiğiyle harika bir aktiviteyle karşılıyor. Plaj ve Turuncu Sulardan yanaşma, satranç, bahçe dolaşmaları, şehir gezileri ve kaymaklı parklar dahil olmak üzere, size her zaman bolca eğlence var.
 • Gastronomi – Güzel bir yere gidiyorsanız, o zaman enfes yemekler de denemek zorundasınız. Alaplı’da, bir köy kahvaltısı veya yerel restoranların lezzet dolu tarifleri ile tek bir çatal olsun zevkinize göre tercihlerinizi yapabilirsiniz.
 • Müze – İlçedeki en çarpıcı sanat ve tarih mirasının tutulduğu müzeye de uğrayabilirsiniz. Müze tarafından sunulan çeşitli ziyaret turu seçenekleri ile daha detaylı keşfedin.
 • Doğal Güzellik – Yemyeşil doğa manzarası ile paralel yürüyüş veya doğa koşusu ile gerçek zevki yaşayın. Göz alıcı masmavi koylar ve dağlar arasındaki yolculuğunuz sizi hayran bırakacak.

İlginizi çekebilecek çok seçenek var! Alaplı sizi bekliyor. Yöresel müzemizde farklı sanat eserlerini keşfetmek ve muhteşem bir gastronomi ofisine uğramak elinizin altındaki tekliflerden biri. Olumlu bir köy havası hissedecek ve deniz kıyılarındaki güzellikleri tadacaksınız. Ayrıca unutulmaz vadisi keşfetmek için iyi bir fikir olacak. Doğa manzaralarının keyfini çıkarın ve kafa dinleyin. Bakanlık kültürel turlar ile turizm aracılığıyla Alaplı’da eşsiz anıları yaşayacaksınız.

Konu Özeti

Gezi tutkunlarına vadedilen eğlence, Alaplı’da. Alaplı, Zonguldak kentinin tarihi dokusunu keşfetmek için ziyaret edilmesi gereken gizli bir cennet. Eski alışveriş merkezleri, tarihi eserler, köy ve şıravatlar; Alaplı, kaçırılmaması gereken bir cennet. Tarih, kültür, doğa ve sanatın bir arada bulunduğu bu harika cennete hoşgeldiniz.

Gezinizin unutulmaz bir gezi olması dilekleriyle.

Konuyu Oylamak İçin Tıklayın.
[Toplam Oy: 0 Ortalama Oy: 0]

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir